Epilepsi Hastalığının Riskleri ve Ortalama Yaşam Süreleri

Epilepsi hastalarında tam olarak nedeni bilinmeyen aniden gerçekleşen ölümler gerçekleşebilmektedir. Epilepsi hastalarının yaşam süreleri ve beklenmeyen ani ölüm nasıl gerçekleşir.

Epilepsi Ani Ölüm

Epilepsi Ölüm Nedeni

Beyinde bulunan hücreler arasında elektrik aktivitesinin anormal bir durumundan kaynaklanan hastalığa sahip olan kişilerde beklenmeyen ölümler gerçekleşebilir. Bu hastalıkta ölüm gerçekleşmesi çok nadiren olan bir durum olarak bilinmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda hastaların ölüm sebebinin anatomik ya da toksikolojik bir nedene bağlı olmayan ölümler olarak belirlenmektedir. Bu ölümlerin gerçekleşmesine epilepside beklenmeyen ani ölüm (EBAÖ) ismi verilmektedir. Bu durumun kriterleri yapılan araştırmalarda şunlar olmaktadır:

  • Tekrar eden epilepsi nöbetlerinin geçirilmesi;
  • Sağlığı yerinde olması ve bir süredir nöbet geçirmemesine rağmen aniden gelişen nöbet sonrası ölümü;
  • Uykuda nöbet geçirilmesi;
  • İlk nöbetin 26 yaşından sonra oluşması;
  • Nöbet süresinin 3 dakikadan uzun olması.

Epilepsi nöbeti sırasında kişinin kendisine gelmesi en fazla 3 dakika içerisinde hastanın kendisine gelmesi gerekmektedir. Hastalarda epilepsininde nöbetinin niçin uzun sürdüğü bilinmemektedir. Birçok uzman hekim tarafından bunun araştırması yapılmaktadır. Nöbet esnası sırasında hastanın solunumu değişeceği gibi aynı zamanda da kalp ritminde de değişiklik gelişecektir. Bu sebeple de insanların kanda bulunan oksijen miktarında ciddi oranda azalma meydana gelecektir.

Bu sebeple de organlara yeterli düzeyde oksijen bakımından zengin olan kan ulaşmaması durumunda ölüm gerçekleşebilir.

Epilepsi hastalarında riskleri arasında olan ölüm çocuklarda daha az görülürken yaşın ilerlemesi sonucunda ölüm riskinin artması daha fazla olmaktadır. Epilepsinin hastalarının tedavisi ölüm riskini azaltması ile bilinmektedir. İlaç tedavisi hastalıkta önemli yol oynamaktadır. Nöbetlerin önlenmesini ve sık sık oluşmasını engellemektedir. Kişilerin alkol ya da sigara kullanımı gibi sağlığa zararlı maddeler kullanması durumunda ölüm riski artacaktır. Özellikle de bir insanın uykusunda nöbete yakalanması, 26 yaşından sonra ilk epilepsi krizini geçirmesi gibi durumlar ani gelişen ölüm riskinin oluşmasına neden olur.

Epilepsinin Zararları

Epilepsinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. En sıklıkla ölüme sebebiyet veren jeneralize konvulsif olmaktadır. Geçirilen hastalık sırasında kişilerin ölümcül olarak sonuçlanacak olmasından kaynaklanması ile biliniyor. Bu hastalık türünde %10 civarında nöbetlerin uzun sürmesi ile birlikte müdahale edilmemesi sonucunda hastanın hayatını kaybetmesine neden olacaktır.

Hastalığı yaşamakta olan kişilerin hangi tür nöbet yaşadığı çok önemli olmaktadır. Bu hastaların yaşamakta olduğu kriz esnasında kişilerin solunum problemleri görülecektir. Hastanın dilini yutması, dilini ısırması ya da kusması ile sonuçlanabilir. Kusması durumunda nefes borusuna kaçması ile birlikte kişilerin hayatını kaybetmesine neden olacak bir durumdur.

Nöbetler arasında kişinin bilincini kaybetmesi sonucunda yere düşerek kafasını sert bir zemine çarpması sonucunda yaşayacağı travma sebebiyle hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

26 yaşından sonrasında bu hastalık başlaması ile birlikte ve ilaçlara karşı dirençli olan kişilerin sık sık nöbet yaşaması halinde durumu giderek ciddileşecektir. Bazı epilepsi hastalarının yaşamakta olduğu nöbetler sırasında gerçekleşecek olan idrar kaçırma ya da diğer semptomlar sebebiyle utanç duygusu ciddi oranda olmaktadır. Hastalığın giderek kötüleşmesi sebebiyle ve felç kalmaktan korkan kişilerin yaşamını sonlandırmak amacıyla intihar etmeleri de görülmektedir. Hastalığı yaşamakta olan kişilerde oluşacak sorunlardan bir tanesi ruhsal durum bozukluğu olarak bilinmektedir. Bu sebeple de depresyon ya da diğer duygu durum bozukluklarının gelişmesi sonucunda kişilerde intihar riskinin gelişmesi de görülmektedir.

Epilepsi Hastasının Yaşam Süresi

Epilepsi hastalığı kronik bir rahatsızlık olması sebebiyle tedavisinin ömür boyu devam etmesi gerekmektedir. Uygulanacak olan tedavinin içerisinde doktor tarafından reçete edilmekte olan ilaçların epilepsinin hastasının yaşamakta olduğu belirtilerin azalmasını sağlamaktadır. Bu sayede hastalığın seyri içerisinde gelişecek nöbetler azalacaktır. Şayet hastanın tedaviye yanıt vermesi durumunda 2 yıl boyunca herhangi bir nöbeti olmaması sonucunda ilaçların dozu azaltılması gerekmektedir. Şayet ilaçların kesilmesinden bir süre sonra hastada epilepsinin belirtileri ortaya çıkarsa tekrardan tedaviye başlanması gerekmektedir.

Çocukluk çağında başlayan ya da yetişkinlik döneminde başlayan hastalığın tanısının konulması ve daha sonradan ise doktor tarafından tedavisinin başlanması ile birlikte hastalık kontrol altına alınacaktır. Epilepsi hastalarının nöbet sıklığının gerçekleşmesi, ilaçlarını kullanmaması, sürekli olarak alkol alması gibi sebepler sonucunda hastaların ölüm riskinin artması görülmektedir. Doktor tarafından önerilen ilaçların düzgün bir şekilde ve zamanında alınması ile birlikte nöbet oluşmayacağı için belirtilerin oluşması da engellenmektedir. Nöbetlerin oluşmasını engellemek için uygulanacak olan tedavinin unutulmamalıdır ki insan yaşamının uzamasını sağlayacaktır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.