Gebelikte Baş Ağrısının Nedenleri ve İyi Gelen Yöntemler

Gebeliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayına girildiği dönemde hormonlarda artış, stres gibi nedenlerden dolayı oluşacak baş ağrısının nedenleri ve iyi gelen doğal çözümler.

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısının ilk üç ay ve son üç aya girildiği zaman hormon değişikliğinin ciddi oranda artması ya da kan basıncında artış olmasından dolayı oluşacağı gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Hamilelikte ilk 15 haftasında çok şiddetli olacak baş ağrısının kan damarlarında genişlemenin olması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Hormonların değişikliği ağrıya neden olur mu sorusu birçok insanın aklına gelmektedir. Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında annenin baş ağrısının yaşama nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Stres, depresyon gibi ruhsal problemler;
 • Tansiyon problemleri;
 • Kalsiyum ilaçları;
 • Sinüzit ya da migren;
 • Az sıvı alınması;
 • Aç kalınması;
 • Uykusuzluk;
 • Alerji;
 • Halsizlik;
 • Kan şekerinin düşmesi;
 • Gebelik zehirlenmesi.

Gebelik sırasında bayanların vücutlarında oluşacak değişimler nedeniyle gerçekleşmektedir. Çalışan bir bayanın yorulması ve yeterli dinlenememesi baş ağrısı yapar. Beslenmesine dikkat etmeyen bayanların alerjik reaksiyonların gelişmesi durumunda şiddetli ağrıların oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca bu ağrıların enseden başlaması durumunda tansiyonun yükselmesi de oluşabilir. Yüksek tansiyon birçok gebe bayanın yaşadığı problemler arasındadır. Ayrıca burun kanaması da yüksek tansiyon sebebiyle gelişebilir. Daha önceden migren ağrısı yaşamayan gebe bir bayanın ortaya çıkacak olan ağrılarının migrene bağlı olarak gelişmesi gebelikte oluşmaktadır.

Gebeliğin 15. haftasından sonra oluşacak ağrıların ise preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi sebebiyle oluşmaktadır. Tansiyonun sürekli yükselmesi, bacaklarda şişme gibi durumlar gelişebilir.

Gebelikte Baş Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Gebelik boyunca bebeğin gelişiminde sorunlar olmasına neden olacağı için doktor tarafından önerilmedikçe kesinlikle kimyasal ilaçlar kullanılmamalıdır. Özellikle de ağrı kesicilerin bebeğin gelişimi sırasında ilk 3 ay çok önemli olması sebebiyle kullanılması bebeğe zarar verecektir. Hem anne için hem de karnında taşıdığı bebek için tehlikeli olması sebebiyle ilaçlar kullanılmamalıdır. Başında ciddi bir ağrının oluşması durumunda halsizlik oluşmasına neden olacak yorucu işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Gözlerinin çok yorulmasına neden olacak işlerde çalışan bayanların ise göz yorgunluğunun oluşmamasını sağlamalıdır.

Stresten uzak durmak: İlk gebeliğini yaşamakta olan bir bayanın, bebeğinin sağlığından endişelenmesi sebebiyle yoğun bir stres yaşamasına sebep olacaktır. Ayrıca stresli bir hayatı olan, işinde stresli olan bayanların da çok yoğun ağrıların oluşmasına neden olacağından bayanların stresten uzak kalmaları çok önemlidir. Ruhsal problemlerin gelişmesi sebebiyle gerekirse psikolog tarafından terapi almaları önemlidir.

Uyku düzenine dikkat edilmelidir: Uzmanlar tarafından özellikle de geceleri uyumaları gerektiği konusunda gebe bayanları uyarmaktadır. Kaliteli uykunun her zaman için gebelik sırasında gelişecek sorunları büyük bir ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca gün içerisinde yorulan bayanların yaşadığı halsizliğinde giderilir. Bu sebeple de uykularına çok önem vermelidir.

Sağlıklı beslenme: Kan şekerinin aniden düşmesine ya da yükselmesi sonucunda baş ağrıları ciddi boyutlara ulaşacaktır. Bu nedenle de gebelikte çok yağlı gıdalar yenmemesi, fazla kilo almamaları için sağlıksız diyet yapmamaları gerekmektedir. Gebe bir bayanın az ama sık sık yemek yemesi öneriliyor.

Su tüketimi: Sadece gebe bayanların değil, aynı zamanda da normal insanların da günlük 2 ile 2.5 litre su içmeleri çok önemlidir. Ortaya çıkacak olan birçok rahatsızlığın sebebi arasında susuzluk gösterilmektedir. Klorsuz su içilmesi ayrıca önemli olmaktadır. Unutulmamalıdır ki gebelik boyunca anne adaylarının içtikleri meyve suları suyun yerini tutmamaktadır.

Yürüyüşe önem verilmeli: Gebe bir bayanın temiz havalarda yürüyüş yapmalarına önem vermelidir. Hareketsiz bir yaşam bayanların birçok rahatsız yaşamasına sebep olacaktır. Temiz havada yapacak oldukları yürüyüş sayesinde ağrıların azalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca yapılacak olan yürüyüş mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayacak olduğundan ruhsal problemlerinde önüne geçecektir.

Soğuk kompres: Baş ağrısı yaşanması durumunda rahatsızlık nedeniyle problemler yaşayacak olan bayanların şiddetli baş ağrıları geliştiği zaman başa soğuk kompresler uygulanması durumunda ağrılar hafifleyecektir. Ilık bir banyo yapılmasından sonra bir havlunun soğuk suyla ıslatılması sonrasında baş bölgesine konularak beklenmelidir.

Gürültülü ortamlardan uzak kalınmalı: Gebe bayanların yüksek sese karşı hassas olmasına neden olacaktır. Gürültülü ortamlarda kalınması durumunda ağrının ciddi boyutlara ulaşmasına neden olur. Bu sebeple de bayanların ağrılarının tetiklenmesine neden olacak yüksek sesli ortamlarda bulunmamalıdır.

Hamilelikte Baş Ağrısının Önlenmesi

Gebe bayanların bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmemeleri gerekmektedir. Bilgisayar ışınları göz yorgunluğunun oluşmasına neden olacağından, baş ağrısının gelişiminde etkili olmaktadır. Ayrıca bayanların gözlerinin yorulmasına neden olacak, kitap okuma, örgü örme gibi durumlardan kaçınması gerekmektedir.

Bazı vitamin ve mineral eksikliği sonucunda baş ağrılarının şiddetlenmesine neden olacaktır. Özellikle de magnezyum eksikliği olan bayanlarda oluşacak ağrıların ortadan kalması sebebiyle magnezyum tabletleri doktor tarafından önerilmesi halinde düzenli olarak alınmalıdır. Bu sayede oluşacak ağrının daha da hafiflemesi mümkün olmaktadır.

Gebeliğin ilk aylarında sabah bulantısı ile birlikte gün boyunca yaşanacak baş ağrıları olur. Bu nedenle de bayanların dengeli bir şekilde beslenmelerine önem vermeleri çok önemlidir. Midenin boş olması durumunda oluşacak baş ağrılarını tetiklemesine neden olur. Badem, yoğurt, kuru meyveler ya da midenin boş olmasını engellemek için kraker yenmesi çok önemlidir. Paketlenmiş ve işlem görmüş gıdalardan kaçınması gerekmektedir.

Bayanların gebelik dönemi boyunca hazır gıdalar yerine her zaman için taze sebzelerle yapılacak yemekler yenilmelidir. Bazı meyve ve sebzelerin tetikleyecek olduğu için muz, turunçgiller ya da avokado yenmemelidir.

Bayanın rahatlayabilmesi için sakin ortamlarda bulunması gerekmektedir. Daha çoğunlukla kalabalık ortamlarda bulunmamalıdır. Ayrıca aşırı sıcaklar baş ağrısının tetiklenmesine neden olacaktır. Sıcak ortamlarda kalınmamalı, çok sıcak suyla duş alınmaması gerekmektedir. Oluşan ağrının tetiklenmesi durumunda bayanların loş bir ortam içerisinde kalmaları önemlidir.

Gelişecek olan baş ağrısının nedenleri arasında yüksek tansiyon oluşmasına neden olur. Gebeliğin ikinci ve üçüncü dönemlerinde görülecek olduğundan yüksek tansiyon durumunun gelişmesi ile birlikte oluşacak baş ağrısının ciddi rahatsızlıklar olmasına neden olacaktır. Bu durumda ise bayanların sık sık kusması, mide bulantısı yaşaması, ayaklarında, ellerinde ya da yüzlerinde şişkinlik oluşması görülmesi halinde gebelik zehirlenmesi yaşanacak nedeniyle doktorlarına giderek kontrol altında olunmalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.