Epilepsi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Beyinde elektriksel aktivitede anormal bir durumun gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan, Farklı çeşitleri olan kronik olan hastalığın tedavisi için uygulanan yöntemler ve beslenme şekli

Epilepsi Tedavisi

Epilepsi Tedavi Yöntemleri

Kronik olarak insanların hayatını olumsuz yönde etkilemekte olan hastalığın tedavisinin uygulanma amacı sık sık nöbetlerin geçirilmesini engellemek amacıdır. Belirtilerin olması ile birlikte nöroloji uzmanı tarafından hastanın muayene edilmesi gerekmektedir. Epilepsinin 40’tan fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu sebeple de epilepsinin kesin tedavisinde hangi türünün olduğu çok önemlidir. Nöbetlerin engellenmesi ve azalması için, kişinin gündelik hayatına devam edebilmesi için uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

  • İlaç tedavisi;
  • Cerrahi müdahale;
  • Pil tedavisi;
  • Psikolojik destek;
  • Beslenme programının ayarlanması.

Her zaman için uygulanacak olan epilepsi tedavisinin hastanın doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Bu hastaların nöbetlerinin sıklaşması, günlük hayatını etkilemesi, ruhsal problemlerin gözlemlenmesi gibi durumlarda göz önüne alınarak uygun olan tedavi gerçekleşmelidir.

Unutulmamalıdır ki hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın hastanın kontrollerini aksatmaması ve ilaçlarını zamanında alması çok önemlidir.

İlaç Tedavisi

Hastaların ilaç tedavisinde nöbetlerin azalması mümkün olmaktadır. Fakat her zaman için doktor tarafından hastaya uygun olan ilaçların reçete edilmesi ve doz ayarlanması önemli olmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her dört hastadan bir tanesinin uygun olan ilaç tedavisi sonucunda hastaların nöbetleri azalmaktadır. Her nöbet tipinde faydalı olan farklı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların doktor tarafından reçete edilmesinde en önemli kriterler arasında hastanın yaşı, nöbet tipi, cinsiyeti, yandaş hastalıklarının olup olmadığı, doğurganlık dönemi göz önüne alınması çok önemli olmaktadır. Nöbet kontrolünün sağlanabilmesi için bazı hastalara tek bir ilaç reçete edilirken, bazı hastalarda ise tek bir ilaç yeterli olmaması sebebiyle birden fazla ilaç verilmelidir.

İlaçların yan etkilerinin oluşmasını engellemek amacıyla ya da nöbetlerin baskılayıp baskılamamasının kontrol edilmesi için belirli aralıklarla kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Hastalarda ortalama olarak %50 civarında ilaçların düzenli kullanımı sonucunda nöbetlerin engellendiği de görülmektedir.

Hastaların düzenli kullanımı ile birlikte ilaçların nöbet geçirmesini engellemesi durumunda ve 2 sene boyunca nöbet yaşamayan bir hastanın ilaçlarının doz ayarlanması yeniden yapılacaktır. Bu kişilerin düşük dozda kullandığı ilaçlara rağmen nöbet oluşmaması sonucunda doktor tarafından ilaç kullanımı bırakılabilir.

Kronik bir hastalık olması sebebiyle ilaçların doktor gözetiminde bırakılmasından bir süre sonra tekrardan nöbet oluşması halinde ilaçlara yeniden başlanması gerekmektedir.

Cerrahi Tedavi

Hastalara doktor tarafından ilk olarak ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bu hastaların bir süre ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve nöbet geçirmelerini engellemek için takip altında kalmaları gerekiyor. Fakat bazı insanların yaşadığı nöbetlerin ilaçlara karşı dirençli olması sebebiyle kullandığı ilaçlar nöbetlerin baskılanmasında etkili olmayacaktır. Özellikle de Mesial temporal skleroz isimi verilen ve kişilerin gündelik yaşamını ciddi bir şekilde etkilemekte olan epilepsi çeşidinin tedavisinde etkili olmaktadır.

İlaç tedavisine yanıt vermemesi durumunda uygulanacak olan iki türlü cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bunlardan rezektiv cerrahi ismi verilen ve epilepsinin olmasına neden olan odağın kaldırılmasını hedeflemektedir. İkinci yöntem olarak kullanılan palyatif cerrahi olarak nöbetin beyne yayılmasını ve sıklığını azaltmak amacıyla bu yayılmasına neden olan bölümün kesilmesi ile birlikte nöbetin hem şiddetini hem de sıklığını azaltmak amacıyla uygulanmaktadır.

Pil Tedavisi

Doktor tarafından yapılan inceleme sonrasında hastaların ilaç tedavisinde faydası olmaması ile birlikte uygulanmaya başlanan alternatif tedavi yöntemlerinden bir tanesi olmaktadır. Pil yerleştirilmesi yeni uygulanmaya başlanmakta olup hastalarda başarılı olunmasında etkili olan bir yöntem sayesinde nöbetler kontrol edilebilir. Tedavinin başarısında uygulanan pil takılması sayesinde geçirilen nöbetlerin sıklığı yarı yarıya azalması mümkün olmaktadır.

Sol köprücük kemiğinin alt kısmına yerleştirilen pil sayesinde nöbet geçirilmesinin hissedilmesi durumunda hastanın pile dokunarak çalışması sağlanmaktadır. Bu sayede beynin uyarılması sayesinde nöbetin engellenmesi mümkün olduğundan tedavisi edilebilir.

Beslenme Programı

Hastaların nöbet geçirmesini engellemek için ketojenik diyet uygulaması önerilmektedir. Bu sayede direnç gösteren ve nöbetlerin sıklıkla oluştuğu insanların mutlaka diyet olarak uygulaması gerekmektedir. Diyet düşük karbonhidrat içermesi ve yüksek protein içerdiğinden metabolizmanın değişmesini hedeflemekte olan bir diyet türü olmaktadır. Bu diyet uygulanırken şeker, kek, pirinç, makarna, ekmek gibi gıdaların yenmesine izin verilmemektedir.

Psikolojik Destek

Hastaların yaşadığı nöbetler sonucunda psikolojileri olumsuz etkilenmektedir. Hastalığın direnç göstermesi ile birlikte bu psikolojik rahatsızlıklar daha ciddi boyutlara gelebilir. Psikolojisi bozulan insanların intihar ederek yaşamlarını sonlandırmaları görülmektedir. Bu nedenle de uzman psikolog tarafından hastanın tedavisi sırasında gerekli ruhsal destek sağlanması çok önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2019 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.