Hamilelikte Baş Ağrısı Cinsiyete İşaret Eder mi?

Hamilelikte çekilen baş ağrılarının bebek cinsiyeti ile alakası yoktur. Oluşan ağrılar tamamen farklı etkenlerin yaşamda yer alması sonucunda ortaya çıkar.

Gebelik ve Cinsiyet

Hamilelik Dönemi Cinsiyet

Bebek bekleyen her aile cinsiyet ile alakalı olan durum konusunda her daim sabırsızlanır. Bu süreçte eski dönemlerden kalma yöntemlere sık şekilde başvurulmaktadır. Bunların arasında da baş ağrılarını gözlemlemek yer alır. Çok eski dönemlerde kadınlar bebeklerinin cinsiyetleri konusunda çektikleri baş ağrılarından yardım almıştır. Özellikle erkek bebek bekleyen kadınların başlarının ağrıdığı tarzında söylemler bulunur. Tabii ki bu durum bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde baz alınmamalıdır. En önemli detayı uzman doktor verir. Bunun için belli bir haftaya kadar bekleyerek sabırlı olmak gerekir. Uzman doktorlar bebeklerin cinsiyeti konusunda ultrason cihazından yardım alırlar. Bu cihazlar bile tam olarak % 100 oranında doğruluk sağlamaz.  Bundan dolayı baş ağrısı ile cinsiyet belirlemesi konusu kesinlikle bağdaştırılmamalıdır. Baş bölgesinde ağrıların meydana gelmesinin farklı sebepleri ve etkenleri bulunur.

Nedenleri

Gebelik sırasında baş ağrısı migrendir. Genellikle genç yaşta gelişen bu nörolojik hastalık, tekrarlayan baş ağrısının yanı sıra görme bozukluğu ve gastrointestinal bozuklukların ortaya çıkması ile karakterizedir. Migren ağrısı atağı baştaki damarların tonlarındaki değişimlere bağlı olarak gelişirse, biyolojik olarak aktif maddelerin, özellikle de serotonin üretimindeki değişiklikler. Kadınlarda bu hastalık erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülür. Migren genellikle başın yarısını acıdığında baştaki ağrıya bulantı, kusma, görme bozukluğu eşlik eder. Ağrı çoğunlukla güçlü düzeyde zonklamadır.  Migren atağının gelişmesi, çoğu zaman aşağıdakiler gibi belirli faktörlerle kışkırtılır:

 • Beslenme düzeni, açlık 
 • Fiziksel uyaranlar: titreşen ışık, gürültü, keskin kokular
 • Hava veya iklim bölgelerinde değişiklik
 • Stresli koşullar
 • Fiziksel yorgunluk, uyku eksikliği

Migren ataklarından mustarip kadınların sıklıkla, özellikle ikinci yarısında, gebeliğin başlangıcı ile birlikte hastalığın saldırılarının sıklığı ve şiddetinde bir azalma fark ettikleri belirtilmelidir. Bu hormonal arka planda bir değişiklik, kandaki hormon seviyesinin (normal adet döngüsünün bir özelliği olan) dalgalanmalarındaki bir azalmadan kaynaklanmaktadır. Diğer nedenler arasında;

 • Migrene ek olarak, bir gerilimbaş ağrısı genellikle oluşur. Bu orta şiddette bir ağrıdır, daha sık tüm kafayı örter, sıkıştırır ve çeker. Bu tür bir ağrı genellikle stres, fiziksel ya da duygusal aşırı yüklenme ile ilişkilidir Bazı durumlarda, uzun süreli çalışma sırasında boyun kaslarının ve üst humeral kuşakların rahatsız edici, zorlanmış bir pozisyonda aşırı yüklenmesinden kaynaklanan bir gerilim baş ağrısına neden olabilir. Bu durumda, ağrı boyun arkası, boyun bölgesi ile başlar ve başın tamamına uzanır.
 • Baş ağrısının nedeni hipotansiyon Bu duruma düşük tansiyon adı da verilir. Özellikle gebeliğin ilk üç aylık dönemi için tipik bir durumdur.  Hamile kadınların erken toksikozunun gelişmesi ile komplike ise gelişir.
 • Bir başka olası neden de hipertansiyon Ciddi bir hamilelik patolojisinin semptomlarından biri olan artmış kan basıncı, geç toksikoz (gestosis), sıklıkla ödem ve idrarda protein görünümü ile birleştirilir.
 • Baş ağrısı aynı zamanda, servikal osteokondroz, vegetovasküler distoni vb. İle beyne giden kan akışının ihlalisonucu olabilir.

Baş ağrılarının gibi ciddi hastalıklara bir işareti olabilir belirtilmelidir. Menenjit, beyin zarlarının içinde (meningeste iltihabı), hematom ya da kanama hematom, beyin dokusu, glokom (yüksek göz içi basıncı), sinüzit (paranazal sinüslerin enflamasyonu). Bütün bu durumlarda, her bir hastalık için karakteristik diğer semptomlar eşlik yeni başlayan şiddetli baş ağrısı sorunu, genellikle. Bu nedenle yüksek yoğunlukta ağrı ilk kez ortaya çıktıysa uzman doktora danışmak gerekir.

Nasıl Geçer?

Hamilelik sırasında baş ağrısının ilaç tedavisi çok sınırlıdır çünkü Baş ağrısını durduran çoğu ilaç, gebelik seyrini ve fetus oluşumunu olumsuz etkiler. Bundan dolayı doğal çözümler tercih edilmelidir.

 • Karanlık bir odada baş ağrısıyla başa çıkmaya çalışmak gerekir. Sessiz bir şekilde, rahat bir yerde uzanmayı başarmak etkili olur.
 • Genellikle ağrı kısa bir uykudan sonra geçer.
 • Gebelik sırasında baş ağrısıda başın yumuşak masaj yardımcı olabilir; Parmak uçları dairesel hareketler yapmak mümkün olduğunca rahatlamaya yardımcı olur.
 • İlaçsız yardımın başka bir yolu da kafayı ılık suyla yıkamaktır.
 • Hamilelik sırasında baş ağrısının, temporal, frontal ve oksipital bölgeye uygulanan soğuk su veya buzu sıkıştırmaya yardımcı olması mümkündür.
 • Suyu hafifçe püre haline getirmesi gereken taze lahana yaprakları ile kompres uygulama yapılabilir. Kompresyon baş ağrısı duruncaya kadar tutulmalıdır.
 • Yatıştırıcı ve analjezik etki nane, limon melisa, papatya çaylarında bulunur.

Yukarıdaki tekniklerin herhangi bir veya daha fazla baş ağrısı ile yardımcı olur. Bunların yardımı ile ortadan kalkmadıysa kesinlikle uzman hekim yardımı alınmalıdır. Parasetamol için preparatlar hamilelik sırasında baş ağrısını gidermek için kullanılabilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.