Geceleri Baş ve Boyunca Terleme Neden Olur?

Gece saatlerin baş ile boyun bölgesinde meydana gelen terleme sorunun birçok etken maddesi bulunur. Ayrıca bu sorun bazı hastalıkların yan etkisi olarak da meydana gelebilir.

Geceleri Baş Terlemesi Nedenleri

Gece terlemeleri oda içinde yüksek bir sıcaklık veya çok yüksek atmosferik basınç ile ilişkili olabilir. Yalnız bu şekilde etken ortadan yoksa artan terlemenin sebebini bulmak önemlidir.  Özellikle soğuk algınlığı, grip ve menopozdan kaynaklı olarak meydana gelir. Bunun dışında nedenleri arasında;

İlaçlar

Geceleri aşırı terleme sorunu bazı ilaçların yan etkisi olarak meydana gelebilir. İlaç içen kişilerin % 20, geceleri ter sorunu yaşar. Aynı yan etki ağrı kesiciler ve anti-inflamatuar ilaçların aşırı kullanımından kaynaklı da meydana gelebilir.

Hipertiroidizm

Geceleri baş ve boyun terlemeleri en yaygın nedenidir. Devamlı olarak yorgunluk hissi, kilo kaybı, ateş tarzında belirtileri bulunur. Hipertiroidi  tiroid bezi tiroksin hormonu çok fazla üretir ve bu hızlı metabolizma yol açar. Bu gece de dâhil olmak üzere aşırı terleme ile ilişkilidir.

Hipoglisemi

Gece birinci tip şeker hastalarında çoğu zaman kan glikoz seviyelerinde bir değişikliği ile ilişkili bol terleme meydana gelir. İnsan vücudu adrenalin salınımı ile kandaki şeker içeriğindeki düşüşe tepki gösterir. Adrenalin vücut depolarından şekerin salınmasını uyarırken terleme dâhil olmak üzere anksiyete belirtilerine neden olur.

Gastrit Reflü Veya Hazımsızlık

Gastroözofageal reflü ile de gece terlemeleri arttığı kesinlikle akılda tutulmalıdır. Aynı zamanda tükenme, göğüs ağrısı, nefes almada zorluklarda oluşabilir.

Hormonsal Sorunlar

Bu sorun en yaygın nedenlerden bir tanesidir. Çoğu zaman kadınların yaşadığı sorunlar arasında bulunur. Adet dönemlerinde ve gebelik sürecinde baş ile boyunca terleme sık şekilde oluşur.

Kalp Hastalıkları

Bu durum sebebi ile oluşan terlemelerde özellikle boyun ve yüz bölgesinde fazlasıyla görülür.

Sinir Sistemi

İnsanların sinir sistemlerindeki olumsuz durumlar ve hastalıklar terlemenin ana nedenleri arasında bulunur. Tedavi altına alınmazsa daha zorlayıcı şekilde devam edebilir.

Nasıl Geçer?

Sorunla mücadele etmenin farklı birkaç yolu bulunur.

 • Tıbbi ilaçlar, altta yatan neden uzman hekim tarafından belirlendikten sonra ilaçlar ile tedavi süreci başlatılır. Bu süreçte uzman kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.
 • Halk ilaçları
 • Kozmetolojik kompozisyonlar ve teknikler

Önlemek için özellikle aşağıda bulunan detaylara dikkat edilmesi de gerekmektedir.

 • Yatmadan önce sıcak bir duş alınır. Vücudun genişlemiş gözeneklerden gereksiz nemden kurtulur. Sıcaktan sonra hafif ılık altına girildiğinde de gözenekler kapanır.
 • Beslenmeye dikkat edilmelidir. Akşam geç saatlerde yemek yemekten uzak durulmalıdır. Ayrıca yatmaya gitmeden önce alkol almanıza gerek yoktur. Yatmadan önce ağır ve baharatlı yiyeceklerden, nikotin, kahve veya alkol gibi uyarıcılardan kaçınmalıdır. Son yemek, yatmadan önce 2-3 saatten önce istenir.
 • Gözenekleri daraltma ve ter bezlerinin aktivitesini normalize etme yeteneği ile karakterize edilen iyi bir deodorant antiperspirant seçilmelidir.  Kaliteli kompozisyon yardımı ile ter salınımı % 95 oranında azaltılabilir.
 • Oda sıcaklığı (önerilen sıcaklık 18-21 ° C) ve hava nemine dikkat edilmelidir.
 • Nefes alabilen kumaştan hafif gece kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Uyku hijyenini gözlemlenir. Yatakta veya yatak odasında, uyku ile doğrudan ilgili olmayan harekete geçmemeye çalışılmalıdır. 
 • Işığın tamamen kapatılmasından bir saat önce aydınlatmanın sönmesi gerekir. Böylece, melatonin (uyku hormonu) üretimine katkıda bulunur.
 • Modern kozmetoloji kendi çözümlerini sunar. Birkaç özel preparat enjeksiyonları sayesinde, cilt hiç terlemez, geceleri terleme ortadan kalkacaktır. Enjeksiyonlar koltukaltı, avuç içi ve vücudun diğer kısımlarına yerleştirilebilir. Prosedür pratik olarak ağrısız ve oldukça ucuzdur. Kişinin bireysel özelliklerine bağlı olarak, olumlu etki beş ile altı ay sürebilir.  Terleme konusunda sadece gece de rahatlama sağlamaz. Gündüz terleri içinde faydalıdır.
 • Banyo suyuna etkili çözüm sunan elma sirkesinin eklemesi yapılabilir. Bunun için ılık su kullanımı yapılması daha faydalıdır. Daha önceden banyo suyuna elma sirkesi eklenir ve 10 dakika bekletildikten sonra duş alınması gerekir. Gün aşırı bu uygulama yapıldığı zaman etkili şekilde çözüm sağlanır.
 • Basit eylemlerle sağlıklı bir uykuyu geri getirmek genellikle mümkündür. İlk önce, uykuyu etkileyebilecek dış faktörlere dikkat edin.

Adaçayı

 • 1 yemek kaşığı adaçayı
 • 1,5 su bardağı kaynar su

Kaynar su içine atılacak olan adaçayı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülen içecek günde 1 defa içilmelidir. İki hafta boyunca günde bir bardak tüketildiği zaman terleme konusunda faydalı çözüm olanakları sunar. Adaçayı sinir sisteminizi sakinleştirebilir ve terlemeyi azaltabilir. Adaçayı kullanımında isteğe bağlı olarak biraz bal ya da limonda kullanılabilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.