Diş Sıkma Alışkanlığının Baş Ağrısına Olan Etkisi

Diş sıkma rahatsızlığı nasıl bir durumdur, istemsiz aşırı diş sıkma durumu baş ağrısına nasıl neden olur, ne tür baş ağrısı yapar, diş sıkma rahatsızlığının nedenleri nelerdir hakkında makale.

Diş Sıkma

Uzun yıllardan beri bilinmesine rağmen diş sıkma (bruksizm) rahatsızlığının sebepleri ve oluşum mekanizması üzerinde henüz net ve kesin bilgiler bulunmamaktadır. Uykudayken dişleri sıkma olarak bilinen bu hastalığa uyku üzerinde etkisi olan otonom ve santral sinir sisteminin etken neden olduğu düşünülmektedir. Günümüde tüm toplumlarda oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur.

Bir motor bozukluk olan bu durum, günümüzde diş hekimliğinin, psikiyatrinin ve nörolojinin ortak ilgi alanında bulunan bir hastalıktır. Bu hastalık uyanık halde de görülebilmesine karşı, çok büyük çoğunlukla kişiler uyku halindeyken ortaya çıkmaktadır. Oldukça ilerlemiş kişilerde bu durum gündüzleri uyanık halde bulunurken de devam etmektedir.

Diş sıkma toplumun yüzde 8’inde görülen bir durumdur ve erkeklerle kadınlarda eşit oranlarda deneyimlenir.

Bu rahatsızlığın ortaya çıkışındaki etkenler günümüzde hala net olarak tespit edilememiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde olası bazı etkenler şu şekilde düşünülmektedir:

  • Uyuşturucu madde kullanımı
  • Alkol kullanımı
  • Sigara kullanımı
  • Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar
  • Psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlar
  • Depresyon
  • Aşırı stres

Eldeki veriler ışığında günümüzde diş sıkma artık bir uyku hastalığı ve kişilerde görülen bir hareket bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Çocuklukta ve yetişkinlikte görülebilir. Çocuklukta deneyimlenen hastalığın, ileri yaşlarda tekrarlaması mümkündür.

Diş Sıkma ve Baş Ağrısı

Günlük aktiviteler sırasında ağız kullanımından kaynaklı dişlerde oluşan stres yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Bu da insan vücudunda olumsuz bir etkiye sahip değildir, ayrıca gün içerisinde uyanık olunduğu için gerekli önlemlerin alınması mümkün olabilmektedir. Fakat gece uyurken diş sıkma sonucu oluşan stres yaklaşık dört saat boyunca sürer. Bu da insan vücudu üzerinde çok büyük bir etkiye neden olmaktadır. Gündüz vakti olan diş sıkmanın aksine kişi bunun farkında olmadığı için olumsuz etkisi daha da fazlalaşmaktadır.

Bu durum birçok rahatsızlığın yanında baş ağrısı problemini de getirmektedir. Bu durumda hissedilen baş ağrısı gerilim tip baş ağrısı olarak nitelendirilir. Ortaya çıkan bu ağrı kas kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Sürekli olarak diş sıkma esnasında kullanılan çiğneme kaslarındaki aşırı yüklenmeden kaynaklanan spazmlar bu tür baş ağrısına neden olmaktadır.

Gerilim tip baş ağrısı sıklıkla migren ağrısı ile karıştırılmaktadır. Fakat gerilim tip baş ağrısında kusma, bulantı, ışıktan rahatsız olma gibi migrene ait özellikler görülmez.

Bu tür baş ağrısı kişilerde boyunda, alında, şakaklarda kendisini gösterebilir. Şakaklarda meydana gelen ağrı migrenin aksine her iki tarafta da hissedilmektedir. Bu tip baş ağrısında kişilerce alında ve şakaklarda bir basın hissi deneyimlenir. Bunun yanında boyun bölgesinde de bir gerilim şeklinde ağrı hissedilmesi de mümkündür. Gerilim tip baş ağrısı kişilerde ciddi boyutlarda ağrıya ve rahatsızlığa sebebiyet verdiği, kişinin gündelik yaşamını ve iş hayatını zorlaştırdığı için hem sağlık üzerinde hem de kişilerin hayatı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Diş sıkmanın kendisine has etkileri yanında, insanları en çok etkileyen belirtisi budur.

Gerilim tip baş ağrısı alında, şakaklarda ve boyunda hissedilebilir

 

Tedavi Yolları

Hastalığa neden olan faktörler tam ve net olarak bilinemediği için etkili bir tedavi şansı zorlaşmaktadır. Yapılan çalışmalara rağmen günümüzde hala doğrudan bu rahatsızlığa yönelik olarak düzenlenmiş bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Kullanılan yöntemler sadece dolaylı olarak diş sıkmayı önlemeye yönelik fayda sağlanması şeklindedir.

Bilişisel Tedaviler İlaç Tedavisi Dental Tedaviler
Biyofeedback Kas gevşeticiler Okluzal tedavi
Gevşeme teknikleri Seratonerjik – dopaminerjik ilaçlar Splintler
Meditasyon Sempatolitik ilaçlar Isırma plakları
Hipnoterapi Antidepresanlar  

Bu tedavilerin hiçbirisi doğrudan bu hastalığa yönelik olarak düzenlenmiş olan tedavi yöntemleri değildir. Yalnız dental tedavide kullanılan splintler ve ısırma plakları diğer yöntemlere göre daha başarılı olmaktadır. Bunların dezavantajı ise birkaç aydan fazla kullanılamasıdır.

Bunların dışında ilaç tedavisi diş sıkma üzerine dorudan etkili bir yöntem değildir. Başka hastalıkların tedavisi için üretilmiş olan ilaçların kimi etkilerinden faydalanılarak bu rahatsızlık tedavi edilmeye çalışılır. Bilşisel tedavilerin etkinliği ve başarısı üzerine herhangi bir bilisel bilgi ve veri bulunmamakla birlikte kimi kişilerde gevşeme teknikleri ve meditasyon gibi yöntemler hastalık üzerinde bir etkiye sahip olabilmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.