Doğuştan Beyinde Kist Neden Oluşur? Riskleri ve Tedavisi

Doğuştan meydana gelen ve iyi huylu olması sebebiyle insanların belirtilere neden olmamasında cerrahi tedaviye neden olmaz. Kist hakkında genel bilgiler.

Doğuştan Beyin Kisti Nedenleri

Doğuştan Beyin Kisti

Doğuştan oluşan kistler genellikle beynin araknoid zarında gelişmektedir. Araknoid zarların mikroskop altında bakıldığı zaman örümcek ağına benzemektedir. Araknoid zar beynin ve omuriliğin çevrelemekte olduğu bir zar olmaktadır. Beyinde kistin oluşmasının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Gelişim sorunlarından kaynaklı;
 • Kafa travmaları;
 • Beyin kanamaları;
 • Omurilik ameliyatları;
 • Beyin zarında oluşan iltihaplanma;
 • Beyin tümörleri.

Hastalığın oluşma nedenine bakıldığı zaman bebeğin anne karnında gelişiminde problem yaşaması sebebiyle oluşmaktadır. Kistlerin oluşması annenin düzensiz beslenmesi, ilaçlar kullanıyor olması gibi nedenlerden dolayı kaynaklanabilir.

Beyin ve omurilik çevrelemekte olan araknoid zarın çevrelemekte olduğu bütün bölümlerde doğumsal olarak ya da daha sonradan travma gibi sebeplerle oluşabilir.

Anne karnındaki bebeğin 15. haftaya geldiğinde araknoid zar oluşmaya başlayacağından burada beyin omurilik sıvısı dolaşmaya başladığı dönemdir. Bebeğin gelişiminde gerçekleşecek herhangi bir sorun nedeniyle sıvının tam olarak dolaşamaması sebebiyle birikmeye başladığında bir kist oluşmaya başlayacaktır. Beyinde ve omurilik zarında bulunan araknoid zarın kist oluştuğu bölgeler şunlardır:

Oluştuğu Bölge Görülme Oranı (%)
Şakaklar 30 – 50
Suprasellar 9 – 15
Kuadrigeminal 5 – 10
Beyin sapı 12 – 15
Beyincik 10
Beyin küreleri 8
Beyin alanı 10 – 15

Doğuştan gelişen beyinde oluşan kistlerin en çok şakak bölgesi olarak bilinen temporal bölgede oluşması görülmektedir. İnterhemisferik isimli beyin küresi üzerinde oluşacak kistlerin çok nadiren görülmektedir. Çocuklarda olması halinde gelişim bozukluğunun olacağı gibi aynı zamanda da kafasında şekil bozukluğunun olmasına neden olur.

Doğuştan Beyin Kisti Belirtileri

Doğuştan oluşan kistlerin boyutlarına bağlı olarak belirtiler oluşmaktadır. Bazı insanlarda yıllarca hiçbir belirti vermeden yaşayacak olduğundan insanların rutin kontrolleri sırasında bilgisayarlı tomografi çekimi sonucunda olduğu anlaşılabilir. Fakat bazı insanlarda ise kistin hem oluştuğu bölge nedeniyle hem de büyüklüğü sebebiyle belirtiler oluşmasına neden olur. Birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan ve beyin dokusuna baskı yapması ile birlikte oluşan belirtiler şunlardır:

 • Baş ağrısı ve dönmesi;
 • Epilepsi nöbetleri;
 • Çok uyuma;
 • Denge kaybı;
 • İşitme sorunları;
 • Görme bozuklukları;
 • Kas güçsüzlüğü;
 • Sırt ağrısı;
 • Çocuklarda gelişim bozukluğu.

Oluşan kist sebebiyle insanların kistte büyüme gelişmesi halinde daha ciddi problemlerin de oluşmasına neden olur. Kas güçsüzlüğü çok büyük bir oranda insanların hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Bir süre sonra hastalarda mesane problemleri yaşanacak olduğundan sık sık idrar kaçırma meydana gelecektir. Ayrıca bazı hastalarda çok sıklıkla karşılaşılmasa bile bacaklarda felç yaşanmasına neden olur.

Doğuştan Beyin Kisti Tanı ve Tedavisi

Hastaların gündelik hayatlarını ciddi oranda etkilemeyecek olduğunda, tedavisi yapılmadan hastaların kontrol altında kalması gerekmektedir. Şayet yukarıda yazmış olduğumuz ciddi belirtiler olması durumunda beyin cerrahi tarafından tedavisi başlanmalıdır. Fakat beyinde gerçekleşecek olan kistin nerede ve büyüklüğünü anlayabilmek için tanı konulması gerekmektedir. Bu tanıyı da MR çekimi ya da bilgisayarlı tomografi sayesinde gerçekleştirilecektir.

Belirtilerin oluşması ile birlikte kistin nerede olduğu ve büyüklüğü de anlaşılması sonucunda doktor tarafından değerlendirilerek hastaların mutlaka özel bir cerrah tarafından ameliyat edilmelidir. Bu hastaların drenaj yöntemi olarak bilinen Kistoperitoneal Şant tercih edilmektedir. Şant yerleştirilmesi ile birlikte kistin içerisinde ki sıvının boşaltılacağı için kistin yok olacağı da bilinmektedir. Açık ameliyatlar daha çoğunlukla felç gibi sorunları olan insanlara yapılmaktadır.

Endoskopik yöntem ile birlikte yapılacak ve açılan deliğin aracılığıyla yerleştirilecek olan şant sayesinde içerisinde ki sıvının boşaltılması sayesinde gerçekleşecektir. Bu sıvının özel bir yöntem uygulanarak karın boşluğu içerisine akması ve yok olması sağlanacaktır. Fakat hastaların unutulmamalıdır ki kist tedavisi sonrasında tekrarlama riski bulunmaktadır.

Hastaların her zaman için doktor tarafından gözetim altında olmalı ve rutin kontrollerini asla aksatmamalıdır.

Tekrarlayan ya da insanların ciddi oranda hayatlarını tehlikeye atan kistlerin şant yöntemi yerine açık ameliyat ile birlikte kistin beyinde bulunan bölgeden duvarları ile birlikte beyin dokusuna zarar vermeden çıkartılmalıdır. Kistin beyin dokusundan çıkartılma işleminin mikrocerrahi yöntemiyle gerçekleşecek olduğundan uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde beyin dokusuna zarar gelmesi ile birlikte hastanın felç geçirme gibi bir riski olur.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.