Epilepsi Hastalığının Nedenleri ve Bulaşıcı Etkisi

Epilepsi hastalığı bulaşıcı mıdır, epilepsi kişiden kişiye bulaşır mı, epilepsi nasıl bir hastalıktır, epilepside bulaşıcı özellikler var mıdır hakkında makale.

Epilepsi Hastalığı

Nöbetler halinde ortaya çıkan epilepsi beynin elektriksel dengesinin aniden geçici bir şekilde bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hastalığın karakteristiği olan nöbetler her kişide farklı farklı şekillerde ortaya çıkar. Bu tür farklı nöbetlerin ortaya çıkışı hastalığın farklı farklı nedenlerden ötürü meydana gelmesidir. Bu nöbet türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yere düşerek kol ve bacaklarla çırpınmak
 • Vücutta karıcalanma hissetmek
 • Garip sesler duymak
 • Kısa süreliğine etrafa dil bir şekilde bakmak

Geçirilen bu nöbetlerin epilepsinin varlığını göstermesi için nöbetin bir kere gerçekleşmesi yetmemektedir. Kimi durumlarda bazı dış etkenlerden dolayı kişiler nöbet geçirebilmektedir. Geçirilen nöbetin epilepsi olarak kabul edilebilmesi için aynı yıl içerisinde birden fazla nöbet geçirilmiş olması gerekmektedir.

Nöbet bir anda, aniden meydana gelir. Kimi zaman nöbeti tetikleyen kimi durumlar mevcutken, bazı durumlarda da ortada hiçbir sebep yokken birden bire nöbet gelebilmektedir. Hastaların nöbet geçirmesine neden olan etkenler şunlardır:

 • Kadınlarda regl dönemleri
 • Uzun süreli bilgisayar oyunu oynama 
 • Gece nedir, disko türü yerlerdeki yanıp sönen parlak ışık kaynakları
 • Aşırı alkol kullanımı sonrası

Bunlar hastanın nöbet geçirmesini tetikleyebilecek etkenler olduğu için bu tür durumlarda daha dikkatli olunmalıdır.

Epilepsinin Nedenleri

Epilepsinin birbirinden farklı birçok faktörü olabilir. Hastalığı ortaya çıkartan etkenlerin neden kaynaklandığı ise çoğu zaman tespit edilememektedir. Kesin olarak bilinen bu hastalığın beyin hasarından dolayı meydana geldiğidir. Bu hasarın nasıl meydana geldiği ise hala kesin değildir. Kimi durumlarda anne karnındayken bile başlayabilirken, kimi zaman doğum esnasında da meydana gelebilir. Bazı durumlarda da bebeklik, çocukluk zamanında ve nadiren yetişkinlik yıllarında da ortaya çıkabilir.

Hastalığa neden olan etkenler şöyle sıralanabilir:

 • Hamilelik esnasında annenin geçirmiş olduğu herhangi bir enfeksiyon veya hastalık
 • Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması
 • Doğuştan gelen beyin bozukluğu
 • Menenjit gibi hastalıklar
 • Kaza veya travma sonrası oluşan beyin hasarı
 • Aşırı ve yoğun alkol kullanımı
 • Uyuşturucu bağımlılığı
 • Kalıtım

Tüm bu etkenler epilepsinin nedenleri arasında olmakla birlike bunların nasıl ve hangi yollarla bu hastalığa neden oldukları henüz tıbbi olarak net bir şekilde tespit edilememiştir.

Epilepsiye neden olan faktörlerin kimileri kontrol edilebilirken, kimileri de kişilerin kontrolü dışındaki durumlardır.

Epilepside kalıtımın rolü olmakla birlikte bunun hangi boyutlarda olduğunu tespit edebilmek henüz mümkün olmamıştır. Genetik yatkınlığın bu hastalıktaki etkisi bir ailede birden fazla kişide bu hastalık varsa artmakta, eğer enne ile babanın ikisi de epilepsi hastasıysa, çocukta aynı hastalığın olma ihtimali toplum ortalamasına göre beş ile on kata kadar fazla olmaktadır.

Epilepsinin Bulaşıcı Etkisi

Kimi durumlarda aynı aileden birden fazla kişinin bu hastalığa sahip olmasından dolayı epilepsinin bulaşıcı olabileceği düşünülmektedir. Bu tamamıyla yanlış bir düşünce olup, bu rahatsızlık beyinle alakalı bir problem olduğu için hiçbir şekilde bulaşıcı özelliği bir hastalıktır.

Hastalığın karakteristik özelliği nöbet geçirmenin toplum genelinde çoğunlukla negatif olarak adlandırılması bu hastalığın bulaşıcı olduğu düşüncesinin insanlar arasında yayılmasının sebeplerinden birisidir.

Bu hastalığın bulaşıcı olduğuna dair toplumdaki bu inanışa sebep olan bazı durumlar:

 • Nöbetlerin birden meydana gelmesi dolayısıyla sosyal ortam içerisinde bu hastaların sıklıkla nöbet geçirirken görülmeleri
 • Aynı ailede birden fazla kişide bu hastalığın olması
 • Epilepsi hastalarının sosyal ve ekonomik zorluklar ve baskı nedeniyle bu hastalılıklarını gizlemeye çalışmaları

Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler genel olarak toplum içerisinde bir çekingenliğe sahip oldukları, toplumun hastalık üzerindeki olumsu ön yargılarından korktukları için hastalıklarını gizlemeye çalışmaktadırlar. Bu durumda zaten epilepsi üzerine olan toplumun yanlış inanışlarını destekleyici bir yaklaşım olduğu için rahatsızlığın bulaşıcı olduğu yönündeki duygu pekişmektedir.

Aniden gerçekleşen nöbetler bu hastalığın en karakteristik özelliğidir

 

Epilepsi hiçbir şekilde bulaşıcı olmayan, beyinsel faktörlerden kaynaklanan, nedenleri tam olarak henüz tespit edilememiş olan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilerin normal, sağlıklı bir insan gibi yaşamlarını devam ettirmede, gerekli olan ilaçlarını kullandıkları sürece, hiçbir engel bulunmamaktadır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.