Göz Tansiyonu Baş Ağrısının Nedenleri ve İyi Gelen Yöntemler

Glokom olarak bilinen göz tansiyonu olan hastalarda oluşan belirtiler arasında şiddetli baş ağrıları ve tedavi edilmemesi durumunda körlük oluşabilir. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi.

Göz Tansiyonu Baş Ağrısı

Göz Tansiyonu Baş Ağrısı

Göz içerisinde dolaşımın oluşmasını sağlamakta olan kanallar olmaktadır. Göz tansiyonunun gelişmesi ile birlikte bu sıvının gözde dolaşımında göze girişiminde bir sorun olmamasına rağmen gözü terk etmesi sırasında direnç oluşacağı için sıvı gözde birikecektir. Bu nedenle de göz içinde basınç oluşacağından göz tansiyonu gelişmektedir. Göz tansiyonu yaşamakta olan insanların künt olarak gelişecek baş ağrıları gelişecektir. Göz içinde dolaşması gereken sıvının gözlerde birikmesi durumunda basınç artması sebebiyle gözlerde, ense kısmında, başın ciddi olarak ağrıması görülmektedir. Göz tansiyonu yaşayan bir insanın tedavisini aksatmaması gerekmektedir. Göz tansiyonu olan bir hastada şu belirtiler görülmektedir:

 • Uyanır uyanmaz başlayan baş ağrısı;
 • Görme problemleri;
 • Bulanık görme;
 • TV izlerken gözlerde oluşan ağrı;
 • Karanlıkta halkaların görülmesi.

Daha çoğunlukla baş ağrılarının 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Sabah uyanır uyanmaz oluşacak ciddi ve şiddetli bir ağrı oluşacaktır. Bu basınç aniden yükselmesi ile birlikte ağrı artacağı gibi basınç azaldığı zaman ağrı azalacaktır.

Ağrının oluşması ile bazı insanlarda kusma ve ciddi olarak görme problemleri de görülmektedir.

Göz Tansiyonu Baş Ağrısına İyi Gelen Çözümler

Göz tansiyonunun asla ihmal edilmemeli ve belirtilerin oluşması ile birlikte oluşan gözde tansiyonu ciddi problemler oluşmasına neden olur. Ailede daha önceden bu problemi yaşamış bir yakını olması durumunda oluşma riski görülme ihtimali daha fazladır. Hastaların tanısının geç olmadan konulması çok önemlidir. Ciddi komplikasyonların gelişimi halinde ciddi sorunlar çıkacaktır. Bu hastaların tedavisinde hayat boyu kullanması gereken ilaçlar bulunmaktadır. İlaçlarını asla aksatmadan kullanmaları gerekmektedir. Fakat bazı hastalarda kullanmakta oldukları ilaçların fayda etmemesi durumunda ise hastaların cerrahi müdahale ile açılacak olan delik sayesinde biriken sıvının boşaltılması sağlanmaktadır. Ayrıca son yıllarda uygulanmakta olan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de lazer tedavisi olmaktadır.  

Masaj Yapma

Sık sık tansiyonun yükselmesine sebep olması sonucunda atakları sık sık gelişen ve sabah uyandığı zaman hemen ağrının başlaması ile birlikte ciddi rahatsızlık yaşanmasına neden olur. Gün içerisinde atakların gelişmesini önlemek için, sıvı birikmesini önlemek ve sıvı akışının sağlanabilmesi için masaj yapılması önemli olmaktadır. İlk olarak sıcak kompres uygulamasından sonra, işaret parmağı ile göze masaj yapılmalıdır. Gün içerisinde birçok kere masaj yapılması halinde sıvı akışının sağlanacak olduğundan atakların gelişimini engeller.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 yemek kaşığı meyan kökü;
 • 1 su bardağı su.

Göz tansiyonunun ilerlemesi durumunda belirtiler başlayacaktır. Çok geç olmadan gözlerde sıvının birikmesini engellemek için meyan kökü çayının gözlerde sıvının birikmesini engelleyecek ve sıvının akışını sağlayacaktır. Kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı meyan kökü bitkisi konulmalı ve demlenebilmesi için birkaç dakika beklenmelidir. Demini aldığı zaman günde 3 defa 15 gün boyunca içilmelidir. Daha sonrasında ise 1 hafta ara verildikten sonra tekrardan içilmeye başlanır.

Melisa Çayı

 • 1 yemek kaşığı melisa bitkisi;
 • 1 su bardağı su.

Sıvı akışının oluşmasını sağlamak amacıyla etkili olan bitkisel çaylardan bir tanesi de melisa çayı olmaktadır. Parlak ışıklar tansiyonun yükselmesini yapar. Bu nedenle de oluşacak durumlarda suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında melisa bitkisi konulmalı ve kısık ateşte su kaynayıncaya kadar beklenmelidir. Süzülmesinin ardından ise herhangi bir katkı maddesi konulmadan içilmelidir. Hastalığı ilerlemiş olan insanların günde üç defa, henüz yeni başlamış olanlarda ise günde iki defa aç karnına içilmelidir.

Keten Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı keten tohumu;
 • 1 fincan su.

Keten tohumu birçok maddeyi içermesi sebebiyle omega 3 yağ asidi bakımından çok zengin olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklama gösteriyor ki bu tansiyonun düşmesini sağlayacak olan bitkisel çaylardan bir tanesi olmaktadır. Kaynamış suyun içerisine keten tohumu atılarak 5 dakika boyunca daha kısık ateşte kaynatılması önemli olacaktır. Demlenmesi beklenmeli ve süzülerek içilmelidir. Ayrıca keten tohumu gün içerisinde çayını demleyerek içmek yerine keten tohumu yenebilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.