Epilepsi Hastası Olanların Hamile Kalması Mümkün Mü?

Birçok epilepsi hastası kadının merak ettiği konulardan birisi de hastalık nedeniyle hamile kalıp kalamayacağıdır. Epilepsi hastası kadınların hamile kalması mümkündür.

Epilepsi ve Hamilelik

İlaç Kullanımı

Birçok epilepsi hastası kadın hamilelik sürecinin kendisini nasıl etkileyeceği veya hamile kalıp kalamayacağı konusunda endişe duyar. Epilepsi hastalarının hamile kalması mümkündür. Ancak epilepsi hastaları için uzman doktorların bazı uyarıları bulunmaktadır. Epilepsi hastalığına sahip olan kişiler için hamilelik riskli bir süreçtir. Bu nedenle epilepsi hastalarının planlı bir şekilde çocuk sahibi olması önerilir. İlk olarak bir nöroloji uzmanına görünmek gerekir. Nöroloji uzmanının da yardımı ile kullanılan ilaçlar en az düzeye indirilmelidir.

Hamilelik sürecine ilaç kullanımının bebeğin sağlığı açısından büyük bir risk yarattığı biliniyor. Normal bir annenin 9 ay boyunca yaşadığı stresli durum, epilepsi hastalarında daha şiddetli bir dönemi beraberinde getirmektedir. Bu nedenle nöroloji uzmanı eşliğinde hamilelik sürecinin yönetilmesi gerekir. Epilepsi hastaları hamile kalabiliyor olsa bile bu süreç normal hamilelik sürecinden çok daha farklıdır. Kişi epilepsi hastası ise hamilelik sürecinde ilaç kullanımını sonlandırması gerekir. Ayrıca hamilelik sürecinden 3 ay öncesinden itibaren anne adayı günlük olarak folik asit tableti alabilir, bu tabletler bebeğin sakat doğma riskini en aza indirir.

Epilepsi Hastasının Hamile Kalması

Normal bir kadının hamilelik sürecinde uykusuzluk yaşadığı, stresli bir dönem geçirdiği, uyku düzeninin bozulduğu ve çeşitli ağrılar hissettiğini görmek mümkündür. Hatta hamile bayanların günlük yaşantısını etkileyecek düzeyde sancılar yaşadığını görmekte mümkün oluyor. Bu duruma ilave olarak epilepsi hastalarının da aynı durumları yaşadığı gözlemlenirse; herhangi bir uzman desteği almayan hastaların epilepsi nöbeti geçirme riski artmaktadır. Epilepsi nöbeti riskini arttıran en önemli husus ise ilaç kullanımının sonlandırılmasıdır.

Kronik rahatsızlıklarda ilaç kullanımının bir anda kesilmesi hasta için daha önemli sorunlar yaratabilir. Epilepsi rahatsızlığına sahip olan bireylerde de ilaç kullanımı önemli bir husustur. İlaç kullanımının aksatıldığı veya periyodik olarak sürdürülmediği durumlarda epilepsi nöbeti geçirildiği görülmüştür. Hamile bir bayanın epilepsi nöbeti geçirme durumunda hem kendisi için hem de bebeği için ölüm riski bulunduğu teyit edilmiştir. Uzman doktorlar bu konuda uyarı yaparak epilepsi hastalarının hamilelik sürecinden önce bir nöroloji uzmanına görünmesi gerektiğini vurguluyor.

Epilepsi rahatsızlığına sahip olan kadınlarda görülen bir diğer durum ise kusma, yüksek tansiyon ve kanama gibi durumlarda artış yaşanmasıdır. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında uzman doktor gözetiminde yürütülmesi gereken süre. hamilelik sonrasında da sürdürülmelidir. Her ne kadar epilepsi hastası anne bebeğini emzirebiliyor olsa da kullanılan ilaçların anne sütüne karışması ufakta olsa bir risk yaratabilir. Bu durumda bebeğin gelişimi geç olacaktır. Ancak önemli bir sağlık problemi ortaya çıkmaz.

Hamilelikte Kullanılan Epilepsi İlaçları

Hamilelik sürecinde olan epileptik gebeler nöroloji uzmanının önerisi ile antiepileptik ilaçlar kullanabilir. Bu ilaçlar bebeğin gelişimini etkileyecek risklere sahiptir. Ancak nöbet geçirme riskini yüksek oranda ortadan kaldırır. Ancak ilgili ilaçların kullanımı ve bu durumun sürdürülmesi ile alakalı olarak nörolog önerisine uyulması gerekir. Antiepileptik ilaçlar ne kadar faydalı olursa olsun sürekli olarak kullanımı durumunda farklı komplikasyonlar görmek mümkündür.

Antiepileptik ilaçların kullanımı gebe kalan kadınlarda kişiden kişiye göre değişebilir. Bunun için en uygun kullanım cetveli uzman nörolog tarafından belirlenir. Bazı kadınlarda ilaç olması gerektiğinden fazla etki yaratırken bazılarında ise yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle ilacın dozu uzman tarafından ayarlanır ve kullanım talimatları verilir. İdeal düzeyde fayda sağlamak isteyen epileptik gebelerin bu konuda duyarlı olması ve verilen talimatları birebir uygulaması gerekir.

Kullanılması gereken antiepileptik ilaçlar konjenital malformasyon riskini arttırır. Tıp dilinde konjenital malformasyon olarak adlandırılan durum bebeğin sakat doğma riskidir. Fakat olabilecek her türlü önlemin alınması ve verilen talimatlara uyulması durumunda bu risk en aza iner. Nöbet geçirme riskini en aza indiren antiepileptik ilaçlar epileptik gebeler için önerilen en iyi alternatif yöntemlerden birisidir.

Epileptik gebeler hamilelik süreci boyunca nöroloji gözetiminde olmalıdır. Bu süreçte oluşabilecek gelişimler yakından takip edilmeli ve hastaların ilaç kullanım alışkanlığı bu gelişmelere göre değiştirilmeli veya sürdürülmelidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.