Epilepsi Genetik Bir Hastalık Mıdır ve Nedenleri Nelerdir?

Genetik olarak anne ya da babasında hastalığa sahip olan bir çocukta epilepsi hastalığının gelişme riski daha fazla olmaktadır. Hastalığın nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Epilepsi Genetik mi?

Epilepsi Genetik

Epilepsi hastalığını yaşamakta olan kişilerin genetik olarak hastalığı yaşamakta olduğu bilinmektedir. Anne ya da babasında olan çocuğun ya da üçüncü akrabalarda bile olması durumunda görülme ihtimali bulunan genlerden geçecek olan bir hastalıktır. Anne ya da babanın yaşamakta olduğu hastalık sonucunda epilepsi genetik mi sorusu akıllara gelmektedir. Birçok nöroloji uzmanı tarafından yapılan araştırma gösteriyor ki bu hastalığa sahip olan insanların ailesinde de hastalık bulunmaktadır. Anne ya da babanın yaşamakta olduğu hastalık sonucunda epilepsi genetik mi sorusu akıllara gelmektedir.

Birçok nöroloji uzmanı tarafından yapılan araştırma gösteriyor ki bu hastalığa sahip olan insanların ailesinde de hastalık bulunmaktadır. Çocuğa anneden ve babadan geçen genler nedeniyle oluşacaktır. Genetik epilepsi belirtileri şunlardır: Yeni doğan bebeklerde görüleceği gibi ilerleyen yaşlarda da bir anda gerçekleşebilir. Kişilerde ortaya çıkan nöbet sırasında şu belirtiler oluşacaktır:

  • Vücudun kasılması;
  • Titreme;
  • Bilinç kaybı;
  • Mide bulantısı;
  • Ağızdan gelen köpük;
  • Gözlerin sürekli dalması.

Genetik olarak kişilerde oluşan hastalık çocukluk dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan, nadiren yaşlılarda da görülebilir. Uyku esnasında oluşacağı gibi gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde de ortaya çıkabilir. Bu kişilerin geçirmiş olduğu nöbet sırasında hastalarda idrar kaçırma ortaya çıkabilmektedir. Kişilerde utanma durumu ve ruhsal problemlerin oluşmasına neden olur. Tedavisi yapılmaması durumunda ya da düzenli olarak ilaçlarının kullanmaması sonucunda kişilerin günlük olarak yapması gereken işleri arasında olan saç taraması ya da dişlerini fırçalamak gibi durumları gerçekleştiremeyecektir.

Uzmanlar tarafından epilepsi hastalığının genetik olduğu belirtilmiş olsa bile ikiz doğan çocukların her ikisinde de hastalık görülmediği durumlarda bulunmaktadır.

Genetik Epilepsi Tanısı

Çocukluk dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan ve belirtilerin görülmesi ile birlikte nöroloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Beyin fonksiyonlarının etkilenmesi sonucunda kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecek bir hastalıktır. Doktor tarafından hastanın çok küçük yaşlarda olması sonucunda yakınının dinlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise tanıyı koyabilmek için şu testleri uygulaması gerekmektedir.

  • Elektroensefalografi;
  • Manyetik Rezonans;
  • Bilgisayarlı tomografi;
  • Kan testleri.

Hastalığın tanısını konulmasının ardından doktor tarafından hangi çeşit olduğunu belirlemek çok önemlidir. Uygulanacak olan tedavi her zaman için hangi epilepsi hastalığını yaşadığınıza bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

Tanıyı koymak için uygulanacak en etkili yöntemler arasında EEG olarak bilinen elektroensefalogram bulunmaktadır. Saçlı derinin üzerine elektrotlar yerleştirilecek ve beyin dalgalarının ölçülmesi sağlanacaktır. Kişiden kişiye göre değişim göstermesine rağmen ortalama olarak 20 dakika ile 30 dakika arasında yapılan ve hastaya herhangi bir zararı olmadığı gibi hastanın ağrı da hissetmeyecek olduğu bir test olmaktadır.

Genetik Epilepsi Tedavisi

Ailesinde epilepsi hastalığı yaşamakta olan ve doğan çocukta da ortaya çıkması durumunda nöroloji uzmanına götürülmesi gerekmektedir. Tanının konulması durumunda uygun tedaviye başlanması ile birlikte hastalarda nöbet olmasını engellemektedir. Bu kişilere uzman tarafından reçete edilecek olan ilaçların her zaman için antikonvülsan olarak bilinen nöbet durdurucu ilaçlar olması tedavi için çok önemlidir.

Bazı hastaların tedavisinde tek bir ilaç kullanımı yeterli olurken, bazı hastalarda ise tek bir ilaç yeterli olmayacağı için birden fazla ilacın reçete edilmesi gerekmektedir.

İlaç kullanımı düzenli olarak hastanın kullanması ve doktor tarafından söylenen aralıklarla takibe alınması gerekmektedir. Bu tedavinin çoğunda başarılı olmaktadır. Genetik olarak gerçekleşmekte olan hastalığın çocuğun ergenlik dönemine girmesi ile birlikte kullandığı ilaçlar sayesinde nöbetlerin oluşmaması sağlanacaktır. Hastaların gözetim altında kalması durumunda 2 yıl boyunca herhangi bir nöbet geçirmemesi durumunda ilaçların dozları zaman aralığına bölünerek azaltılmalıdır. Uygun döneme girilmesi sonucunda da hastanın nöbet geçirmemesi sebebiyle ilaçları kesilebilir.

Hastaların ciddi oranda etkilenmesi durumunda doktor tarafından reçete edilen ilaçlara karşı dirençli olan hastalara başka tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Nöbetleri sık sık tekrar edecek olması, gündelik yaşamını etkiliyor olması durumunda epilepsi cerrahisi uygulanması gerekmektedir. Ayrıca günümüzde geliştirilmiş tedavi yöntemleri arasında epilepsi pili de hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.