Epileptiform Bozukluğu Belirtileri ve Tanısı Nasıl Olur?

Beyinde gerçekleşecek olan hücreler arasında elektrik aktivitesinde anormal bir durum olması sonucunda EEG görüntülemesinde ortaya çıkarak izlenecek bir durumdur.

Epileptiform Bozukluğunun Nedenleri

Epileptiform Anomolisi EEG Kaydı

Beyinde aniden oluşacak ve beklenmedik bir şekilde başlayan paroksismal bilinç bozukluğu olarak bilinmektedir. Beynin hasarlı bölgesinde meydana gelecek olan ve normal epilepsiden ayırt edilmesi gerekmektedir. Oluşmasında mutlaka altta yatan bir hastalık bulunmaktadır. Yapılan tetkikler neticesinde kişilerin Epileptiform bozukluğunun olması beyindeki sinyallerin bozulması ile kaynaklanmaktadır. Fakat bunun bozulmasına neden olan bir hastalık olması sebebiyle tek başına kişilerin epilepsi hastası olmadığı unutulmamalıdır. Bu sebeple de tedavisinin gerçekleşebilmesi için neden kaynaklandığının ve altta yatan hastalık belirlenmesi gerekmektedir. Şu sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Merkezi sinir sisteminde gerçekleşen hastalıklar;
 • Doğumsal sorunlar;
 • Menenjit;
 • Beyin apseleri;
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri;
 • Parazitler;
 • Beyin travması;
 • Metabolik bozukluklar;
 • Yüksek ateş;
 • Dejeneratif hastalıklar.

Sebep olan hastalığın tedavi edilmesi durumunda epileptiform bozukluğu geçici olabilir. Yeni doğanlarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de oluşabilir. Bu durum sonucunda insanların epilepsi ataklarının görülmesi ve epilepsi tedavisinde uygulanmakta olan tedavi yönteminin iyileştirici özelliği olmayacaktır.

Kafa travması yaşanması sonucunda bir insanda epileptiform sendromunun gelişmesi uzun yıllar alabilir.

Epileptiform Bozukluğunun Belirtileri

Doğum kusurları sebebiyle doğum esnasında bebeğin nefessiz kalması nedeniyle ortaya çıkacaktır. Yetişkinlerde ortaya çıkması durumunda insanların ruhsal durumlarında sık sık değişiklik olacağı için depresyon, kaygı problemleri görülebilir. Ayrıca şu belirtilerde ortaya çıkabilir:

 • Düşük kan basıncı;
 • Duyarsızlaşma;
 • Soluk cilt rengi;
 • Bayılma;
 • Bilinç kaybı;
 • İdrarını yapmak.

Epileptiform bir sendrom olarak bilinmektedir. Bu sebeple de epilepsi hastalığından ayırt edilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda Epileptiform anomalisi gelişmesi durumunda tanıyı koyabilmek için yapılan EEG kaydı sırasında Epileptiform seviyesinin normal olmadığı görülecektir.

Bazı hastalarda ise herhangi bir nöbet olmamasına rağmen yapılmakta olan EEG kaydı sırasında Epileptiform bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Epileptiform Bozukluğunun Tanısı

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için beynin elektrik akımı üretmesi ve bu sayede dalgaların yayılması ile sağlanmaktadır. Beynin elektrik akımını ölçebilmek için geliştirilmiş olan elektroensefalografi adı verilen ve kısaca EEG kaydı gerekmektedir. Beynin normal işleyişinde bir sorun olup olmadığını anlayabilmek için yapılmalıdır. Beyin faaliyetlerinin ritmik bir şekilde gerçekleşmesi ve elektrik akımının ölçülmesinde faydalı olmaktadır. Epilepsi gibi beyni etkilemekte olan herhangi bir hastalığı olan her yaşta insana yapılması gereken bir test olmaktadır. Saçlı deri üzerine yapıştırılan elektrotlar sayesinde akım miktarı ölçülecektir. Bu sayede var olan birçok hastalığın tanısı konulabilmektedir. Bazı hastalıkları tespit edebilmek için 3 saat bazılarının tespiti içinse bütün bir gece boyunca hastanın gözetim altında olması gerekmektedir. EEG kaydı sonucunda hasta hastanın anormal EEG aktivitesi görülebilir. 

Hastalarda herhangi bir hastalık sebebiyle Epileptiform nedir ve bozukluk sorunu olması durumunda paroksizmal aktiviteler gibi sorunlarda belirtilen teşhis olmaktadır. Beyin sinyalleri sonucunda bu tanının konulabilmesi sonucunda altta yatan hastalığın neden kaynaklandığı belirlenmesi için ek testler, görüntüleme yöntemleri de yapılarak nedeninin bulunması gerekmektedir.

Epileptiform Bozukluğunun Tedavisi

Test sonucunda Epileptiform anomali tanısının konulması durumunda her zaman kişinin geçirmekte olduğu nöbetlerin epilepsi hastası olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nöbetlerin geçirmekte olan kişilerin yaşadığı rahatsızlık sebebiyet vermektedir.

Nöbetlerin yaşanması sonucunda nedenleri araştırılarak tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun dışında uygulanacak olan tedaviler epilepsi belirtilerinin ve nöbet geçirip ilerleyen dönem içerisinde beyin hasarının oluşmaması için uygulanmaktadır.

Her zaman için beyinde hasar oluşmasını engellenmesi çok önemlidir. Birçok kişilerde bu durum sonucunda sık sık yaşanan nöbetler ile birlikte bilinç kaybı, hafıza problemleri görülmektedir. Ayrıca hastaların sürekli olarak kendisini yorgun hissetmelerine de neden olacaktır. Bu nedenle de yaşanmakta olan sorunun her zaman için nöroloji uzmanları tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Beynin ya da beyin damarlarının etkilenmekte olduğu herhangi bir hastalığın sebebiyet vermesi gibi durumlar oluşacağından kişilerin uzman hekime giderek neden kaynaklandığı ve nöbetlerin yaşanmasına neden olan hastalıkların tedavisine başlanmalıdır. Şayet kişilerde ortaya çıkan beyin tümörü gibi bir sebep oluyorsa o zaman ilaç tedavisinin faydası olmayacağından dolayı cerrahi tedavinin uygulanması söz konusu olabilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.