Epilepsiye Fayda Sağlayan Vitaminler ve Mineraller

Epilepsi hastalığının nöbetlerinin ve şiddetinin artmasına vitaminlerin eksilmesi yol açar. Bu eksikliğin giderilmesi ve vücutta düzenli bulunması oldukça önemlidir.

Epilepsi İçin Vitaminler

Epilepside Vitamin Desteği

Epilepsi hastalığında vitaminler, aynı zamanda doğal antioksidanlar ve bitkisel besinler beyin durumunu iyileştirmek, epilepsi için standart ilaçların etkinliğini geliştirmek adına gereklidir. Epilepsi tedavisinde antiepileptik ilaçların uzun süreli kullanımı vitamin ve mineral durumunu olumsuz yönde etkiler. Bunların yenilenmesi hastaların durumunu önemli ölçüde artırır, tedavinin etkinliğinin artmasına olanak sağlar. Gerekli olan vitaminler;

D Vitamini

Birçok antiepileptik ilacın, vitamin D’yi yok eden karaciğerdeki enzimlerin aktivitesini arttırdığı yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Bu vitamin eksikliği, osteoporoz riskinin artmasına olanak sağlar. Bu nedenle epilepsili hastalar için, ek bir kalsiyum ve D vitamini preparatları alımı gereklidir. bitki özleri ile birlikte vitamin ve minerallerin bir kompleksini içerir. Vücuda düzenli şekilde alınması vücudun hücreleri tarafından % 98’e kadar biyoyararlılık ve tıbbi bileşenlerin garantili asimilasyonunu sağlayan kolloidal bir çözelti olarak salınır.

B Grubu

Antiepileptik ilaçlarIN düzeylerini düşürmek vitamini, folik asit, vitamin B de dahil olmak üzere B grubunun alınmasını sağlamak gerekir. Bu vitaminler vücuttaki metabolizmanın kontrolü için gereklidir ve düşük seviyelerde olduğu zaman uyuşukluk, yorgunluk, solgunluk sorunları ortaya çıkar. Düşük düzeyde B vitaminleri ile kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olan homosistein düzeyleri artar. Yapılan bazı çalışmalar, yüksek bir homosistein düzeyinin antiepileptik ilaçlara karşı duyarsızlığın gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir. Epilepsi ile folik asit alımı çok önemlidir. B vitamini düzeylerinin düzenli kontrolü ayrıca kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak adına gerekir. besin takviyeleri ile vitamin eksikliklerini yenilemek mümkündür.

Bazı epilepsi türleri doğrudan B 6 vitamini eksiklikleri ile ilgilidir . Bunlar piridoksine bağlı konvülsiyonlardır, sadece yüksek dozlarda B 6vitamini ile tedavi edilirler. Düşük B 6 vitamini seviyeleri de durumun genel şiddeti ile ilişkilidir. Hatta piridoksin bağımlı nöbetler olmayan hastalarda yetersiz vitamin B 6 eşiğini düşürür. B grubu vitaminlerinin sadece takviye olarak değil yiyecek ve içeceklerden de alınmasına dikkat edilmelidir. Beslenme içine dahil edilecek olan yiyeceklerin düzenli şekilde tüketilmesi çok önemli bir detaydır.

Farklı Vitamin ve Mineraller

Antioksidanlar

Antioksidanlar  E vitamini  ,  C vitamini  ve  selenyum,  enerji istasyonuna hasarına karşı koruma mitokondri hücreleri epilepsiyi engelleyebilir. Bunun içinde düzenli bir şekilde insan vücudunda yer alması gerekir.

Magnezyum

Magnezyum nöronlar arasındaki bağlantıların korunmasına yardımcı olacaktır. Magnezyum alımı beynin elektroensefalogramını ve hayvanlardaki nöbetlerin şiddetini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca magnezyum eksikliği konvulsif nöbet gelişme riski ile ilişkilidir. Vücutta magnezyum, sinir hücrelerinde elektromanyetik bir potansiyel olduğunda kalsiyum akışını bloke eder. Bundan dolayı beyindeki elektromanyetik aktiviteyi ve bir konvulsif atak riskini azaltır. Ayrıca, idiyopatik epilepside magnezyum düzeyi keskin bir şekilde azalmaktadır. Beslenme içine magnezyum içeren yiyeceklerin eklenmesi de insan vücuduna katkı sağlayacaktır.

Melatonin

Melatonin beyinde önemli bir rol oynar, özellikle uyku-uyanıklık döngüsünü düzene sokar. Aynı zamanda bir gama aminomalyanymi reseptörleri ile ilgili sistem sinyalleri glutamik aktivitesini azaltmak ve aktive sinir hücreleri üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Melatonin uyku için bir araç olarak ve aynı zamanda bioritmleri restore etmek için yaygın olarak kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, melatoninin epileptik nöbetleri önlediğini göstermiştir. Melatoninin, özellikle tedaviye düşük duyarlılık olgularında epilepsi tedavisinin etkinliğini artırdığına dair kanıtlar vardır.

Omega-3

Çoklu doymamış omega-3 yağ asitleri, merkezi sinir sisteminin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Yapılan çalışmalarda omega- 3 ve omega-6 yağ asitleri sinir hücrelerinin uyarılabilirliğini düzenler. Yapılan bir çalışmada 57 epileptik hastaya omega-3 yağ asidi verilmiştir. Konvulsif aktivite altı haftalık yağ asidi alımında azalmıştır ama etki geçici olmaktan çıkmış ve kesildikten sonra yavaş yavaş kaybolmuştur. Güvenilir bir omega-3 yağ asitleri kaynağı, Angiomsumega Kompleksinin kolloidal fitoformülandır. AngiΩmega kompleks, çok bileşenli araçlar, omega-3 çok doymamış yağlı asit besin omega-6 yağ asitleri, doğal polikozanol, oleuropeini ve anti-omega-9 kompleks takviye eder. AngiΩmega kompleks standart kompendial cGMP tarafından üretilen yüksek biyolojik temin edilebilirlik (% 98) ve bileşenlerin garanti asimilasyon sağlayan bir koloidal çözelti formunda üretilir. Omega- 3 yağ asitlerini sadece takviyelerden almak yerine besinlerden de almayı tercih etmek gerekir.  Bazı balıklarda ve sebzelerde de bulunur. Bunların düzenli şekilde beslenme içine alınması yeterli olacaktır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.