Gerilim Tipi Baş Ağrılarından Kurtulmak Adına Bitkisel Uygulamalar

Gerilim tipi baş ağrısı sorunundan kurtulmak adına ilaç dışında bitkisel ürünlerden, antidepresan ürünlerinden ve egzersizlerden yardım alınabilmektedir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Bitkisel Uygulamalar

Bu tarz ağrıya çekme baş ağrısı adı da verilir. Bu, dünyadaki en yaygın baş ağrısı tipidir. Her insan yaşamında bir kez olsun bu sorunu yaşar. Genellikle bu kolay ve nabızsız bir ağrıdır. Kafanın üst kısmının çevresi, küçük bir kask giyilmiş gibi baskı hisseder. Alnın, gözlerin kaslarının çok gergin görünebileceği ve rahatlayamayabildiği görülmektedir. Yoğunluk genellikle akşamları artar. Gerilim ağrısı şiddetli stres ile ilişkili olabilir, aşırı yorgunluk, uzun süre başın kötü duruşu ve rahatsızlık veren pozisyonlardan kaynaklanabilir. Kronik şekilde meydana gelmesi, nadirdir ( vakaların% 3’ünden daha az ) ve sıklıkla baş ile boyun kaslarının yaralanması ile ilişkilidir.

Tedavisi

Bu bir baş ağrısından kurtulmak için, genellikle yeterli ağrı kesiciler kullanılır. Ancak bu konuda dikkatli olmak önemlidir. Tabletleri de kötüye kullanmamak gerekir. Baş ağrısı çok sık görülür ve uzun süre devam ederse bir doktora görünmek daha iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca hafif egzersiz yapmaya çalışmak, omuzları ve boynu düzenli olarak esnetmek, stresten kurtulmak bu konuda rahatlamak sağlar. Sorun depresyondan meydana geliyorsa antidepresan kullanımı uzman doktor tarafından tavsiye edilir.

Antidepresan kullanımını insanlar kesinlikle kendi başlarına yapmamalı ve antidepresan kullanımını kendi başlarına bırakmamalıdır. Bu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bitkisel Tedavi

Papatya Çayı

 • Kurutulmuş papatya çiçekleri bir çay kaşığı 200 ml kaynar su içine dökülür.
 • 10-15 dakika süreyle kapağı kapalı şekilde demlenir.
 • Tatlandırmak adına içine şeker veya bal eklenebilir.

Papatya çayı midede aşırı yeme, kötü safra akışı ve diğer hoş olmayan hislerin neden olduğu gerilin tipi baş ağrısı sorununa yardımcı olacaktır.

Kekik Çayı

 • 250 ml kaynar suya bir çay kaşığı kuru kekik dökülür.
 •  10 dakikadan fazla olmamak kaydıyla kapağı kapalı şekilde demlenir.
 • Günde iki kez yarım bardak içilmelidir.

Biberiye Çayı

 • İki çay kaşığı biberiye, 200 ml kaynar suyun içine dökülür.
 •  Kapalı bir kabın içinde 30 ile 40 dakika demlendikten sonra süzülür.
 • Gün boyunca birkaç kez içilmelidir.

Nane Çayı

 • Bir litre kaynar su içinde bir çorba kaşığı kuru nane eklenir. 
 • 10 ile 15 dakika süreyle infüzyon yapılarak süzülür.
 • Nane çayı içinde bal ve limon eklemesi yapılabilir.

Biberiye ve Nane Çayı

 • Eşit oranlarda biberiye ve nane karıştırılır. 
 • Hazırlanan karışımın bir çorba kaşığından alınır ve 400 ml kaynar içine dökülür.
 • 30 dakika  sonra süzülür.
 • Yarım bardak günde üç kez içilmesi faydalıdır.
 • Düzenli tüketim yapılması şarttır.

Ihlamur ve Nane Çayı

 • Eşit oranlarda ıhlamur ve nane karıştırılır.
 •  250 ml kaynar su içine 1 yemek kaşığı aktarılır.
 • 20 dakika boyunca kapaklı bir kapta demlenir.
 • Bitkisel uygulamalar içinde sık şekilde tercih edilir.

Egzersizler

Dil Egzersizi

Bu uygulama yarım saatlik yoga hareketinden meydana gelir. Yüz, şakak, çene ve boyun bölgesinde birikme yapan gerilimlerin rahatlaması adına uygulanır. Kan dolaşımının rahatlamasını da sağlar.

Çene Kasları

Dudaklar hafif bir şekilde aralanarak yumuşatılır. Burun bölgesinden derin şekilde nefes alınır ve ağızdan verilir. Nefes alımında karın bölgesinin şiştiği kesinlikle hissedilmelidir. Bu uygulamaya diyafram defesi adı da verilir. Oldukça hafif  şekilde kafa bölgesindeki kaslar geri çekilir ve bırakılır. Uygulama kulakları oynatıyormuş gibi bir his verir.

Çömelme

Omurga uzatılır ve sırt bölgesinde bulunan sinirlerin rahatlaması sağlanır. Bu uygulamaya kobranın yükselmesi adı da verilir. Çene bölgesi göğüslere değdirilir, çömelinir ve yavaş bir şekilde kalkma yapılırken bacaklar düzelir. Ardından sırt, bel ve son olarak çene ile kafa bölgesi düzeltilir. Bu sayede ağrılar konusunda oldukça fazlasıyla rahatlama sağlanır.

Göğüsler Şişirilir ve Gerinme

Omuzlar kalkıktır göğüs bölgesi kapanık ve kafa bölgesi düşüktür. Bu uygulama vücutta birçok sorunun meydana gelmesine neden olabilir. Bunun önüne geçmek adına kişi postürünü sık şekilde düzeltmelidir. Gögüs bölgesini şişirmeli ve omuzları indirerek germelidir. Bu sayede kişilerin stresi alınır ve daha net şekilde konsantre olma meydana gelir.

Vücudu Twist Edin

Twist hareketi insanların iç organlarının sıkışmasını sağlar. Bu sayede vücutta var olan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olunur. Bu uygulama omurganın etrafında var olan kaslara masaj yapılmasını sağlar. Hareket masa başında kolay şekilde yapılabilir.

Ayak Masajı

Yapılacak olan küçük hareket uygulaması refleksoloji masajı olarak da adlandırılır. Ayakların altında var olan belli başlı noktalara baslı uygulamasını içeriri. Bu baskı sayesinde rahatlama sağlanır, ağrılar ortadan kalkar, gerginlik ile stres kolayca yok olur. Çoraplar çıkartılır ve ayakların altına golf topu tarzında küçük bir top yerleştirilir. Bu şekilde ayakaltında gezdirilir. Kısa sürede gerilim tipi ağrıların azalmasını sağlar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.