Epilepsi Nöbeti Sonrasında Hastaya Nasıl Yaklaşılır?

Beynin elektriksel hareketlerinde bozulmanın meydana gelmesi sonucunda hastalarda bilinç kaybının oluşmasına neden olacaktır. Epilepsi nöbeti geçiren bir hastaya nasıl yaklaşılmalıdır?

Epilepsi Nöbeti Sonrası

Epilepsi Nöbet Sonrası

Kronik olarak insanların beyin elektriklerinde bozulma sonucunda meydana gelecek ve nöbet geçirmesi sonucunda hastanın bayılmasının ardından kasılmasına ve ağzından da köpük gelmesine neden olacak bir hastalıktır. Hastanın epilepsi krizi içerisinde birkaç dakika sürecektir. Hasta kendine geldiği zaman nefes almada zorluk çekebilir.

Kriz sonrasında hastanın bilinci açılması sonrasında nöbet geçiren kişinin uyuşukluk hissetmesine neden olacağı gibi aynı zamanda da zihin karışıklığı gelişecektir. Epilepsi nöbeti sonrasında hasta şunları hissedecektir:

 • Uyku hali;
 • Sersemlik;
 • Baş ağrısı;
 • Yorgunluk;
 • Mide bulantısı;
 • Algılama sorunu;
 • Dikkat eksikliği;
 • Kasların seğirmesi.

Hastanın geçirmiş olduğu nöbet sonrasında ortaya çıkacak olan belirtiler sebebiyle hemen ayağa kalkmakta aceleci davranmamalıdır. Bu nöbet herhangi bir yerde olabileceği için hastanın her zaman için kendisine gelmesi beklemesi ve daha sonrasında bir yakınına haber vererek yardım istemesi gerekmektedir.

Hastanın kendisine gelmesi ile birlikte bilincin tekrardan gelmesi birkaç dakika olacaktır. Bu nedenle de yakınlarında bulunan insanların yardımcı olması çok önemli olmaktadır. Hastalarda denge kaybının olması çok normal olmaktadır. Bu sebeple de bir hasta nöbet sonrasında hemen ayağa kalkarak bulunduğu ortamdan gitmesi sonucunda düşerek yaralanmasına neden olacaktır. Çoğu kişilerde nöbet sonrasında büyük bir utanç yaşamasına neden olur. Bu sebeple de bulunduğu ortamı bir an önce terk etmek isteyecektir. Bu nedenle de hastalıkla barışık olması ve rahatsızlık yaşamaması önemli olmaktadır.

Dinlenmesinden sonra ayağa kalktığı zaman başı dönüyor ve düşecek gibi bir durum gelişmesi halinde hastanın en yakın sağlık kurumuna gitmesi için acil servisi araması gerekmektedir.

Epilepsi Nöbeti Sonrası Yapılması Gerekenler

Hastanın her zaman için rahat nefes alabilmesi sağlanması gerekmektedir. Bu hastaların boğazını sıkan herhangi bir kravat ya da eşarp olması durumunda açılarak boğazının sıkılması engellenmelidir. Bu sayede hasta daha rahat nefes alacaktır.

Epilepsi nöbeti geçiren bir hastanın daha hızlı kendisine gelebilmesi için hastaya soğan ya da kolonya gibi kokuları koklatılmaması gerekmektedir. Bunun hastanın kendisine gelmesinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Hastalara ilk yardım uygulaması yapacak olan kişilerin bilinç kaybı yaşayan insana karşı panik yapmaması çok önemlidir. Özellikle de hastanın ağzının kilitlenmesini engellemek için ağzını açmak, ağzına herhangi bir şey konulmaması gerekmektedir.

Hasta nöbet sırasında kasılması ve titremesi geçene kadar başının altına yumuşak bir şey konulması çok önemlidir. Hastanın titremeleri olacağı için hastayı kontrol altına alabilmek için kesinlikle omuzlarına, bacaklarına baskı uygulanmamalıdır. Bu durum hastada kemik kırılması gibi durumların oluşmasına neden olur.

Hasta epilepsi nöbeti sırasında ağzından köpük gelmesi normal bir durumdur. Bu durumla karşılaşan bir insanın sakinliğini koruması gerekmektedir. Hastanın başının sabit tutulması için yan tarafa doğru çevrilmemesi gerekmektedir. Bu durum sonucunda hastanın kasılmaları şiddetlenecek olduğundan kendine gelmesi daha uzun süre alacaktır.

Hastanın yakınında bulunan kişinin çok bilinçli olması, panik yapmaması ve hastalığı tanıyor olması gerekmektedir. Şayet nöbet geçirmekte olan kişi birkaç dakika içerisinde bilinci yerine gelmemesi halinde şunları yapmalıdır:

 • Yaşlılarda ya da gebe bir kadında atak olursa;
 • Nöbetin 3 dakikadan daha uzun sürerse;
 • Hastanın nöbeti bittikten sonra duyularında hissetme olmaması sonucunda;
 • Düşme sırasında başını hızlı çarpması halinde;
 • Kırık yaşaması durumunda.

Yakınlarında bulunan kişinin vakit kaybetmeden hemen ambulansı aramalı ve sağlık kurumuna hastanın götürülmesini sağlaması gerekmektedir. Hastada solunum problemlerinin gelişmesi durumunda suni teneffüs yapmak ya da kalp masajı yapmak doğru bir ilk yardım olmayacaktır. Bu sebeple de solunumu kontrol edilmelidir.

Hastalarda nöbet sırasında beyin zarar görecektir. Bu sebeple de epilepsi nöbetinin uzun sürmesi sonucunda, hasta kendisine gelmiyorsa o zaman hayati fonksiyonlarının olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için mutlaka hastaneye götürülerek hastada oluşacak beyninin ciddi ve kalıcı hasar görmesinin engellenmesi gerekmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.