Epilepsi Hastalığı İçin Uygulanacak Olan Bitkisel Tedaviler

Epilepsi hastalığı için bitkisel tedaviler düzenli şekilde kullanım yapıldığı sürece fayda sağlar. Aksi olan uygulamalarda kesinlikle fayda sağlanmaz.

Epilepsi

Epilepsi Doğal Uygulamalar

Bu hastalık beyinde başlayan ani konvulsif ataklara neden olan yaygın bir nörolojik durumdur. Epilepsi geleneksel olarak antiseptik ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçlar herkeste çalışmayabilir ve yan etkileri meydana gelebilir. Bazı hastalar semptomları hafifletmek için doğal tedavi yöntemlerine başvurur. Geleneksel tıp, herkesin evinde sahip olduğu şifalı bitki ve ürünlerin kullanımına dayanmaktadır. Ev yöntemlerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzman doktora danışmak gerekir. Çünkü temel bilgi olmadan halk ilaçları tam tersi etki meydana getirebilir.

Epilepsi her zaman hem erkek hem de kadın cinsiyetini eşit olarak etkileyen esrarengiz bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Çoğu zaman genç yaşta meydana gelir ama yaşlı yetişkinler hastalarda oluşabilir. Çoğu durumda ve çoğu hastada kök nedenini belirlemek oldukça zordur. Nöbetlerin olası nedenleri arasında;

 • Uygunsuz intrauterin gelişme
 • Beyin hasarı
 • Kalıtım
 • Kötü alışkanlıklar (uyuşturucu, alkolizm)
 • Minerallerin eksikliği (kalsiyum, magnezyum)
 • Beyin tümörü
 • Sinir sistemi enfeksiyonları
 • Beyin damarlarının malformasyonları

Uzmanlar epilepsinin anneden miras yoluyla aktarılabildiğini bulmuşlardır ama daha sıklıkla bu hastalık erkek çizgiden geçer. Alkolizm veya sifilizden muzdarip ebeveynler tarafından gebe kalan çocuklarda hastalığın ortaya çıkma olasılığı bulunur.

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Magnezyum bakımından zengin ürünlerin kullanılması gerekir. Çalışmalar vücutta magnezyum eksikliğinin insanlarda epileptik nöbetlere neden olabileceğini ortaya koymuştur. Magnezyum açısından zengin bir beslenme uygulanmalıdır. Beslenme içine;

 • Kaju fıstığı
 • Badem
 • Ispanak

İnek Sütü

Herkes sütün kemikle için çok önemli olan kalsiyum açısından zengin olduğunu bilir. Ayriyeten bu mikro element beyin sağlığı için hayati bir mineraldir. Düzenli bir şekilde süt tüketimi yaparak beyne mikro besin ve vitaminler sağlanabilir. Sütün içindeki su içeriği de vücudun hidrasyonunu engeller. Epilepsi olan hastalar günlük iki bardak taze süt tüketmelidir. Bu epilepsi tedavisi için iyi bilinen ve en etkili bitkisel ilaçlarından biridir.

Epsom Tuzu

Magnezyum sülfat, bu mineral olarak adlandırıldığı gibi, sinirlerin sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Magnezyum ve sülfür açısından zengin olan tuz vücut tarafından kalsiyumun iyi emilmesinden sorumludur. Magnezyum ayriyeten sinirlerin düzgün çalışmasını sağlayarak stres ve öldürücü zehirleri azaltma konusunda da yardımcı olur. Hazırlamak için,

 • 1 su bardağı suyun içinde 1 yemek kaşığı espom tuzu çözülür.
 • Düzenli olarak tüketilmelidir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Genel iyileşmeye katkıda bulunan temel asitlerin bir kompleksidir. Yağ asitleri kolesterolün düşmesini sağlar ve kan damarlarının tıkanmasının önüne geçer. Bu sayede sinirler ve beynin sağlığı iyileşir. Balık ve fındık omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bunları hastanın günlük beslenme düzenine dâhil etmek önemlidir. Bu yiyecekler sinirler ve beynin işleyişi için önemli olan hayati mineraller ile katkı maddeleri açısından da oldukça zengindir.

Susam Yağı

Epilepsi semptomlarından kurtulmaya yardımcı olur. Biraz sıcak susam yağı almak, ayak tabanlarının ve avuç içleri arasında ovalamak gerekir.

Elma Sirkesi

Vitamin, mineral, asetik asit, sitrik asit, biyotin ve niasin içeren ezilmiş elmalardan fermente edilmektedir. Bu uygulama nöbetlerden kalıcı olarak kurtulmaya destek olmaz ama hastaların % 80’inde durumun iyileşmesine ve nöbet sayısının azalmasına yardımcı olur. Ana yemekten önce aç karnına sirke tüketilmesi gerekir.

Epilepsiyi iyileştirmek için, yaşam tarzı ve beslenmede bir değişiklik yapılması gerekir.  Bireysel diyet sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenir. Sadece yiyeceklerini değil, aynı zamanda kötü alışkanlıkları, hayati aktiviteleri de gözden geçirerek, iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

İnfüzyonlar

Bu bitkisel uygulamalar hastalığın iyileşmesine yardımcı olacak ya da ana semptomları azaltacaktır.

 • Bir bardak kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı kuru pelin otu atılır. Ağzı kapatılarak 15 dakika boyunca bekletilerek süzülmelidir. Gün içinde 3 defa yarım su bardağı içilmesi hastalık konusunda fayda sağlar.
 • Yulaf, bitkinin yeşil kısımlarını toplanır ve bir karıştırıcıda öğütülür. Suyu sıkılan bu karışım günde üç kez 70 ml alındığı zaman faydalı olur.
 • Lavanta, 200 ml kaynamakta olan suyun içine 1 çay kaşığı lavanta dökülür. Orta sıcaklıkta olan ateş üzerinden 2 dakika kaynatılması gerekir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 10 dakika bekletilir ve süzülür. Hazırlanan içecek günde 2 defa tüketildiği zaman kısa sürede nöbetler konusunda fayda sağlanır. Tabii ki, düzenli şekilde tüketim yapmak şarttır.
 • Bir bardak kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı sedef oyu atılır ve ağzı kapalı şekilde 25 dakika bekletilir. Ardından süzülen içecek günde 3 defa 1 yemek kaşığı içilmesi gerekir.
 • 1 bardak kaynar suyun içine 10 gram avcı otu eklenir ve 20 dakika kadar bekletilir. Günde 3 defa 15 ml şeklinde tüketilmesi gerekir.

Geleneksel olmayan tıp ile epilepsi tedavisinde, ana şey düzenliliktir. Uygun yöntemi seçmek ve tedaviye günlük olarak uymak gerekir. Evde kullanılan halk yöntemlerinin çoğu durumda hiçbir yan etkisi yoktur ama iyi olma durumunda bir bozulma varsa, seçilen infüzyonu veya kaynatma işlemini yapmak ve bir doktora görünmek için durmak gerekir. Uzman hekimler epilepsi hastası olan kişilerin beslenme düzenini ayarlama konusunda detaylı şekilde planlama yapar.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.