Gerilim Baş Ağrısı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Gerilim baş ağrısı olan kişiler kesinlikle uzman doktor kontrolü dahilinde tedaviye başlamaları gerekir. Bu süreçte tedavi planı dışına çıkılmaması da çok önemlidir.

Gerginlik Baş Ağrısı

Sık görülen bir tür baş ağrısıdır, zaman zaman neredeyse herkes bununla karşı karşıya kalır. Bazen o kadar şiddetli şekilde meydana gelir ki tıbbi yardım ihtiyacı doğar.

Stresten kaynaklı baş ağrısı çoğu insanı etkiler ama kadınlarda erkeklerden daha fazladır. 

Bu ağrıların bazı çeşitleri vardır. Bunlar arasında;

  • Epizodik gerilim baş ağrısı genellikle normal baş ağrısı olarak adlandırılır. Yarım saatten birkaç güne kadar süren nöbetler (epizodlar) şeklinde gerçekleşir. Frekansları hem farklı insanlar hem de farklı zaman aralıklarında (ayda 1 ile 15 gün) bir kişi için değişir. 
  • Bazı hastalarda bu ağrı ayda 15 günden fazla (yılda 180 gün) meydana gelir. Bu durumda kronik bir gerilim baş ağrısı denir.
  • Bazı durumlarda, gerilim baş ağrısı sürekli olarak mevcuttur. Hafifletilebilir, ancak asla tamamen ortadan kalkmaz. Bu tür ağrılar sakatlığa yol açabilir ve acı çekmeye neden olur.

Belirtileri

Genelde gerilim tipi ağrı, sıkıştırma veya basınç olarak tanımlanır. Ağrı çoğu zaman iki taraflıdır ve sıklıkla boyundan aşağı veya yukarı doğru yayılma gösterir. Ağrı çoğunlukla hafif veya ılımlıdır ama bazen günlük aktivitelere müdahale etmesi çok yoğun olabilir. Başta oluşan ağrı insanlarda parlak ışık hassasiyeti, yüksek ses duyarlılık ve iştah azalması olarak sıkıntılarda yaratabilir.

Nedenleri

Bu tarz ağrıların meydana gelmesi kaslardaki gerilimle ilişkili olduğuna inanılır. Görünüşe göre ağrının nedenleri çok sayıda ve çeşitlidir. Bununla birlikte bazı faktörler diğerlerinden daha önemli düzeyde rol oynar;

  • Duygusal stres, anksiyetenin veya stresin bir tezahürü olarak
  • Baş ve boyun kaslarının fiziksel gerginliği, bir bilgisayarda çalışırken veya ağır nesnelerin kaldırılmasında vücudun yanlış pozisyonundan kaynaklanabilir.

Tedavi ve Rahatlama

Kişilerin öncelikli olarak yaptığı işe belli bir süre ara vermesi gerekir. Masaj, sıcak bir banyosu, yürüyüş ve egzersiz yapılarak kişiler kendilerini rahatlatmalıdır. Günlük rutinden herhangi bir geçiş yardımcı olabilir.

Stresten Uzak Kalma

Özellikle iş ile alakalı stresten uzak kalmaya dikkat edilmelidir. Bu süreçlerde gevşeme hareketleri, nefes egzersizleri ve normal egzersizleri yapmayı denemek gerekir.

Düzenli Egzersiz

Gerilim ağrısı, fiziksel aktiviteyi engelleyen kişilerde egzersiz yapanlardan daha yaygındır. Mümkün olduğu kadar yürümeye çalışmak gerekir.  Asansöre değil merdivenleri kullanmak egzersiz yapmak için güzel bir adımdır. Fiziksel egzersiz alışkanlık yapmaya çalışmak genel sağlık içinde gereklidir.

Depresyon

Normal bir ruh halinden daha depresif bir ruh hali içinde olma olasılığınızın daha yüksek olduğu düşünülüyorsa tıbbi yardım almak ve etkili bakım almak önemlidir.

Tedavi Türleri

Baş ağrısı ayda 2 kereden fazla meydana geldiği zaman ve daha çok kronik gerilim tipi baş ağrılarında en çok ayda 15 kere ortaya çıktığında ağrı kesiciler kabul edilmez. Zamanla, durumu daha da kötüleştirecektir. Daha uygun bir seçenek önleyici ilaçlardır. Analjeziklerden farklı olarak, bunları günlük olarak almak gerekmektedir.  Bu ilaçların çoğu orijinal olarak tamamen farklı hastalıkların tedavisi için geliştirilmiştir. Bu nedenle depresyon veya epilepsi, hatta kas gevşeticilerin tedavisi için bir ilaç teklif edilirse şaşırmamak gerekir. Bu bozukluklar ve gerilim ağrıları ortak biyokimyasal mekanizmalara sahiptir. İlaçlar diğer ağrı sendromlarının yanı sıra gerilim ağrısını da etkiler. Bu ilaçlardan birini alınıyorsa kullanma talimatlarını dikkatlice uygulanmalıdır.

Gerilim bazen ağrıların oluşmasından önemli düzeyde rol oynadığından dolayı ve kaslar bu sürece dâhil olduğunda uzman doktor baş ile boyun bölgesine fizyoterapi verebilir. Bu uygulama insanların çoğuna oldukça faydalı çözümler sunar. Diğer farmakolojik olmayan yöntemler arasında perkütan elektriksel sinir uyarımı (TENS), biofeedback, yoga ve akupunktur dâhil olmak üzere gevşeme tedavi çeşitleri yer alır. Bu yöntemler genel olarak kabul edilenlere atıfta bulunmamaktadır. İnsanlar için en uygun olan tedaviyi uzman hekim belirler. Uzmanlar tedavi planlamasında bireysel durumları da dikkatlice göz önüne alır.

Nedeni tanımlanmışsa ve tedavisi düzgün şekilde planlanmışsa oluşan sorun insanlara rahatsızlık vermemeye başlar. Bu süreçte sıklıkla iyileşme kendi başına gerçekleşir veya sebep ortadan kalkar. Bundan sonra farklı bir tedaviye gerek kalmaz. Bazı insanlar için özellikle kronik tansiyon baş ağrısıyla mücadele etmeye gerek olabilir. İyileştirme sağlanamazsa, daha geniş çapta tedavilerin uygulandığı bir ağrı kliniğine gönderilebilir. Ağrıların yarattığı olumsuz hissi ortadan kaldırmak adına insanların mutlaka uzman kontrolü dışına çıkmaması gerekir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.