Gebeliğin İlk Zamanlarında Baş Ağrısı Olur mu? – Çözümler

Gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen baş ağrıları çoğu zaman hormanel düzeyde değişimlerden kaynaklı oluşur. Kurtulmak adına doğal çözümler kullanılabilir.

Hamilelik ve Baş Ağrıları

Vücuttaki hormon seviyelerinde oluşan ani artışlar, erken gebelikte baş ağrısı yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenden kaynaklı hamilelik işareti şeklinde insanlara ipucu verir. Genelde il 3 aylık süreç sonunda baş ağrılarında azalmalar meydana gelir.  Gebeliğin ilk haftalarında oluşan ağrılar oldukça normaldir ve eski dönemlerde kadınlar için önemli gebelik işareti içinde yer almıştır. Hamile kadınlar sıklıkla özellikle gebeliğin ilk üç ayında başta oluşan ağrısı mustariptir. Vücutta ve başta oluşan ağrılar için uzmanlar;

 • Hormonal değişikliklerin, progesteron aynı tonda dalgalanmalar sonucunda, ayrıca vasküler tonus etkiler artar gebelik sırasında seviye gebelik ve östrojen, korumak için gerekli ve baş ağrılarına neden olabileceğini söyler.
 • Kardiyovasküler ve sinir sistemlerindeki değişiklikler
 • Diyet değişikliği ve diğer bazı faktörlerinde etkili olduğunu ifade etmektedir.

Gebe kadınlarda ilk haftalarda ve ilk üç aylık dönemde baştaki ağrısı çoğu zaman düşük tansiyonlu bir arka plana karşı ortaya çıkar. Bunu görmek için kan basıncının ölçülmesi gerekir. Gebelikten önce baş ağrıları varsa ve gebelik başlangıcı tekrarlanıp hatta yoğunlaşırsa, nörolog konsültasyonu gereklidir.

Hamileliğin ikinci trimesterinde sık görülen bir baş ağrısının görülme olasılığı çok daha nadirdir. Bu hala devam ederse, ilk üç aylık dönemde olduğu gibi kan basıncını ölçmek için gereklidir. İkinci üç aylık dönemde hamile bir kadın, hem kan basıncını düşürme hem de artışın arka planında baş ağrısı olabilir.

Üçüncü trimesterde baş ağrısı tehlikeli bir semptomdur. Üçüncü trimesterde artmış kan basıncı ve gestosisin semptomlarından biri kadın hayatını tehdit eden durumlar arasında yer alır. Bu nedenle başta ağrısı hissetmek, hemen tansiyon ölçmek için gereklidir. Ve eğer 130 \ 90 mm Hg’den yüksekse, hemen bir doktor, doğum uzmanı, jinekolog ve terapistle iletişime geçilmesi gerekir.

Neler Yapılmalıdır? 

Gebeliğin herhangi bir sürecinde ağrının, özellikle ağrılı ise ve görme bozukluğu, işitme, uzuv hareketi, baş dönmesi gibi belirtilerle birlikte bir beyin hasarı gösterebileceğini akılda tutmalıdır. Bu tür durumlar hemen tıbbi müdahale gerektirir. Ağrı sorunlarının önüne geçilmesi adına ilk haftalarda ve sonrasında aşağıdaki detayların uygulanması ve dikkat edilmesi gerekir.

 •  Kan basıncı ölçülmelidir. Bu ölçüm uzman hekim tarafından yapılması gerekir.
 • Kan basıncında azalma olursa, yeşil çay (ya da basıncı artıran ve doktorun önerdiği ilaçlar) ile ortadan kaldırmak mümkündür.
 • Basınç artarsa uzman doktor onu azaltan ilaçlar reçete edebilir. Yalnız bir doktora danışmadan herhangi bir ilacı almanın hamilelik ile alakalı sorunlar yaratabileceğini unutmamak gerekir.
 • Her türlü tedavi için uzmana başvurulması önemlidir.
 • Kan basıncı normal düzeydeyse ama baş ağrısı sık şekilde meydana gelirse bir doktoru görmeli ve bunun sebebini bulmak için işlem yapılmalıdır. Ağrıdan kurtulmaya yardımcı olacak ilaçları tanımak gerekir. Eğer muayene başın servikal omurganın osteokondrosisi nedeniyle ağrırsa bu bir tedavi olacaktır. Beyin hasarı varsa ilaçlar başkaları tarafından işlenecektir. Kendi kendine ilaç kullanmak yerine bir nöroloğa başvurmak daha önemli bir detaydır.

İlaçlar

Parasetamol 500 mg gebelik dönemi içinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Yalnız en doğrusu ağrısının oluşmasının nedeninin belirlenmesidir. Bu nedene bağlı uzman doktor tarafından tedaviye başlanması en doğru adım olur. Gebelik süreci içinde oluşan ağrı için ilaç almadan önce, aşağıdaki güvenli yöntemleri denemek gerekir. Ayriyeten bu dönem içinde ağrının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur. İlaç kullanımı dışında;

 • Hareket yapmak harikalar yaratır, yürüyüş ile temiz hava, hamilelik sırasında ağrıları için basit ancak kanıtlanmış bir uygulama yöntemidir.
 • Yoga veya meditasyon gibi rahatlama teknikleri içinde yer alır.  Hamilelik sırasında oluşan ağrılara karşı koyma konusunda yardımcı olur ve bunları önler.
 • Sıcak bir duş alımı hamilelik sırasında başta oluşan ağrıyı rahatlatmaya konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır.
 • Yiyecek ile su, baştaki ağrıyı önlemek için hamilelik süreci içinde içme rejimine uymak ve düzenli olarak beslenme en önemli kurallar içinde bulunur.
 • Rahatlık, gebe olan kadının kendini şımartması çok önemlidir. Yeterli düzeyde uykunun alındığından emin olunmalıdır.
 • Sık şekilde bu basit araçlar baş ağrılarının olasılığını en aza indirmek adına yeterlidir. Baş ağrısı rahatsız etmeye devam ederse, doktor ile konuşulmalı, ağrı kesici ilaçları reçete ederse, önerilerini kesinlikle uyulmalıdır. Özellikle ilaçların dozajı ve kullanım zamanları kesinlikle atlanmamalıdır.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.