Hamilelikte Şiddetli Baş Ağrısı Nedenleri ve İyi Gelenler

Gebelik dönemi içerisinde birçok neden anne adayının baş ağrısı yaşamasına ve rahatsızlık geçirmesine neden olacağından bayanların baş ağrısını geçirmek için yapması gerekenler.

Hamilelikte Şiddetli Baş Ağrısının Nedenleri

Gebelikte yaşanan rahatsızlıklardan bir tanesi de baş ağrısı olmaktadır. Çoğunlukla gebe kadının ilk üç ayı içerisinde ve son üç ayına girildiği zaman şiddetli olarak bayanlarda görülmektedir. Çoğunlukla ilk üç ay içerisinde bayanların vücutlarında oluşacak değişiklik sebep olmaktadır. Gebe bir kadının ilk üç ay sonunda baş ağrısı ortaya kalkacaktır. Son üç aya girildiği zaman ise bayanlarda tekrardan baş ağrısı görülmektedir. Sıklıkla yaşanan gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi adı verilen durum son üç ay içerisinde görülmektedir. Gebelikte oluşan baş ağrısının nedenleri en çok şunlardır:

 • Kan hacminde artış;
 • Hormon değişikliği;
 • Stres;
 • Halsizlik;
 • Depresyon;
 • Gözlerin yorulması;
 • Uykusuzluk;
 • Susuzluk;
 • Sağlıklı beslenememe;
 • Sinüzit ya da migren;
 • Yüksek tansiyon.

Sıklıkla oluşan baş ağrılarının nedenleri arasında gösterilmekte olan nedenler arasında en çok hormon değişikliği neden olması ile bilinmektedir. Hormon değişikliğinin çok fazla olması sebebiyle oluşan ağrılar üç ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Ayrıca bu dönem içerisinde bebeğin gelişimi için annenin kan akışında artma oluşacaktır. Bu durum kan akışı sebebiyle bayanlarda baş ağrısı ciddi oranda olur. Şiddetli oluşan baş ağrıları ilk üç ay sonrasında geçmektedir.

Son aylarda gelişecek olan ağrıların nedenleri arasında duruş bozuklukları da sebep olmaktadır. Bebeğin gelişimi nedeniyle bayanlarda hareket kısıtlanması meydana gelir. Birçok bayanın yanlış durması, hareketlerinin kısıtlanması, egzersiz yapamaması nedeniyle sık sık son aylarda görülmektedir. Şayet gebeliğin son aylarında oluşacak ağrılarla birlikte, yüksek tansiyon ve şişkinlik olması halinde gebelik zehirlenmesi olacağı için dikkat edilmelidir. Bu durumda bir an önce doktora gidilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Baş Ağrısı Çeşitleri

Stres: Çoğunlukla ilk gebeliğini yaşamakta olan bayanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Bebeğini kaybetme korkusu sebebiyle oluşmaktadır. Bunun dışında stresin oluşma nedenleri hayatında ailevi sorunlar, iş hayatı da gösterilmektedir. Gebe bir bayanın yaşamakta olduğu stres sonucunda ağrı tetiklenecektir. Daha çoğunlukla ağrının gebe kadının başının her iki yanında ya da boyun kısmında oluşması ile bilinmektedir. Sürekli bir şekilde olmayacak ara ara tetiklenmesi sonucunda ortaya çıkacaktır.

Migren: Daha önceleri bayanlarda migren olmasa bile bazı gebeliklerde migren krizi oluşmaktadır. Bu ağrı zonklama tarzında oluşacak ve ağrının gelişmesi ile birlikte mide bulantısı da gelişir. Başın sadece tek bir bölümünde gelişmeyecek olduğundan çok şiddetli zonklama olarak görülecektir. Bayanların ışığa karşı hassasiyeti de ortaya çıkar. İlaç kullanamayacak olduğundan ağrının gelişmesi durumunda karanlık ve sessiz bir ortamda bir süre dinlenmesi çok önemlidir.

Küme baş ağrısı: Bu ağrı gebelikten önce de olacağı gibi gebe kalınması halinde de gelişmektedir. Migren ağrısından daha şiddetli olmaktadır. Göz kısmında basınç ya da şakaklarda ciddi bir zonklama tarzında bir ağrı görülmektedir.

Her gün aynı saatte tetiklenmesi durumunda ortaya çıkacağı gibi uyumadan birkaç saat öncesinde de gelişebilir. Uzun süre geçmeyecek olduğundan rahatsızlık yaşanmasına neden olur.

Gebelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Çözümler

Hamile bir bayanın ilaç kullanımı yasak olması sebebiyle doğal çözümlerle ağrının giderilmesini sağlaması gerekmektedir. Bayanların aç kalmamasına özen göstermesi ve sağlıklı beslenerek kan şekerinin düşmesini önlemesi gerekmektedir. Aynı şekilde de çok fazla yemek yememesi ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Dinlenmesi önemli olduğu için kendisini yoracak işlerden uzak durmalıdır. Bir bayanın yorgunluğu ve halsizliği sebebiyle gelişmektedir. Aynı şekilde de uykusuzluk sebebiyle oluşması da görülmektedir. Uyku düzeninin önemli olduğu ve ayrıca bayanların gece uykusuna önem vermelidir.

Hareketsiz bir yaşam sebebiyle bayanların ağrılarının şiddetlendiği için egzersiz yapması, temiz hava içerisinde yürüyüşler yapmalıdır. Kan akışının düzenlenmesinde egzersizlerin önemli bir yeri bulunması sebebiyle özellikle de son aylarda oluşacak durumlar nedeniyle hareketlerinde kısıtlanma oluşacaktır. Yürüyüşlerini asla aksatmaması gerekiyor.

Gürültülü ortamlar ve titrek ışıkların ağrının tetiklenmesinde önemli bir neden olarak gösterilmektedir. Bu sebeple de gebelik boyunca ağrıların giderilmesi için gürültüden uzak durması ve sakin ortamlar önerilmektedir.

Sıcaklar ağrının tetiklenmesinde önemli bir rol oynar. Bayanların kaslarının gevşemesi ve ağrısının da geçmesi için ılık suyla duş alması önemlidir. Asla çok sıcak suyla duş almaması önemlidir. Özellikle de migren ağrısı olması durumunda soğuk suyun ağrının azaltması konusunda etkilidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.