Epilepsi Hastalığına Yüzde Kaç Rapor Veriliyor?

Epilepsi hastalarının yaşadığı sorunlar ve nöbet türüne ayrıca nöbetin sıklığına göre hastaların yaşamlarını olumsuz etkilemesi sebebiyle engelli raporu alabilirler.

Epilepsi Hastalarının Engelli Raporu

Epilepsi Engelli Raporu

Epilepsi hastalığı her yaşta görülebilen ve insanların yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Heterojen bir hastalık olması sebebiyle ve günümüzde uygulanmakta olan tedavisine rağmen yine de epilepsi atakları önlenememesi sebebiyle hastanın nöbet geçirmesi görülmektedir. Bazı hastalarda nöbetler çok seyrek olurken, bazılarında ise nöbetler sık sık meydana gelmektedir. Hastaların doğuştan ya da daha sonradan oluşan hastalığının hem ruhsal olarak sorunlarının olmasına hem de sosyal olarak engellenmesi sonucunda hasta engelli raporu alabilir. Engelli raporu alınırken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Vücut fonksiyonlarının kaybına bakılmaktadır;
 • Fonksiyon kayıpları ayrı ayrı belirlenmektedir;
 • Hastanın 60 yaş üzerinde olması durumunda Balthazard isimli fonksiyon kayıpları kriter olarak belirlenir.

Hastaların tedavi görmekte olduğu devlet hastanesi ya da araştırma hastanelerine engellilerin raporu alabilmek için başvurması gerekmektedir. Uzman hekimlerden oluşmakta olan kurul doktorları farklı branşlarda olmaktadır. Dahiliye uzmanı, KBB uzmanı, Psikiyatri uzmanı, Nöroloji uzmanı, Göz hastalıkları uzmanı ve Genel cerrah heyet içerisinde bulunmaktadır.

Uzman doktorlar tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hastanın hayatının etkilenmesine bağlı olarak engelli raporu çıkartılmaktadır.

Epilepsi Hastasının Engelli Rapor Oranı

Sağlık kurumu tarafından verilecek olan raporun hastalığın şiddetine ve tedaviye yanıt verip verememesine bağlı olarak bazı hastalarda sürekli rapor verilecekken, bazı hastalarda ise belli bir tarihe kadar geçerli olan engellilere raporu verilmektedir. Hastaların rapor oranı şu şekilde belirlenmektedir:

Hastalığın Şiddeti Yüzde
Nöbet riski olanlar     %5
Günlük yaşantısını engellememesine rağmen nöbet geçirenler %15
Günlük yaşantısını az etkileyenler  %20
Günlük hayatını fazla etkileyen  %40
Başkasının yardımına ihtiyaç duyan ve sık sık nöbet geçirenler %65
Yaşantısını tamamen engelleyen ve kontrol edilemeyen nöbetler %90

Birinci derece özürlülük: Bu derece raporu alabilmek için insanların çalışma gücünün kaybı olması, sosyal hayatlarının etkilenmesi gibi durumlar sonucunda %80 ve üzerinde alınan raporlar için geçerlidir.

İkinci derece özürlülük: Epilepsi hastaların ruhsal kaybının olması ya da sosyal hayatının etkilenmesi durumunda %60 ve %80 arasında alınan raporlar için verilmektedir. Bu raporun alınması sonucunda hastanın ikinci derecede engelli olduğu anlaşılmaktadır.

Üçüncü derece özürlülük: %40 ve %60 arasında verilen rapor olarak bilinmektedir. Bu hastaların yapılacak inceleme sonucunda çalışma gücünün kaybı yaşanması halinde verilmektedir.

Epilepsi Hastasının Engelli Raporunun Düzenlenmesi

Hastaların heyete başvurması sonucunda Sosyal sigortalar kurumu tarafından yapılan yeni düzenlenmeye göre hastaların sağlık kurulu raporlarının şu şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir:

 • Hastanın bütün kimlik bilgilerinin eksiksiz yazılması gerekmektedir;
 • Rapor üzerine hastanın fotoğrafı yapıştırılmalıdır;
 • Rapor üzerinde herhangi bir düzenleme yapılmamış olması;
 • Islak imza ve mühür olması;
 • Heyette bulunan doktorlar tarafından muayenesinin yapılmış olması;
 • Hastaların muayene sırasında epikrizleri ilaç kullanım bilgileri, yapılan tetkikler, görüntülemeler bulunmalıdır;
 • Heyette bulunan uzman hekimlerin raporda kendilerine ait olan bölümleri doldurmuş olması;
 • Hastane tarafından onaylanmış olmasına;
 • Rapor numarasının yazılmış olması.

Hastaların rapor almak istemesi durumunda en az 15 gün boyunca nöroloji bölümünde yatarak tedavi görmüş olması gerekmektedir. Sağlık kurulu tarafından verilecek olan raporda mutlaka hastanın 6 ay içerisinde çekilmiş olan bir fotoğrafı olmalıdır.

Epilepsi Hastalarının Engelli Raporundan Faydalanması

Epilepsi hastalarının sağlık kurumu tarafından aldıkları raporun %40 ve üzerinde rapor alması sonucunda gelir vergisi gibi durumlardan yararlanabilmesi mümkün olmaktadır. Hastaların almakta olduğu engelli raporuna bağlı olarak sosyal güvenlik kurumu tarafından herhangi bir geliri olmaması durumunda aylık bağlanabilir. Hastaların almış olduğu engelli raporunun oranına bağlı olarak maaş bağlanacaktır.

Bu maaş miktarı da engellilerin aldığı raporunun oranına göre belirlenecektir.

Hastaların engelli raporu alması durumunda devlet tarafından sağlanmakta olduğu durumlardan yararlanabilmektedir. Hastaların %90 üzerinde engelli raporu alabilmesi durumunda alacağı taşıtlardan ve motosiklet ÖTV vergisi alınmayacaktır. Hastaların kendi adına aldıkları ve 200 metrekareyi geçmeyen konutlar için emlak vergisi ödenmemektedir.

Engelli raporu alan hastaların ekpss girmesi durumunda ve sınavı kazanması halinde kurumlarda olan engelli kadrosuna ataması yapılacaktır. Aynı zamanda üniversite sınavına girecek olan ve engelli raporu alan hastaların engelliler için düzenlenen sınav puanına göre belirli bölümlere alınacaktır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.