Fotosensitif Epilepsi Nedir, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Fotosensitif epilepsi ışığa duyarlı epilepsi olarak adlandırılır. Bu hastalık türünde hasta kişi kendini belli başlı detaylardan koruyarak nöbetlerini azaltabilir.

Fotosensitif Epilepsi

Işığa Duyarlı Epilepsi

Bir insandaki ışığa duyarlı epilepsi, parlak ışığın yanıp sönmesi veya yüksek frekanslı titreşimin epileptik bir saldırıya neden olduğu bir bozukluktur. Bu epilepsi şekli de refleks (veya duyarlı) olarak adlandırılır. Epilepsiden mustarip kişilerin sadece % 3-5’inde benzer nöbetler vardır. Kalıtsal faktörler neden bağımsız epileptik sendromu, hafif veya görüntü etkisi altında nöbet görünümünü yatkınlık değildir. Bu sorun bir yaşam süresi boyunca kendini gösteremez veya foto-indüklü epileptik nöbetler şeklinde ifade edilebilir. Bozukluğun tezahür etme olasılığı yaşa bağlıdır. En yaygın refleks epilepsisi, 9-15 yaşları arasındaki çocuklarda teşhis edilir. 25 yıl sonra hastalığın prevalansı azalır. Büyüme aşamasında olan bir çocuğun beyni, özellikle görsel uyarımın artması (TV’nin uzun süreli görüntülenmesi, bilgisayar oyunları, konsollar, mobil cihazlar, diskolarda yanıp sönen ışıklar) faktörlerine özellikle duyarlıdır.

Nedenleri

Işığa duyarlı epilepsi atağı aşağıdaki ışık faktörleri tarafından tetiklenebilir;

 • Parlak ışık, uygun bir yapay veya doğal ışığı kışkırtabilir. Bazıları yüksek frekanslı ışığa tepki verir. Saldırı, parlak yoğun bir ışıktan kaynaklanabilir. Bazen bir saldırı güneş ışınlarının su yüzeyinden yansımasına veya ağaçların yapraklarına nüfuz etmesine sebep olur.
 • TV epilepsi, hastalarının % 1’inde, fotosensitiviteye sahip olan nöbetler, telekodların düzenli olarak gözden geçirilme geçmişine karşı ortaya çıkar. Işığa duyarlı nöbetlerin tedavi edilmesi güç ise, TV izlerken aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır. Ekrandan en az iki metre uzakta olmak gerekir. Büyük çaplı bir ekrana sahip olarak TV izlenmemelidir, görüntüleme sırasında, göz seviyesi ekranın seviyesinin altında olmalıdır; aydınlatılmış bir odada TV izlemek daha iyidir.
 • Titreşen kareleri görüntülerken bir gözün kapatılması gerekir (bu, titreme etkisini azaltır). Disko Epilepsili çoğu genç diskoya gidebilir. Onlar için basit renk müziği bir tehdit değildir. Saldırı karanlık bir odada sadece stroboskopik parlak flaşları tetikleyebilir. Bir nöbet riski, titreşimin frekansına ve ışık efektlerinin parlaklığına bağlıdır. Ayrıca, eşlik eden diskoteklerin, nedospypy, yorgunluk ve alkolün de provoke edici faktörler olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.
 • Video oyunlarının kendi başlarına bir saldırıya neden olmaları olası değildir, ancak kontrast oluşturan ışık efektleri varsa, risk önemli ölçüde artar. Oyun sırasında bir bilgisayarda çalışırken aynı önerileri izlemeniz gerekir.
 • Bilgisayarda çalışmak refleks epilepsisi için sıkı bir kontrendikasyon değildir. Bazı kurallara uygun şekilde uyulması durumunda, nöbet riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Monitör, pencereden veya diğer ışık kaynaklarından parıldamayacak şekilde yerleştirilmelidir. Diğer monitörler ve TV görüş alanından çıkarılmalıdır. Ekranın çoğunun açık renkli bir arka plan olduğu programlardan kaçınmalıdır. Aşırı ya da heyecanlı bir durumda ve ayrıca alkol zehirlenmesiyle bir bilgisayarda çalışmayın.

Epilepsinin ana nedeni beyindeki elektriksel dürtülerin iletilmesi veya nörotransmitterlerin dengesizliğinin  ihlalidir. Fotosensitif epilepsi durumunda, kalıtsal bir faktör belirli bir rol oynar. Işığa duyarlı epilepsili hastalarda nöbet riski, zehirlenme, yorgunluk ve aşırı çalışma ile artmaktadır.

Belirtileri

Işığa duyarlı epilepsi kendini farklı şekillerde gösterir. Çoğu zaman yaklaşık beş dakika süren genel tonik-klonik nöbetler vardır. Bir saldırıya eşlik eden ışığa duyarlı epilepsi belirtilerinin arasında;

 • Bilinç kaybı
 • Bayılma
 • Kas spazmları ve kasılmalar
 • Nefesin doğasında değişiklik
 • Dilin ya da yanağın iç yüzeyinin ısırılması
 • Uzuvların kontrol edilememesi
 • Kontrolsüz işeme
 • Saldırının sonunda hasta bilinci yeniden kazanır.
 • Aynı zamanda güçlü bir yorgunluk ve baş ağrısı vardır.
 • Kısa süreli hafıza kaybı meydana gelebilir.

Tedavi Süreci

Fotosensitif epilepsi tedavisi karmaşık bir süreçtir. Genellikle valproik asit ve vigabatrin içeren antiepileptik ilaçlar reçete edilir. Valproik asit içeren ilaçlar standart şemaya göre uzman doktor tarafından reçete edilir. Alım sırasında yan etkilerinin sürekli izlenmesi gerekmektedir. Genelleşmiş konvulsif atakların varlığında, ana gruptan ikinci bir ilaç reçete edilebilir. Daha az sıklıkla, benzodiazepinler reçete edilir, topiramat ve levetirasetam düşünülür. Bazı durumlarda ışığa duyarlı epilepsinin farmakolojik tedavisi gerekli olmayabilir ama nöbet oluşumuna katkıda bulunan faktörlerden kaçınılması önemlidir. Hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır;

 • Ekranda iki metrelik bir mesafede televizyon seyrederken, bir bilgisayarda çalışırken ekrandan uzaklığı yaklaşık 40 cm olmalıdır.
 • Işıklı akının yoğunluğu koyu camlı gözlüklerle veya mavi lenslerle azaltılabilir.
 • Çıkarılabilir ekranlı polarize gözlük veya monoküler gözlük kullanılmalıdır.

Dikkat edilecek olan noktalara uyulması oluşabilecek olan nöbetlerin azalmasına olanak sağlayan etkenler arasında bulunur.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.