Ense Bölgesinden Gelen Baş Ağrısı Neden Olur? Çözümleri

Ense bölgesinden tutan baş ağrısı sorunlarının birçok etken nedeni bulunmaktadır. Bu nedene göre yaşamı ve beslenme alışkanlıklarını düzene sokmak gerekir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı

Baş Ağrısı

Bu sorun en sık görülen sıkıntı olup, baş ve boyun kaslarının fazla esnemesinden kaynaklı olarak yaşanır. Sporadik olarak veya kalıcı bir karaktere sahip olabilir. Ağrının merkezinde genelde stres, aşırı kilo, depresyon vardır. Sağlık problemlerinden, boyun eklemlerinin ve servikal spondilitin osteoartritinin bir tezahürü olabilir. Ense tarafından vuran baş ağrısı belirtileri içinde;

 • Titreyen monotonluk
 • En sık boyun ve oksiput lokalizedir.
 • Gündüz saldırıları meydana gelir.
 • Görsel bozulma, halüsinasyonlar, bağırsakta ağrı eklenebilir. 
 • Sinirlilik ile birlikte bir anksiyete duygusu vardır.
 • Yorgunluk
 • Kişi ilgisiz ve hatta kızgın görünür.
 • Yüzü solgun ve şişmiş olabilir.

Sebepleri

Enseden giren ağrının etkenleri arasında;

Servikal Osteokondroz

Servikal osteokondroz, omurganın en sık görülen hastalıklarından bir tanesidir. Vücudun baş ve boyun bölgelerinde şiddetli ağrıya neden olur. Aynı zamanda baş bölgedeki acı verici duygular meydana getirir.

Omurga, Kas, İskelet Yaralanmaları

Bu bölgelerde oluşan her türlü yaralanmalar ağrıların çıkması konusunda etkilidir.

Kan ve Dolaşım Bozuklukları

Boyun ve baş ağrısının suçlusu hipertansiyon da olabilir. Genelde ensede nahoş hislere neden olur. Aynı şey vertebral arterin aterosklerozu için de geçerlidir. Nedeni de servikal migrendir. Bu tip aterosklerozla beyne giden kan akışının bozulması, boyun bölgesinde boğaz ağrısına neden olur. Ağrı atağı yüksek yoğunluktadır ve baş ağrısını andırır. Beynini besleyen kan damarları, önce dar ve sonra keskin bir şekilde genişler ve iltihaplı hale gelir. Kalıtsal baş ağrısı yatkın hastaların % 70-80’inde bu durum bu şekildedir. Bu sorundan kaynaklı da insan yaşamını oldukça olumsuz etki altına alır.

Yorgunluk ve Stres

Her insanın yaşamında, strese ve sinir yorgunluğuna neden olan çok sayıda çeşitli olumsuz etkenler vardır. Duygusal aşırı yükler sadece zihinsel değil, aynı zamanda fiziksel duruma da zarar verme özelliğine sahiptir. Omuz, boyun ve baş ağrısına neden olan kasların spazmlarını meydana getirir.

Hastalıklar

Hemen hemen herhangi bir organın rahatsızlığı, kranyumdaki ikincil fizyolojik değişiklikler olan refleks mekanizmaları aracılığıyla ortaya çıkar ve sübjektif ağrı duyumlarına sebep olur. Böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, göz sorunu, karaciğer ve safra kesesi bozuklukları, beyin tümörü ensenden tutan ağrıların oluşmasını sağlar.

İlk Yardım

Ense bölgesinden gelen ağrılar insan yaşamında sertlik, huzursuz ve daha birçok sorunu meydana getirir. Bunun içinde ilk yardım ve ağrıların hafifletilmesi önemlidir.

Karanlık

Işık ağrıların semptomlarını şiddetlendirir. Bundan dolayı karanlıkta uzanmak gerekir. Uzanma esnasında ense ve baş bölgesi soğutulmalıdır.

Kafein

Kafein fazlalığı baş ağrısına neden olur ve az miktarda bu acıdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Çalışmalar kafeinle birlikte kullanıldığında aspirin ve ibuprofen etkinliğinin arttığını göstermektedir. Yani  analjezikleri migrenlerden alınırsa bir fincan kahve içilmesi gerekir.

Düzenli Uyku

Uyku ritmini değiştirmek, başka bir düzene geçmek, yeni bir zaman dilimine geçmek ense kısmından tutan ağrılara neden olabilir. Aynı zaman diliminde yatmak ve kalkmak en iyisidir.

Düzenli Beslenme

Bu şekilde oluşan baş ağrılarının nedenleri arasında besin alımının atlanması yer alır. Biraz daha düzenli beslenme yapmak gerekir. Daha sık ve en azından günde üç öğün yemeğine kesinlikle uymak gerekir.  Kişilerin yaklaşık % 10’unda nöbetler belirli bir gıda ürününün etkisi altında meydana gelir. Buna reaksiyon 30 dakika -12 saatte gerçekleşmektedir. Her seferinde belirli bir süre boyunca bir saldırının başlangıcından önce yediği her şeyi hatırlamaya çalışmak ve şüpheli yiyecekleri beslenme düzeni içinden çıkarmak gerekir.

Kırmızıbiber 

Yanma maddesi olan capsaicin mükemmel bir analjezik olarak çalışır. Nöbetleri rahatlatmak için kırmızıbiber kullanılabilir. Ayrıca bu ürünün tabletleri de eczanelerde satılmaktadır.

Zararlı Yiyecekler

Çoğu zaman ağrının ataklarını kışkırtan yiyecekler arasında aşağıdakiler bulunur.

 • Olgun peynirler, örneğin kaşar
 • Çikolata
 • Ekşi krema (günde en fazla yarım bardak)
 • Fındık ve fıstık ezmesi
 • Soya sosu
 • Bulyon küpleri, toz halinde çorba ve çeşniler
 • Yumuşatıcılar et aromaları
 • Turunçgiller (günde en fazla yarım fincan meyve suyu)
 • Çay, kahve, kola (günde en fazla iki bardak)
 • Pizza
 • Et füme ürünleri (sosis)
 • Alkollü içecekler

Yukarıda bulunan yiyecekler kesinlikle beslenme içine dâhil edilmemelidir. Bu tarz yiyecekler ağrıların çoğalmasına ve daha uzun süre devam etmesine olanak sağlar. Ayrıca tüketim yapan kişilerin ağrı yaşadıkları zaman dilimi içinde de bu yiyecek maddelerinden uzak durması önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.