Epilepsi Hastalığının Tedavisi ve İyileşmesi Mümkün Mü?

Beyindeki hücreler arasındaki elektrik aktivitesinde anormal durumun gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan hastalığın tedavisi sonucunda hasta iyileşir mi?

Epilepsi Tedavisinden Sonra İyileşme

Epilepsi Geçer Mi?

Beyinde gelişen nörolojik bir hastalık olması sebebiyle hastaların nöbet geçirmesine sebep olan bir hastalıktır. Halk arasında nöbet geçiren bu hastalara sara hastası denmektedir. Bu hastalığın günümüzde birçok nedenden ötürü kaynaklandığı ve beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak belirtiler ortaya çıkar. Hastalığın 40’dan fazla çeşidinin olması sebebiyle tanısının konulması ile birlikte uygun olan tedavinin başlaması önemlidir. Her hastaya aynı tedavi uygulanmayacaktır. İlk olarak tanısının konulması sonucunda nöbetlerin baskılanması için tedaviye başlanmalıdır.

Uygun tedavinin yapılması halinde, hastaların nöbet geçirmesi engellenecektir. Fakat bu durum tamamen hastalıktan kurtulmak anlamına gelmemesi sebebiyle bir süre sonra hastalık sebebiyle nöbetler tekrarlayabilir.

Epilepsi hastalarına uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

  • İlaç tedavisi;
  • Pil tedavisi;
  • Cerrahi müdahale;
  • Beslenme değişikliği;
  • Psikolojik destek.

Hastaların ilk olarak beyin kaydının alınması için EEG ve daha sonradan bilgisayarlı tomografi, MR ve kan tahlilleri yapılarak kesin tanının konulması ile birlikte hangi epilepsi çeşidinin olduğununda belirlenmesi sonucunda tedaviye başlanmalıdır.

İlaç Tedavisi

Doktor tarafından reçete edilecek ilaçların ilk olarak nöbetlerin sık sık yaşanmaması ve baskılaması için yapılmalıdır. Hastalarda nöbet gelişiminin oluşmasını engellemesi için doktorun verdiği reçete düzenli kullanması ve asla doktordan habersiz bırakılmaması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ilaçların var olan hastalığın iyileşmesi amacıyla yapılmadığı ve her zaman nöbet sırasında gerçekleşecek belirtilerin azalması için uygulanmaktadır. Gerekli doz ayarlanması sonucunda ve hastanın düzenli kullanması ile birlikte %50 oranında hastaların ilaç tedavisine olumlu yanıt verdiği görülmektedir. Hastaların her zaman için ilaç tedavisi uygulanırken doktor tarafından hastanın takibinin yapılması önemlidir. Bir hastanın 2 yıl boyunca herhangi bir nöbet geçirmemesi durumunda ilaçların doz ayarlanması tekrardan yapılacak ve dozların düşürülerek zaman içerisinde de ilaçların kesilmesi mümkün olmaktadır.

İlaçların kesilmesi ile birlikte hastalar hala takip altında olmalıdır. Şayet bir süre sonrasında tekrardan nöbet yaşanması durumunda ilaçlara yine başlanması gerekmektedir.

Cerrahi Tedavi

Her epilepsi hastasına cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. İlaç tedavisi ile tamamen iyileşme belirtisi olmasa da nöbetlerin baskılanmaması sonucunda ve ilaçlara dirençli olan hastalar için uygulanacak bir tedavi yöntemi olmaktadır. Cerrahi yöntem öncesinde hastanın mutlaka en az iki ya da üç tane olan doktor tarafından hastalığın çeşidine uygun olan ilaçlarla tedavisinin gerçekleşmesi ve nöbetlerin azalması hedeflenmektedir.

Bir kişinin nöbetlerinin oluşmasını engellemek için hastalara 2 yıl boyunca uygulanan antiepileptik ilaç uygulaması başarısız olması ve sık sık nöbet yaşayan bir hastaya uygulanmalıdır.

İlaçlara karşı dirençli olan kişilerde gelişecek nöbetlerin tamemen iyileşmesi amacıyla rezektiv cerrahi müdahalesi yapılmaktadır. Bu hastaların cerrahi yöntem ile tedavisi gerçekleşen her 3 hastadan 1 tanesinde iyileşme belirtileri görülmektedir.

Pil Tedavisi

Son yıllarda epilepsi nöbetlerinin oluşmasını engellemek amacıyla uygulanan ve birçok hastada başarı sağlanmakta olan tedavi yöntemleri arasında olmaktadır. Bu hastalar için özel üretilen ve mıknatıslı olan bir pilin sol tarafta bulunan köprücük kemiğinin alt kısmına yerleştirilecektir. Hastalarda nöbet gelişimi hissedilmesi sonucunda ellerinde bulunan düğmeye benzeyen bir cihaza basılması ile birlikte pil çalışmaya başlayacaktır. Bu sayede beyne dalga göndereceği için kişilerin nöbet geçirmesini engelleyecektir.

Pil tedavisi ile birlikte hastalarda yaşanmakta olan nöbetlerin neredeyse yarıya inmesi mümkün olmaktadır. İlaçlara karşı dirençli olan hastaların cerrahi tedaviye de uygun olmaması sonucunda doktor tarafından değerlendirilmesi ile birlikte uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

Beslenme Desteği

Epilepsi nöbeti yaşayan hastaların beslenmesine çok dikkat etmeleri önerilmektedir. Bu hastaların ketojenik diyet sayesinde epilepsi nöbetlerinde azalma olduğu kanıtlanmaktadır. Bu hastalara karbonhidrat içeren yiyeceklerden tamamen uzak durmaları öneriliyor. İnsülin dengelenmesi amacıyla uygulanacak olan diyetin beyin hücreleri arasında oluşan elektrik akımında anormal durumun oluşmasını engelleyecek bir diyet olmaktadır.

Psikolojik Destek

Epilepsi hastalarının duygu durumlarında çok ciddi değişikliğin gelişmesi görülmektedir. Psikolojisi bozulan bir hastanın iyileşmesi daha güç olacağından mutlaka hastalara psikolojik destek verilmelidir. Depresyon belirtilerinin görülmesi ile birlikte hastalığın tedavisi içerisinde depresyon hastalığını iyileştirecek ilaçların reçete edilmelidir. Ayrıca nöbetlerin sık olması durumunda ve dirençli epilepsi hastalarının psikolojisi bozulması sebebiyle yaşamını sonlandırma düşünceleri de oluşması sebebiyle mutlaka psikolojik tedavi almaları gerekmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.