Epilepsi Hastalığı MR Uygulamasında Belli Olur mu?

Epilepsi hastalığının belli olması adına MR ve farklı tetkiklerin uygulaması yapılır. Bu uygulamaların yapılması konusunda uzman doktor istekte bulunmaktadır.

MR Uygulaması

MR Uygulaması

Epilepsinin MR gözüküp gözükmediğinin, sorusuna cevap vermek için bir bilgisayar tomografi uygulaması gerekir. Bunun temel avantajı radyasyona dayanan BT’nin aksine çalışmanın tam güvenli olmasıdır. Bugüne kadar gelişen teknoloji sayesinde ek manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri geliştirilmiştir.  Bu yöntemler aşağıdaki detayları içerir ve epilepsi görüntülenmesi adına gereklidir.

 • MR difüzyon yöntemi, yöntem beyinde bulunan sıvının dağılımını ve hareketini tahmin etmeyi ve içindeki sinir yollarını yeniden yapılandırmayı sağlar. Teşhis otomatik olarak sinirsel bağlantılar arasındaki boşlukların varlığını gösterecektir. Bu prosedür, sıklıkla kullanılan beynin üç boyutlu modellerini oluşturma yeteneğine sahiptir.
 • Fonksiyonel MR, yöntemin özü, çalışma esnasında belirli görevler gerçekleştirildiği zaman tetiklenen beynin belirli bölümlerinin çalışmasına dayanmaktadır.  Sonuç olarak, artan kan akışı ile beyin alanı sabit ve standart bir MR üzerinde bindirilir. Bu yöntemin yardımı ile teşhis uzmanı nöbetlerin meydana gelmesinden beynin hangi bölümünün sorumlu olduğunu belirler.
 • MR spektroskopi, bu uygulama biyolojik maddelerin beyin yapısının belirli bir alanında yansımasına dayanır. Elde edilen sonuçlara göre uzman, beynin hangi alanın daha fazla biyolojik madde gerektirdiğini, saldırı sırasında ve sonrasında daha azını belirler. Bu sonuçlar, epilepsi tedavisinde doğru yönü seçmeye olanak tanıyan verilere sahiptir.

MR ve Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Manyetik rezonans görüntüleme işlemimde bilgisayarlı tomografi ile aynı bilginin mekânsal kodlaması prensipleri kullanılmaktadır. MR ve BT arasındaki temel farklılıklar arasında;

 • Üç projeksiyonda organların reprodüksiyon olasılığı sagittal, frontal, aksiyel detaylar verir.
 • Hasta vücudunun hücrelerinin daha sonra tahrip edilmesiyle serbest radikallerin ortaya çıkışını provoke eden iyonlaştırıcı radyasyonun yokluğunun varlığı tespiti yapılır.
 • BT ile karşılaştırıldığında daha erken aşamalarda beynin dolaşım bozukluklarını tespit etme olasılığı;
 • Yakındaki kemik oluşumları tarafından gizlenmiş yamaları gösterme yeteneğini ortaya çıkartır.
 • Beynin gri ve beyaz cevherini gösterme yeteneği bulunur. Beyin dokusunun yoğunluğundaki farklılıklar, çeşitli hastalıklarda beyin dokusunun lezyonları meydana çıkardır.
 • Kişiler nöbet geçirdikleri zaman videolarını çekip kayıt altına alabilir.
 • Kişinin nöbetleri uygulamalarını takvime kayıt eder.
 • Nöbet sayıları, günü, saatleri, süreleri, türü tarzında bilgileri not altına alır.
 • Acil olan durumlarda aramak adına hasta kişiye acil arama bölümlerine kayıt edebilir.

Geçirilmekte olan atakların epilepsi nöbeti olup olmadığı kararların verilmesi adına hastanın ya da o atakları gören kişilerin gözlemleri konusunda nöroloji hekimlerine doğru şekilde aktarılması çok önemli bir detaydır. Hastaların geçirmiş olduğu ataklar epilepsi nöbetleriyse epilepsi durumunu tespit edilmesi ve hangi ilaçların daha etkili olması adına dair karar verilmesi adına MR tetkiklerine gereksinim vardır. Epilepsi hastalarında olan farklı türlerdeki nöbetlerin hepsi gözlemlenir ve doktora aktarabilmek adına hasta ile yakınlarına yardımcı olabilmek hedefiyle uygulamalar kullanılır.

Prosedürün Geliştirilmesi

MR prosedürü kesinlikle güvenli ve ağrısızdır. Uygulamadan önce hasta, tüm metal içeren şeyleri ve aksesuarları,  takıları, saç tokası, saatler ve diğerlerini çıkartması gerekir. Bütün bunlar manyetik alanı ile etkileşime girerek elde edilen verileri bozarak ince ekipmanlara zarar verme olasılığını yaratmaktadır. Çalışma esnasında bir tarayıcı ile odaya erişim kapalıdır. Doktor özel bir odada monitörü ve hastayı izler. Hasta ile radyo aracılığı ile iletişim kurar. Bu araştırma yönteminin güvenlik gücü, kullanım sıklığı sadece hastanın ihtiyaçları ile sınırlıdır. Görüntü netliğini sağlamak adına tam hareketliliği sağlamak son derece önemli bir detaydır. Hasta MR cihazının tünel benzeri çalışma elemanına otomatik olarak geri çeken tezgâh tipi ile yüzeye uzanır. Cihazın çalışması bazen oldukça gürültülü bir ritmik tıklama ile eşlik eder. Bir hasta çalışma esnasında panik atak geçiriyorsa veya başka problemler ortaya çıkarsa, alarm düğmesine basabilir. Vücudun bir alanın çalışması yaklaşık 15 ile 20 dakika sürer. Serebral damarların durumunu değerlendirmek adına tanının konmasıyla birlikte bir MR çalışması yapmak mümkündür. Bunun teşhisin doğruluğunu arttırır. Kontrast, hastanın vücut ağırlığının hesaplanması temelinde intravenöz olarak uygulanır. Prosedür tamamen ağrısızdır.

MR Hazırlık

Uygulama yapmadan önce yiyecek ve sıvıları her zamanki gibi tüketmek gerekir. İlaç alımı gerekirse uzman daha önceden bu detayı verir. Kişi kendini psikolojik olarak ayarlama yapmalı  ve kapalı bir alandan panik yapmamalıdır. Ayrıca kadınlara metal parçacıkları içerebileceğinden maskara ve far uygulaması yapmamalıdır. Kontrendikasyonlar şunları içerir; metal eklem protezinin varlığı, yapay kalp kapağı, kalp pili, elektronik implantlar, diş implantları ve vücuttaki metal döküntüleri sorun yaratabilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.