Grand Mal Epilepsi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Beynin tüm bölümlerinde bulunan hücrelerde elektrik aktivitesinin bozulması durumunda gerçekleşmektedir. Grand mal epilepsisinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi.

Grand Mal Epilepsi Belirtileri

Grand Mal Epilepsi

Grand mal epilepsi beynin tüm bölümlerinin etkilenmekte olduğu ve Jeneralize nöbetler olarak adlandırılan epilepsi türüdür. Halk arasında söylenen sara hastalığını yaşamakta olan kişilerin geçirdiği nöbet türü olmaktadır. En sıklıkla karşılaşılan ve her yaşta görülen bir epilepsi çeşidi olmaktadır. Nöbet olması sonucunda kişilerde şu belirtiler oluşacaktır:

 • Bilinç kaybı;
 • Bayılma;
 • Kasların katılaşması;
 • Titreme;
 • Kasların kasılması ve aniden gevşemesi;
 • Dişlerin sıkması;
 • İdrar kaçırma;
 • Ağızdan köpük gelmesi.

Davranışların her zaman için insanların kontrolü dışında gerçekleşecektir. Nöbetin gerçekleşmesi durumunda insanlar aniden kaskatı gerçekleşmesine neden olacaktır. Beyin hücrelerinin kaslara gönderdiği sinir lifleri omurilik üzerinden gerçekleşecektir. Bu sebeple de vücudu kaskatı olmasına neden olur. Ortaya çıkacak olan belirtiler arasında kişilerde oluşacak kasılmalar sonucunda akciğerlerde etkilenecek olduğundan insanların ciltlerinde morarma meydana gelir. Mesanenin dolu olması ile birlikte nöbet ile birlikte idrar yapma gerçekleşecektir.

Hastaların kasılması normalde birkaç dakika sürmektedir. Daha sonrasında ise kolik dönem olarak isimlendirilen durum başlayacaktır. Bu süre içerisinde hastanın kaslarının çok hızlı bir şekilde kasılması ve gevşemesi ile oluşacaktır. Dişlerini sıkacak olması sebebiyle hastanın dilinin dışarıda olması durumunda dilini ısırmasına neden olacaktır.

Bir dakika civarında sürecek olan bu durum sonucunda kasılma ve gevşeme azalacaktır. Kasların gevşemesi ile birlikte hasta kısa süre içerisinde kendisine gelir.

Hastalar hareket etmeden olduğu yere yığılacak olması sebebiyle bilinç kaybı yaşamasına neden olur. Hastanın kısa bir süre içerisinde nöbeti geçecek olması sebebiyle kendisine gelecektir. Bilinç kaybı yaşayan bir kişi kısa süre içerisinde her şeyi hatırlayamayacaktır. Bu nedenle de kişiler nerede olduğunu ve kendisine ne olduğunu hatırlayamazlar. Hasta kendisini çok yorgun hissedecek olduğundan kendisine geldiğinde uykusu gelecektir. Ciddi bir baş ağrısının ve kas ağrısının yaşanması görülmektedir.

Hastaların nöbet öncesinde prodrom olarak isimlendirilen ve nöbet geçirmesinin sinyali olarak yaşadığı bazı durumlar gelişebilir. Saatler öncesinde huzursuz hissetme, yorgunluk ve uykulu hissettiklerini belirtmektedir.

Grand Mal Epilepsi Nedeni

Yaşanılmakta olan epilepsi türleri arasında ilk sırada olmaktadır. Beynin ilk olarak tek bir bölgesinde başlaması sonucunda hızla tüm bölüme yayılabilir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek nörolojik bir bozukluk olması sebebiyle daha sıklıkla ergenlik dönemi öncesinde ortaya çıkmaktadır. Tam olarak bir nedeni bilinmiyor olsa bile uzmanlar tarafından şu sebeplerden dolayı olduğu düşünülmektedir:

 • Doğumsal sorunlar;
 • Beyin damarlarında daralma;
 • Genetik;
 • Menenjit geçirilmesi;
 • Beyin enfeksiyonu;
 • Elsefalit.

Beynin skar dokusu üzerinde oluşacak sorunlardan kaynaklandığı da düşünülmektedir. Özellikle de çocukluk dönemi içerisinde sık sık tekrarlanmakta olan tedaviye rağmen zaman zaman insanların nöbet geçirmesine neden olmaktadır. Hastalığın gelişmesi ve nöbetler sonrasında kişilerde günlük yaşamları olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkması görülmektedir. Kişiler sadece uyanık olduğu zaman nöbet geçirmeyecek, uyku esnasında da yaşaması mümkün olabilir.

Grand Mal Epilepsi Tedavisi

Sürekli olarak nöbet geçirenlerin nörolog uzmanı tarafından tanının konulabilmesi için bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu testler ile birlikte gerçek tanı konularak uygun tedaviye başlanacaktır. Tanının konulabilmesi için uygulanacak testler şunlardır:

 • Elektroensefalogramlar;
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • EEG telemetri;
 • Tanısal tetkikler;
 • MR;
 • Kan tahlili.

Uygulanacak olan nöropsikolojik testler sayesinde beyin bölgesinde oluşacak hayatı tehdit eden bir hasar olup olmadığı anlaşılması ile birlikte tedavinin başlaması gerekmektedir.

Hastaya ilk olarak ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bu süre içerisinde hastanın doktor tarafından gözetim altında kalması ve kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Tedavide uygulanmakta olan ilaçlar antiepileptik ilaçlar olmaktadır. Bazen tek bir ilaç bazen ise birden fazla ilaç reçete edilerek hastanın tedavi edilmesi sağlanmalıdır.

Reçete edilmekte olan ilaçların bazıları dirençli olan insanların iyileşmesini sağlamayacaktır. Bu nedenle de ilaç tedavisi başarılı olmaması durumunda hastanın beyin dokusunda gerçekleşen epileptik bölgenin cerrahi müdahale sonucunda çıkartılması gerekmektedir. Fakat çok zorlu bir cerrahi yöntem olması sebebiyle en son aşamalardan bir tanesi olarak değerlendirilmelidir.

İnatçı ve bir türlü yanıt vermeyen epilepsi tedavisinde geliştirilen tedavi yöntemlerinden bir tanesi de epilepsi pili olmaktadır. Fakat buna her zaman için hastanın günlük hayatının çok etkilenmesi, krizlerin ani ve tekrarlayıcı olması gibi durumlarda düşünülmesi gerekmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.