Epilepsi Nöbeti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Beynin normal fonksiyonlarını yerine getirememesi ve bu sebeple de sinir hücrelerinde normalin dışında elektriksel durumun bozulması ile meydana gelecektir.

Epilepsi Nöbetlerinin Belirtileri

Epilepsi Nöbetleri

Beynin normal şekilde çalışmasını sağlamakta olan elektriksel durumun bozulması sonucunda ortaya çıkacak olan bir durum olarak görülmektedir. Kişilerin epileptik atak geçirmesi sonucunda gelişmekte olan hastalığa halk arasında sara hastalığı adı verilmektedir. Hastalığın herhangi bir yaşta ortaya çıkması görülmektedir. Nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Epilepsi hastası olan bir kişide belirtiler şunlar olmaktadır:

 • Gözlerinin uzun uzun dalması;
 • Ağzını arada sırada şapırdatması;
 • Aniden sıçraması;
 • Kimsenin duymadığı kokuları duyması;
 • Boş boş bakması.

İlk nöbet öncesinde bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. 16 yaşına kadar çocuklarda görüldüğü gibi aynı zamanda da 65 yaş üzerinde olan yaşlı insanlarda da görülmektedir. Ailesinde daha önceden epilepsi nöbeti geçirmiş olan kişilerde ya da kafa travması yaşamış insanlarda görülmesi muhtemel olmaktadır. Hastalarda nöbet gelişimi sırasında insanlarda şu belirtiler oluşacaktır:

 • Bilinç kaybı;
 • Ağzından köpük geçirme;
 • Kasılma;
 • İdrar kaçırma;
 • Titreme;
 • Nefes darlığı;
 • İdrar kaçırma;
 • Dişlerini sıkma;
 • Morarma.

Nöbet birkaç dakika sürmektedir. Bu kişiler daha sonradan kendisine gelmesi ile birlikte bir süre şuur kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Kendisine gelmesi durumunda uykusu gelecektir. Zihin karmaşası yaşayacak ve denge kaybı da ortaya çıkacaktır. Ayrıca sadece kişiler uyanık olduğu zamanlarda yaşamayacaktır. Aynı zamanda uyurken de nöbet geçirmesi mümkün olacaktır.

Nöbet geçirmekte olan kişinin gebe olması, çok yaşlı olması halinde ve 3 dakikadan daha uzun süre nöbet geçmemesi sonucunda ambulans çağrılması ve kişinin en yakın sağlık kurumuna götürülmesi gerekmektedir.

Epilepsi Tipleri

Epilepsi nöbetlerinin iki farklı türü bulunmaktadır. Bu kişilerin beyinde bulunan hücreler arasında elektrik yükünün aniden boşalması sonucunda ortaya çıkması ile birlikte ortaya çıkacak olan epilepsi nöbetleri şunlardır.

Fokal Epilepsi: Beyinde sadece tek bir bölgeyi etkilemekte olan epilepsi nöbeti olarak bilinmektedir. Beynin sadece bir kısmında başlamaktadır.

Jeneralize Epilepsi: Aynı anda bütün beyin hücrelerinde başlayacak olan yaygın epilepsi nöbeti olarak da isimlendirilmektedir. İnsanlarda yayın olarak görülmekte olan bu nöbetlerin tipinin tespit edilmesi sonucunda tedavi yöntemleri farklı olacağı gibi kullanılacak ilaçlarda aynı şekilde farklı olmaktadır.

Epilepsi Nöbetlerinin Nedenleri

Epilepsi hastalığı beyinde ortaya çıkan ve sinirleri etkilemekte olan bir hastalıktır. Hastalığın kişilerde oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Aynı zamanda da farklı tipleri bulunan bir hastalık olmaktadır. Hastalığı yaşamakta olan kişilerin annesinde ya da babasında epilepsi oluşması sonucunda bu rahatsızlığın çocuklarında da olma riski artmaktadır. Ayrıca diğer nedenleri de şunlardır:

 • Genetik;
 • Beyin hasarları;
 • Beyin tümörü;
 • Beyin ameliyatları;
 • Doğum anında bebeğin yeterli oksijen alamaması;
 • Bulaşıcı hastalıklara sahip olunması;
 • Kafa travması yaşanması;
 • Beyin hastalıkları;
 • Sinir sisteminde gerçekleşen enfeksiyonlar.

Hastalığı yaşamakta olan kişilerin nöroloji uzmanına giderek muayene olması ve daha sonrasında da testler yapılarak hastalığın tanısını koyması gerekmektedir. EEG yöntemi ile teşhisi sonucunda beynin elektriksel faaliyetlerini ölçmek için kullanılacaktır. Kişilerde manyetik rezonans görüntülemesi de yapılacağı gibi bilgisayarlı tomografi ile birlikte beyin tomografisi de çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca laboratuvar tetkiklerinin de yapılması sonucunda tam olarak tanı konulabilir.

Epilepsi Tedavisi

Bu rahatsızlık insanlarda yaşam boyunca sürecek olan ve tedavisinin doktor tarafından belirlendiği şekilde yapılmalıdır. Kişiler ilaçlarını aksatmaması sonucunda ve beslenmesine dikkat etmesi sonucunda hastaların nöbet geçirmesini engellemiş olacaktır. Hastanın 2 yıl boyunca nöbet geçirmemesi sonucunda kullanmakta olduğu ilaçların yavaş yavaş azaltılması ve sonrasında kesilmesi gerekmektedir.

Nöroloji uzmanı tarafından tanının konulması sonucunda hastalara reçete edilecek olan Antiepileptik ilaçların tedavi için başarılı olması ile bilinmektedir. 

Hastalığı tetikleyen herhangi şeylerden uzak durması gerekmektedir. Epilepsi hastalarının kullanmakta olduğu ilaçlara karşı dirençli olması sonucunda kişilerin epilepsi cerrahisi uygulanması gerekmektedir. Ayrıca tedavi içerisinde kişilere uygulanacak tedavi yöntemlerinden bir tanesi de beyin bölgesine pil yerleştirme olmaktadır. Bu sayede kişilerde ortaya çıkacak olan nöbetlerin azalması da mümkün olmaktadır.

Epilepsi hastaları uykusuz kalmamaya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalığın her zaman için uzman hekim tarafından değerlendirilmesi önemli olmaktadır. Hastayı takip etmekte olan doktor tarafından önerilmeyen hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Depresyon tedavisinde ya da kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılmakta olan bazı kimyasal ilaçlar nöbeti tetikleyici etkisi olması ile bilinmektedir. Alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır. Parlak ışıklar, titrek ışıklar beyni etkileyecek olduğundan hastaların tetikleyici etkisi olduğu da unutulmamalıdır.

Epilepsi Nöbetinde Yapılması Gerekenler

Epilepsi nöbeti genellikle birkaç dakika içerisinde geçecektir. Fakat 3 dakikadan uzun sürmesi olumsuz sebeplerin gelişmesine neden olacağından hasta hemen acil servise götürülmelidir. Nöbet geçiren bir hastaya şu şekilde yaklaşılması gerekmektedir.

Hastanın nefes almasını zorlaştıracak kravat ya da eşarp gevşetilmelidir. Düşme sırasında başını sert bir şekilde çarpması durumunda kanama olup olmadığına bakılmalıdır. Hastanın kasılmalarına müdahale edilmemelidir. Kollarını ya da bacaklarını tutmak hastanın kırık oluşmasına neden olur. Halk arasında sıklıkla yapılan yanlışlardan bir tanesi olan soğan koklatmak ya da kolonya koklatmak hastanın kendisine gelmesi konusunda yardımcı olmayacaktır.

Kesinlikle parmak ya da sert bir cisim ağza sokulmamalıdır. Dişlerin sıkılması durumunda parmakların kopartılması ya da hastanın dişlerinin kırılmasına neden olur.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.