Epilepsi Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Beyinde bazı nedenlerden dolayı oluşan hücreler arasında oluşan elektriksel alışverişin bozulması sonucunda ortaya çıkacak olan epilepsi nedir belirtileri nelerdir?

Epilepsi Belirtileri

Epilepsi Belirtileri

Beyinde meydana gelen ve elektrik aktivitesinde bozulma sonucu gelişmesi ile birlikte insanların epilepsi krizleri yaşamasına neden olur. Halk arasındaysa sara nöbeti olarak bilinmektedir. Bu hastalığın farklı çeşitleri olması sebebiyle hastalığın tipine göre farklı belirtileri oluşmaktadır. Epilepsi hastalarının daha çoğunlukla çocukluk dönemi içerisinde oluşmasına neden olan nörolojik bir rahatsızlık olmaktadır. En çok görülen belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Sık sık gözlerin dalması;
 • Konuşma bozukluğu;
 • Bilinç kaybı;
 • Baygınlık;
 • Kusma;
 • Kasılma;
 • İdrar kaçırma;
 • İstemsiz hareketler;
 • Titreme ve kasılma;
 • Ağızdan köpük gelmesi;
 • Şuur kaybı;
 • Nefes darlığı;
 • Dişlerin kenetlenmesi;
 • Uyuklama isteği;
 • Vücudun belli bölgelerinde morarma.

Epilepsi belirtileri arasında baygınlık ve bilinç kaybı yaşanmadan önce kişilerin gözlerinin sabit tek bir yöne donuk bir şekilde bakmasına neden olmaktadır. Bu durum içerisinde insanlara herhangi bir yere soru sorulması durumunda cevap veremeyecek ve duymayacaktır. Hastaların genellikle ilk 3 dakika içerisinde nöbet kendiliğinden geçecektir. Şayet hastaların nöbet geçirmesi durumunda uzun sürmesi halinde ciddi beyin hasarlarının oluşmasına sebep olacağı için hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Kriz sonrasında hastaların kendisine gelmesi ile birlikte kısa süreliğine gelişecek hafıza problemleri gerçekleşecektir. Ağlama krizleri ya da idrar kaçırma gibi bir durumlar gerçekleşmesi halinde utanma yaşayacaktır.

Hastaların sık sık nöbet geçirmesi gibi bir durum olması halinde belirtilerin çok ciddi olmasından psikolojik sorunların oluşmasına neden olur.

Nöbet halinde hastaların dişlerini sıkacak olması sebebiyle dilini ısırması gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bu sebeple de nöbet geçiren hastanın dilini ısırmaması için yardım için parmaklarını hastanın ağzına koyması ya da sert bir cisimde konulmaması gerekmektedir.

Ortaya çıkan kriz sırasında hastalarda solunum problemleri de oluşabilir. Bu sebeple de özellikle de yüz bölgesinde morarma meydana gelebilir. Nöbetin uzun sürmesi halinde hasta bir an önce hastaneye götürülerek, tıbbi müdahale edilmelidir.

Epilepsi Nedenleri

Çocukluk çağında daha sıklıkla görülmesine rağmen bazı epilepsi türleri her yaşta görülmeye başlayabilir. Bu kişilerin ailesinde epilepsi hastalığı yaşamakta olan bir insan olması durumunda genetik olarak çocuklarda gelişme riski çok fazladır. Yeni doğan bebeklerde de oluşması durumunda doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması sonucunda ortaya çıkar. Beyin tümörü, damar hastalıkları, sinir sisteminde gelişen hastalıklar sebebiyle de oluşur.

Hastalık olması durumunda nöroloji uzmanı tarafından tanının konulması için ve uygun olan tedavinin yapılması için hastaların mutlaka beyin görüntülenmesi önemlidir. Basit bir şekilde hastanın muayene sırasında belirtilerin görüldüğü zaman bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi ile birlikte tanı konulabilir. Ayrıca beyin tümörü ya da damarsal bir hastalık sonucunda krizler yaşanması halinde epilepsi tedavisinden önce neden olan hastalığın tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu sayede basit bir şekilde hastalığın tedavisinin yapılması ve hastanın iyileşmesi daha kolay olmaktadır.

Epilepsi Tedavisi

Epilepsi tanısının konulması ile birlikte doktor tarafından uygulanacak ilk tedavi ilaç tedavisi olmaktadır. Bu sebeple de hastalara uygun doz ayarlanması ve hasta tarafından aksatılmadan kullanılması ile birlikte uygun birçok hastanın epilepsi nöbetlerinin baskılanması mümkün olmaktadır. Tedavinin en iyi şekilde uygulanabilmesi için hastanın doktor kontrollerini aksatmaması çok önemlidir. Bu hastaların tedavisinde ilk olarak uygulanacak olan tedavinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır. İlaçların etkili olması durumunda ve gözetim altında olan kişilerin 2 yıl boyunca atak geçirmemesi durumunda ilaçların dozunun azaltılması, bir süre daha gözetim altında kalan hastanın ilaçları kesilebilir. Fakat hastaların ilaçlarının kesilmesinin ardından bir süre sonra nöbet geçirmesi tekrardan görülebilir.

Birçok hastanın yaşamakta olduğu kriz sebebiyle yaşamları içerisinde sık sık ruhsal problemlerin gelişmesine neden olacaktır. Bu sebeple de hastanın epilepsi hastalığının tedavisinin yanı sıra psikolojik sorunları gelişen insanların psikolojik destek alması ve doktor tarafından ön görmesi halinde psikolojisini düzeltmek uygun ilaçların da alınması gerekmektedir.

İlaç tedavisi çoğu insanda etkili olmaktadır. Fakat bazı insanların ilaçlara karşı dirençli olması sebebiyle nöbetlerin tekrarlanması ile günlük yaşamlarında sorunların olmasına neden olacaktır. Nöbetlerin ne zaman tekrarlanacağı bilinmediği gibi, hangi ortam içerisinde de oluşacağı belli olmayacaktır.

Bazen bir neden olmadan, bazen ise stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlarda gelişecektir. Ayrıca sadece insanların uyanık olduğu zaman gelişmeyeceği gibi, uyku esnasında da oluşabilir.

Cerrahi tedavi de hastalığı yaşamakta olan kişilerin ilaçla tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda cerrahi tedavi uygulanması doktor tarafından tedavi yöntemi olarak uygulanacağı gibi aynı zamanda da son zamanlarda geliştirilmiş olan pil tedavisi de hastaların nöbet belirtileri gelişmesi ile birlikte bir düğmeye basması ile birlikte beyne sinyaller ulaşacaktır. Böylelikle nöbetlerin gelişmesi de engellenmiş olacaktır.

Hastalığın tetiklenmesinde etkili olan etkenlerin de oluşmaması önemlidir. Kişilerin kesinlikle beslenmesine dikkat etmesi, karbonhidrat içeren besinlerden uzak durması asla tüketmemesi gerekiyor. Doktor tarafından önerilen diyet listesine uyması gerekiyor.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.