Alzheimer Rahatsızlığı Genç Yaşta Görülür Mü?

Yaygın rahatsızlık gruplarından birisi olan Alzheimer geç yaşta sıklıkla görülmektedir. Uzman doktorlara göre ilgili rahatsızlığa yakalanan yaş grubu 60 yaş ve üzerinde yoğunluk gösteriyor.

Alzheimer Belirtileri

Beyin Yapısı

Daha çok 60 yaş ver üzerinde görülen rahatsızlık gruplarından birisi olan alzheimer, sağlıklı beyin dokusunun bozulması sonucunda ortaya çıkar. İlgili rahatsızlık belirgin bir şekilde gözlemlenebilir. Alzheimer rahatsızlığına yakalanan kişiler günlük işlevlerini önemli oranda yerine getiremez ve düşünce yapısı eskisinden farklıdır. Yaşlılık ile doğrudan ilgisi olduğu düşünülen bu rahatsızlık aslında beyin ile ilgilidir. Her yaşlı olan insan alzheimer olmaz, ancak alzheimer hastalığına yakalananlar genelde 60 yaş ve üzerinde olan insanlardır.

Hastalığın belirtileri şu şekildedir;

  • Şiddetli hafıza kaybı
  • Konsantrasyon kaybı
  • Günlük yaşantısını sürdürmekte zorluk yaşanması
  • Karakter değişimi
  • Sergilenen garip tavırlar
  • Karmaşık işleri yapamama ve soyut düşünememe durumu

Bu tür belirtileri erken zamanda fark etmek zordur. Ancak ilgili rahatsızlığın belirtilerini kısa süre içerisinde fark etmek kritik bir süreçtir. Yukarıdaki belirtiler her alzheimer hastası için ortak belirtilerdir. Ancak bu belirtilerin kişiden kişiye göre farklı şekillerde ortaya çıktığı da gözlemlenmiştir. Bazı kişiler ilgili belirtileri daha şiddetli yaşarken bazıları ise fark edilemeyecek düzeyde hafif yaşayabilir. 

Erken Yaşta Alzheimer

Alzheimer rahatsızlığının gelişmesindeki en önemli nedenler genetik faktör ve yaş durumudur. Kişinin geç yaşta rahatsızlığa yakalandığını gözlemlemek mümkündür.

Yapılan istatistiklere göre

  • 65 yaşı dolmadan 100000 kişiden adnca 61-81 kişi alzheimere yakalanır,
  • 4.5% hastaların genetik faktörüne bağlı 40 yaşında hasta oluyor,
  • 80 yaşı sonrası alzheimer olma ihtimali %50 seviyesindedir.

Erken yaşta veya genç birey iken alzheimer rahatsızlığına yakalanmak mümkün değildir. Ancak istisnai durumlar gözlemlenmiştir.

Var olan tüm unutkanlıkları alzheimer olarak değerlendiren bireyler genç yaşta bu rahatsızlığa yakalandıklarını düşünerek şüphe duyarlar. Aksine her unutkanlık durumunda alzheimer rahatsızlığı akla getirmek mantıklı değildir. Buna ilave olarak sağlıklı bir insanın bile yoğun çalışma temposunda birçok şey unuttuğu ve benzer belirtilere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Genç yaşta şiddetli hafıza kaybı veya unutkanlık yaşanıyorsa bu durum bilişsel bozukluk olarak tanımlanır. İlgili rahatsızlığa sahip olan kişilerin geç yaşta alzheimer olma riski bulunur.

Alzheimer rahatsızlığına genç yaşta yakalanmak mümkün değildir. Ancak rahatsızlığın belirtilerini genç yaşta görebiliriz. Zamanında tedavi uygulaması ve uzman desteği alınmadığı takdirde kişi ilerleyen yaşlarda riskli gruba dahil olur. Nörolojik muayenesi yapılmayan kişilerin alzheimer rahatsızlığına yakalandığı sıklıkla gözlenen durumlar arasındadır. Risk grubunda bulunan kişilere yönelik olarak uygulanan bazı laboratuvar testleri, EEG, MR ve PET taramaları yapılır. Bu uygulamaların sonuçlarına göre bazı bulgular elde edilir. Böylece rahatsızlığın var olup olmadığı ortaya çıkar.

Alzheimer Rahatsızlığının Ortaya Çıkışı

Alzheimer rahatsızlığı beyin dokusunun sağlıklı çalışmasını engelleyen ve sinir sistemini doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir insanda bu sistem bir makine gibi işler ve kişinin günlük yaşantısına herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Sağlıklı insanlardan dengeli işleyiş sistemini bozacak olan etmenlerden birisi de alzheimer rahatsızlığıdır. İlgili rahatsızlığın gelişim göstermesiyle birlikte sinir hücrelerinin sayısı azalır ve yenilenmez. İlk etapta meydana gelen sinir hücresi ölümleri ile birlikte unutkanlık gibi basit belirtiler görülür. Alzheimer rahatsızlığının ilerlemesi ile birlikte kişi kendine yetecek durumdan uzaklaşır. Kişinin kendi kendisine bakabilmesini imkansız bir hale getiren rahatsızlık zihinsel işlev bozukluğuna da yol açar.

Rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan ana etmenlerden bir diğeri ise beyinde yüksek oranda hatalı protein birikimi yaşanmasıdır. Böylece nöron dejenerasyonu meydana gelir. Hatalı protein birikimi sonucunda sinir hücrelerinin ölüm oranı yükselir ve kişinin normal işlevlerini yerine getirememesi durumu şiddetle artış gösterir. Bu noktadan sonra birey basit bir eylem yaparken bile güçlük çeker. Unutkanlığın son aşaması yaşanır ve bireyin hafıza kaybına varan sonuçlarla karşılaştığı görülür.

Rahatsızlığa ait belirtiler genç yaşta veya yaşlı iken görülürse kişinin bu durumu önemsemesi gerekir. En yakında sağlık kuruluşuna giderek ilgili testlerin yapılması ve tıbbi imkanlar ile rahatsızlığına teşhis edilmesinin sağlanması gerekir. Böylece rahatsızlığın gelişimi durdurulur ve uygun tedavi seçenekleri kullanılarak kişinin sağlıklı bir şekilde günlük yaşantısını sürdürmesi sağlanır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.