Diş Ağrıları ile Baş Ağrıları ve Beyin Arasındaki İlişkiler

Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen ağız boşluğundaki sorunlar veya diş ağrıları çoğu zaman keskin ve ataklar halinde baş ağrılarına sebep olabilmektedir

Baş ve Diş Ağrısı

Muhtemelen, her insan hayatında en az bir kere diş ağrısı mutlaka yaşamıştır. Genellikle diş ağrıları; başa, boyuna, mideye veya kulağa vurabilmektedir. Bu tür ağrılar vücutta bir şeyin yanlış olduğuna işaret eder ve derhal harekete geçilmesi gerektiğini gösterir.

Yapılan araştırmalar sonucunda diş ile baş ağrısının arasında doğrudan bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Baş ağrısının doğası gereği hangi dişin ağrıdığını belirleyebilirsiniz. Örneğin, başın veya şakakların arkasındaki ağrı hissedilirse, bu dişin iltihaplandığı anlamına gelir. Her diş; bireysel olarak ağrının meydana geldiği başın belirli bir alanıyla ilişkilidir:

 • Dişlerde meydana gelen sorunlar nedeniyle ortaya çıkan diş ağrısı yoğun olarak baş ağrısına sebep olmaktadır.
 • Azı dişleriyle ilgili sorunlar; başın veya başın arkasındaki bölümde kendilerini hissettirir.
 • Üst kesici dişlerde oluşan sorunlar; alında
 • Alt çenedeki dişlerdeortaya çıkan sorunlarsa başın bütün alanını etkisi altına alabilmektedir.
 • İnsanların sıklıkla karşılaştıkları migrense yanlış bir ısırma sonucu oluşabilmektedir.

Baş ağrılarının dişlerden kaynaklanması durumunda; ağrı başın herhangi bir bölümüne yerleşerek yavaş bir şekilde yayılmaya başlar. Diş, sadece öğütmek ve herhangi bir şekilde sahibini rahatsız etmemesi gereken bir kırıcı değildir. Vücudumuzun tüm diğer parçaları gibi, dişin durumu hakkında beyin sinyallerini göndermesi gerekir, böylece vücut mekanizması hoş olmayan sonuçlara yol açarsa davranışını değiştirebilir. 

Nedenleri

Vücuttaki birçok bölgenin birbiriyle ilişkili olduğu ve basit bir çürüğün bile baş ağrısına yol açabileceği oldukça karşılaşılan bir durumdur. Baş ağrısının nedeni; ağız, çene ve bunlarla sınırlı alanlarda meydana gelen çeşitli hastalıkları olabilir. Çoğu zaman, dişlerin, üst ve alt çenelerde meydana gelen sorunlar yoğun bir şekilde baş ağrısı yaşanmasına sebep olabilmektedir. Birçoğu bu sorunu bir ağrı kesici yardımıyla çözer ve sadece az sayıda insan ağrıyı keşfetmeye çalışmak için kliniklere yönelir. İnanması zor ama birçok durumda diş hekimi problemi çözmenin anahtarıdır. Kronik baş ağrılarının birçok durumda ısırık sorunlarından kaynaklandığını ileri sürmektedir. Bu sendrom temporomandibular eklemin yer değiştirmesidir. Baş ağrısı ve diş ağrısı aynı anda meydana gelme nedenleri şunlardır:

Dış ve Baş Ağrısı Arasındaki ilişkiler

 • Çürükler
 • Osteomyelit
 • Kist
 • Yanlış yapılan dolgular
 • Alt çene kayması
 • Çenedeki kapanış bozuklukları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çene kaymaları
 • Diş eti iltihaplanmaları
 • Dişin çenede sıkışık bir yapıda bulunması
 • Diş tedavisi veya dişin çekilmesi sırasında yanlış anestezi uygulanması
 • Trigeminal sinirin yenilmesi
 • Yanlış ısırmalar
 • Yirmi yaş dişlerindeki sorunlar
 • Diş çekimleri
 • Kron ve metal protezler

Etkileri

Sağlıklı ve inci gibi dişler; zamanımızda toplum içinde başarının anahtarı olarak tanımlanan bir ayrıcalık olmaktadır.  Dişlerin temizliği, ağız bölgesinin hijyenli olması, birçok diş sorununun önlenmesine vesile olacaktır. Dişlerde en sık karşılaşılan , diş etlerinde iltihaplanmalar olmaktadır.  Buna bağlı olarak hastaların diş etlerinde şişlikler, kanamalar, ağrılar oluşmaktadır

Diş ağrısı, dentoalveolar sistemin sinir sistemi üzerindeki kimyasal, mekanik ve termal etkilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ağrı, hem de trigeminal sinir ikinci ve üçüncü dalların bölme ile çene çevreleyen diş sert doku, periodontal dokuda, periost enflamatuar hastalıklar, çeneler ya da yumuşak dokularda meydana gelebilir.  

Trigeminal sinirin çeşitli süreçlerinde iltihaplanma olduğunda, yüzün farklı yerlerinde lokalize olan ağrı görülür. İlk “dal” ağrı iltihap üzerinde veya kaş sırtlar, alın ve başın temporal bölgenin ön kısmının altına olduğu zaman. İkinci ve üçüncü “iplikler”, trigeminal ağrı iltihap da güçlü diş ağrısı neden olur, üst ve alt çene, ortaya çıktığında.

Günün ortasında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan baş ağrısı, bazen işyerinde işlevlerini yerine getirmeyi engelleyebilmekte hatta bazı durumlarda günlük hayatı ciddi boyutlarda etkileyebilmektedir. Ağrı kesici ilaçlar birkaç saatliğine ağrıyı hafifletir. Bir sonraki saldırı atağıysa tahmin edilemez. Diş ağrısı yaşandığı zaman, yaşayana daha kötüsü olamaz dedirtmeyi başaran bir ağrıdır. Belli bir zamanlaması yoktur. Her zaman her yerde ortaya çıkabilir.

Zararları

İnsan sinir sistemi oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmaktadır.  Pek çok organın birbiriyle ilişkili olduğu bir sır değildir. Bir diş çekimi, bazı bölgelerde beyin negatif aktivitesine ve başkalarının duyarlılığında azalmaya neden olur.

Yani doktorların dişi kurtarmak için her fırsatı kullanmaları tavsiye edilir. Modern teknolojide, neredeyse bir kök olsa bile, onu geri yükleyebilir. Bu mümkün değilse, ağız içindeki boş yerler takviye edilmelidir.  Diş çıkarıldığında, aslında travmatize olur – trigeminal sinirin eki kesilir. Bu sinir, bu nedenle kafatası, üst çene ve alt çene ön kısmı ile ilişkili olan trigeminal olarak adlandırılır. Trigeminal sinir çekirdeği beynin bir parçası olduğu için, birkaç dişin çıkarılmasının nihayetinde beyin çekirdeğine kronik bir travmaya yol açtığı söylenebilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.