Epilepsi Hastalığının Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Nörolojik bir hastalık olan ve halk arasında sara hastalığı olarak bilinen ani nöbetler geçirmekte olan insanların yaşadığı epilepsi hastalığının çeşitleri ve belirtileri.

Epilepsi Hastalığının Çeşitleri

Epilepsi Çeşitleri

Aniden başlamakta olan ve birkaç dakika boyunca devam edecek olan nöbetlerin kendiliğinden geçerek hasta kendisine gelir. Fakat 3 dakikadan daha uzun sürmekte olan nöbetlerin mutlaka tıbbi müdahale edilmesi gerekmektedir. Epilepsi hastalığı yaşamakta olan bir kişinin tek bir türü olmaması ile bilinmektedir. Bu hastalığın 40’dan fazla türü olması ile bilinmektedir. Hastalığın 40’dan fazla türü bulunmaktadır. Her türünün farklı belirtilerinin olduğu gibi aynı zamanda da insanların yaşadığı sıkıntılarda farklı olmaktadır. Kişilerde ortaya çıkacak olan nöbetlerin uygulanacak tedavi sonucunda nöbet aralığında azalma olacak ya da hiç nöbet geçirmemesine neden olacaktır. Hastalığın nedenleri şunlardır:

 • Kalıtımsal etmenler;
 • Beyin patolojileri;
 • Sistemik patolojik süreçler.

Kalıtımsal olarak ortaya çıkan epilepsi hastalığı kendiliğinden ortaya çıkacak ve çoğunlukla aileden kaynaklı olarak bilinmektedir. Doğum esnasında bebeğin oksijen siz kalması sonucunda yaşanacağı gibi, beyin travması, beyin tümörleri, beyin damarlarında yaşanan daralma ile gerçekleşebilir. Ayrıca hastalığın oluşma nedenleri arasında sistemik olarak da meydana gelebilir. Bu kişilerde toksik etmenler sonucunda oluşacağı için nöbetler meydana gelebilir. En çok görülen epilepsi hastalığının çeşitleri şunlardır:

İyi Huylu Rolandik Epilepsi

Çocukluk çağında ortaya çıkacak olan en yaygın olarak görülen epilepsi türü olmaktadır. Çoğunlukla ilkokul dönemlerinde oluşmaktadır. Hafif geçeceği için ve ergenliğe girilmesi ile birlikte atlatılacaktır. Bu epilepsi türünde ortaya çıkacak belirtiler şunlardır:

 • Uyandığı zaman konuşma güçlüğü;
 • Dudakların yana kayması;
 • Ağzından salya gelmesi.

Bu rahatsızlığı geçirmekte olan bazı hastaların kol ya da bacaklarında etkilenme meydana gelebilir. Nöbetlerin yaşanması esnasında şuur kaybının yaşanması da görülmektedir.

İyi Huylu Oksipital Lob Epilepsisi

Çocukluk dönemi içerisinde görülen en yaygın olan epilepsi türleri arasında olmaktadır. Erken yaşlarda ya da çocukluğun orta dönemlerinde de oluşabilir. Oluşması sonucunda şu belirtiler oluşacaktır:

 • Boş boş sabit bir yere bakınma;
 • Başın yana doğru durması;
 • Görme problemleri;
 • Mide bulantısı.

Görsellik sorunları yaşanacağı gibi mide bulantısı sonrasında kusma da ortaya çıkacaktır. Nöbet geçirilmesi sonrasında ciddi bir baş ağrısı yaşanacaktır. Kişilerin ergenlik dönemine girmesi ile birlikte iyileşme belirtileri görülecektir.

Çocukluk Çağı Absans Epilepsisi

İlk okul dönemi içerisinde başlayacaktır. Bu nöbetler yaşanırken insanlar sık sık gözlerinin dalmasına neden olacaktır. Dışarıdan birisi seslenmesi sonucunda yanıt vermeyecektir. Hasta herhangi bir iş yapıyorken nöbet geçirmesi sonrasında o işi yapamayacaktır. Bazı hastaların gözlerinin yukarıya doğru kayması görülmektedir. Konuşma güçlüğü yaşanacağı gibi aynı zamanda da dudaklarını da istemsiz hareket ettirecektir. Tedavi uygulanması sonrasında hastalarda iyileşme belirtileri görüleceği için nöbetler tekrarlanmayacaktır.

Bazı çocuklarda ergenlik dönemi sonrasında hastalığın iyileşmesi görülecektir. Fakat nadiren bazı çocuklarda iyileşme gerçekleşmeyecektir.

Juvenil Myoklonik Epilepsi

Ergenlik dönemi ile birlikte nöbetler başlayacaktır. Sabah saatlerinde ortaya çıkacak olan aniden oluşacak irkilmeler görülecektir. Ellerinde herhangi bir şey varsa düşmesine neden olur. Tedavinin uzun sürmesi ve doktorun verdiği ilaçların düzgün kullanılması ile iyileşme görülecektir.

Temporal Lob Epilepsisi

Hastalarda oluşacak nöbetler beyin bölgesinde şakaklarda başlayacaktır. Erişkin erkeklerde daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Oluşması ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtiler şunlardır:

 • Olmayan şeyler duyma;
 • Bilinç kaybı;
 • Kasılma;
 • Dişlerin kitlenmesi;
 • Titreme.

Yaşamakta olan kişilerin geçirmiş olduğu nöbetlerde oluşan belirtilerin hem çok kısa olması ve hafif olması sebebiyle kişileri diğer epilepsi çeşitlerine göre daha çabuk iyileşecektir. Fakat hafif olması nedeniyle insanların tedavisi daha güç olması ile bilinmektedir. Hastalığın ilerleyen yaşlarda da oluşması görülmektedir. Bu hastalığı yaşayan kişilerde sık sık nöbet yaşaması sonucunda kendisine gelmesi uzun sürecektir. Stres gibi durumlar altında yaşanılan stres daha çok görülmektedir. Tedaviye yanıt vermemesi sonucunda hastanın günlük işlerini yapamaması ve felç kalma riskleri de bulunmaktadır.

Frontal Lop Epilepsisi

Oluşacak hastalığın beyinde bulunan frontal lob kısmında meydana gelmektedir. Nöbetlerin çok ani bir şekilde başlaması sebebiyle ve bir anda olduğundan kişilerin nerede ve ne zaman nöbet geçireceği belli olmayacaktır.

Ailesel Bebeklik Çağı Epilepsisi

Yeni doğan bebeklerin doğum esnasında oksijensiz kalması ile birlikte hastalık oluşmaktadır. Şuur kaybı yaşanması ile birlikte bebeklerde kollarda ve bacaklarda değişik hareketlerin gelişmesine neden olur. Nöbetlerin yaşanması sonucunda bebeklerde ailesi tarafından çabuk fark edilecektir. Birkaç sene düzenli uygulanacak tedavi sonucunda nöbet oluşumu engellenir.

Fotokonvulsif Epilepsisi

Işığa karşı duyarlılık gösterilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle de titreyen ışıklar sonucunda beynin etkilenmesi ile birlikte oluşmaktadır. Hastanın şikayetleri ergenlik dönemlerine kadar devam edecektir. Kişiler televizyon ışığından, karanlıkta oluşan ışıklar, televizyon ışıklarından çok rahatsız olmaktadır. İlaçlarının düzenli kullanımı ile birlikte ışık hassasiyeti tedavi edilecektir.

İnfantil Spazm

1 yaş öncesinde ortaya çıkacak olan bebeklik dönemi içerisinde görülen ve sık sık nöbetlerin yaşanmakta olduğu problemlerden biridir. Bebeğin tüm vücudunu etkileyecek olan kasılmalar gerçekleşecektir. Kasılmanın geçmesi sonrasında tekrarlayan kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu epilepsinin en tehlikeli olan çeşidi olması ile bilinmektedir. Bebeklerde beyinlerinde hasar olmasına neden olacağı gibi aynı zamanda da metabolik birçok sorununda yaşandığı bir durumdur.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.