Epilepsi Hastalığının Teşhis Edilmesinde Kullanılan Tetkikler

Epilepsi hastalığı teşhis edilmesi bazen zor olan bir hastalık türüdür. Bu hastalığın tanısında kan testi, bilgisayarlı tomografi, MR ve EEG tetkikleri kullanılır.

Teşhisi

Epilepsi Tanısı

Epilepsi, çeşitli semptomlar şeklinde kendini gösterebilen bir hastalıktır. Epileptik nöbetler bilinç kaybı ile veya olmadan gerçekleşebilir. Saldırı esnasında, kasların kasılmalarını görülebilir, bedende farklı hisler hissedebilir, düşüncelerin akıcılığı hissedebiliyor ve her zaman anlaşılabilir duygular yaşanmaz. Epilepsi tanısı genelde bir kan testi, elektroensefalografi (EEG), bilgisayarlı tomografi (BT) ve / veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) içeren bir dizi prosedürü içerir. Bu yöntemler doktorun epilepsi nedenini belirlemesine ve saldırı türünü belirlemesine izin verir.  Doktor İle Muayene

Doktorun hastalıkla ilgili ilk muayenesi epilepsi tanısı konusunda önemli bir aşamadır. Muayene, şikâyetlerin hasta ve / veya yakınları tarafından iletişimiyle başlar. Kural olarak tartışılan olgulardaki asıl şikâyet, bilinç kaybı, kasların seğirmesi veya yerinde donma saldırıları olacaktır. Teşhisi belirlemek adına saldırının gerçekleştiği koşullar, neyin eşlik ettiği ve neyin peşinden gittiği konusunda detayları anlamak önemlidir. Bu bilgi ayırıcı tanıda göz önünde bulundurulur. Baş ağrılarının varlığı, ışık ya da motor bozuklukların yanıp sönmesi biçimindeki algının belirli çarpıklıkları hem epilepsi hem de migreni gösterebilir. Dışsal belirtiler üzerine epilepsi, baygınlığa yakındır, kan basıncında keskin bir düşüşün neden olduğu bilinç kaybı yaşanabilir.  Epilepsi ile karıştırılabilecek bir dizi zihinsel bozukluk durumu vardır. Bunun yanı sıra uzman doktorun klinik deneyimi  ile sezgisi, laboratuvar tetkikleri ve araçsal yöntemler ile desteklenir. 

Epilepsi Testi Türleri

Kan Testi

Birçok hastalıkta araştırma yöntemi olarak kullanılır. Bunun nedeni, bu çalışmanın, vücudun durumu hakkında çok sayıda doğru veri elde etmeyi sağlamasıdır. Bunun yanı sıra bir kişinin yahut hastalığın sebep olabileceği normdan çeşitli sapmaları tanımlamak adına yardımcı olur. Epilepsi nedenlerini aramada kandaki elektrolit içeriğini ölçmek mümkündür. Bazı testler, hasta tarafından alınan ilacın konsantrasyonunu belirler. 

Elektroensefalografi (EEG)

Nörolojik hastalıkları tedavi  altına alan uzman doktor,  bir kişide epilepsi olduğundan şüpheleniliyorsa EEG yapılmasını tavsiye edebilmektedir. Bu beynin elektriksel aktivitesini değerlendirmek adına zararsız bir teşhis şeklidir. İşler esnasına beynin özel ekipmanlarla sabitlenebilen güçlü olmayan elektrik sinyalleri üretir. Prosedürün hazırlanması sırasında, uzman elektrotları hasta kişinin kafa derisine yerleştirir. Bunu yapmak için özel elektriksel olarak iletken bileşikler kullanılır. Prosedür bir saatten bir buçuk’a kadar sürebilir. Ek olarak uyku esnasında EEG’nin yapıldığı bir yöntem bulunur. Bu uygulama epilepsili bir kişinin durumunun daha ayrıntılı bir incelemesi konusunda fayda sağlar. Elektrotlar beyinde oluşan sinyalleri yakalar ve onları EEG cihazına iletir. Dalga biçiminde yazılmaktadır. Elektrotlar sadece sinyalleri kayıt altına alır, çalışmasını hiçbir şekilde değiştirmez, ağrı veya başka nahoş hislere neden olmadan yapılır. EEG, beynin elektriksel aktivite bozukluğu yaşadığı durumlarda yeterli doğrulukla belirlenebilir. Böylece doktor mutlaka epilepsi tanısında kullanılan bilgileri alır.

Bilgisayarlı Tomografi (Bt) Ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (Mrg) 

Merkezi sinir sistemi hastalıklarının tanı söz konusu olduğu zaman doktor beyin bölgesinde olsun veya olmasın orada yapısal anormallikleri anlamak ister.  Netleştirmek için bu beyin görüntüleme tekniklerini uygulamaktadır.  

Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) insan beynini görmeyi ve ona neler olduğunu anlamayı sağlar.

Bilgisayarlı tomografi,  mümkün üç boyutlu görüntü ile beynin yapısını inceler ve röntgen radyasyonu kullanan bir çalışma şeklidir. Bilgisayarlı tomografi, merkezi sinir sisteminin oldukça hızlı bir şekilde teşhis edilmesini sağlamaktadır. Resmi, nöral doku alanlarına travmanın neden olduğu beyin dokusu hasarının yara izi, kanama ve zayıf kan temini gibi beyin düzensizlikleri yapısını gösterir. Bütün bu yaralanma türleri  epilepsiye neden olabilir. 

Manyetik rezonans görüntüleme, insan vücudunun görüntülerini elde etmek adına güçlü bir manyetik alan kullanılır. Bu uygulamada beynin yapısını ve içindeki rahatsızlıkları da görselleştirilir. Tipik olarak, çalışmanın süresi yaklaşık bir saattir (30-60 dakika). 

Tarif edilen teşhis prosedürlerinin ikisi de ağrıya neden olmaz. Araştırmanın hoş olmayan bir kısmı, belirli dokuların daha net görülebilmesi için gerekli olan bir kontrast madde enjeksiyonu yapılmasıdır. Tarama esnasında resimlerin bozulmaması için rahat durmak ve hareket etmemek gerekir. Manyetik rezonans görüntüleme için kontrendikasyonlar, manyetik alanın insan vücudu üstünde olası olumsuz etkileri ile ilişkili değildir.  Hastanın özellikleri ve insan vücudunda mevcut olabilen metaller dâhil olmak üzere elektronik cihazlar ve nesneler, manyetik alanının etkisi neden olur.

Epilepsi teşhis etmek ve ortaya çıkmasının nedenini öğrenmek her zaman kolay değildir. Tanıyı koymak uzun zaman alabilir. Çünkü epilepsi belirtileri çok çeşitlidir ve çoğu zaman diğer hastalıklarla kolayca karışır. 

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.