Demir Eksikliği Yaşayan Kişilerde Baş Ağrısı Olur mu?

Demir eksikliği sorunundan kaynaklı olarak baş ağrısı meydana gelir. Bu ağrıların hafifletilmesi ve ağrılardan kurtulmak adına uzman bilgisi dahilinde bitkisel destekler kullanılabilir.

Demir Eksikliği ve Baş Ağrısı

Demir mineralinin yetersiz alımının sonucudur. Bunun en ciddi sonucu kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki azalmadır. Ana işlevi, oksijeni akciğerlerden tüm organlara ve dokulara aktarmaktır. İnsan vücudunda yaklaşık 3 ile 4 gram demir (% 0.02) bulunurken, kanda 3.5 gram bulunur. Bileşiminde demir içeren proteinler oluşturmak için bu eser element besinlerden alınır. Verilere göre, demir için günlük gereksinim şu aşağıdaki şekildedir;

 • Çocuk – 4-18 mg
 • Yetişkin erkekler – 10 mg
 • Yetişkin kadın – 18 mg
 • Hamileliğin ikinci yarısında hamile kadınlar – 33 mg

Bu durumda, gün içerisinde gastrointestinal sistemde sadece 2-2.5 mg demir gıdadan emilebilmektedir. Demir eksikliği demir eksikliği anemisinin gelişmesine yol açar.

Demir eksikliği karakteristik belirtileri baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı ve az fiziksel efor, kas zayıflığı, koku ve tat, anoreksi, tinnitus bozulmuş anlamda ve göz önünde titreşen sinekler nefes darlığıdır. Semptom öncekiler kadar karakteristik değildir, ancak sıklıkla baş dönmesi eşlik eder.

Hemoglobin düzeyi düşük olduğundan dolayı beyine kırmızı kan hücreleri tarafından oksijenin yetersiz taşınmasıdır. Bu beyindeki kan damarlarının genişlemesine, artan basınç ile baş ağrılarına neden olur. Baş ağrısının birçok sebebi olmasına rağmen, özel tekrarlayan ağrı ile baş dönmesi atakları kişi vücudunda demir eksikliği semptomları olabilir. Baş ağrısı ve baş dönmesi demir eksikliği belirtileri olabilir. Düşük hemoglobin beyine yeterli oksijenin taşınmasını bozar, bu da vazodilatasyona, artan basınca ve ağrıya yol açar.

Nasıl Geçer?

Demir eksikliğinin önlenmesi bazı anemi türleri, özellikle de yetersiz beslenmeden kaynaklananlar başarıyla önlenebilir. Bunu yapmak için diyet, demir açısından zengin gıdalar içermelidir. Bunlar arasında deniz ürünleri çeşitleri, fındık, kepekli tahıllar, yeşil yapraklı olan sebzeler,  kuru meyveler, kuru erik, kuru kayısı, kurtulmuş üzüm, fasulye, demir takviyeli tahıllar ve ekmek yer alır.

Karahindiba

 • Karahindiba köklerinin veya yapraklarının kaynatılması ile yapılır.
 • 100 gram karahindiba kökü 1 litre suyun içine atılır. Ardından ocak üzerine alınarak 20 dakika pişirilir.
 • Ocaktan alınan karışım süzüldükten sonra içine 100 gram kadar bal eklenir.
 • Bu karışım günde 3 kez düzenli şekilde içilmesi gerekir.

Yulaf Ezmesi

 • 1 kâse yulaf ezmesi
 • 1 litre su

Yulaf ezmesi kaynayan suyun içinde iyice lapa hale gelinceye kadar pişirilir. Ardından süzülerek kenara alınır. İçine elma, yaban mersini ya da benzer meyvelerin takviyesi yapılır. Bu karışım günde bir defa tüketilmelidir. Özellikle demir eksikliğinin kaybolması adına faydalıdır. İnsan vücudunda demir eksikliğinin yok olması ile kısa sürede oluşan baş ağrıları da ortadan kalkar. İçine isteğe bağlı olarak bal ilavesi yapılabilir.

Yulaf Suyu

 • Bir bardak yulaf
 • 3 su bardağı kaynar su

Yulaf kaynar suyun içinde 20 dakika kadar kaynatılır. Süzülen karışımın suyu alınır ve gün içinde 3 defa düzenli bir şekilde tüketilir. Kısa zaman içinde demir seviyelerinin düzene girmesine olanak sağlayan etkilere sahiptir. Bu etkileri görmek içinde düzenli şekilde tüketiminin yapılması çok önemlidir.

Yeşil Ceviz Yaprakları

 • Bir tutam ceviz yaprağı- 20 gram kadar
 • 300 ml su

300 ml su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Ardından kaynayan suyun içine direkt olarak yapraklar atılarak 15 dakika kaynatılmaya devam edilir. Karışım ocaktan alındıktan sonra bekletilmeden süzülür. Gün içinde 3 defa bu karışımdan düzenli bir şekilde içildiğinde demir eksikliği ortadan kalkar. Bu sayede otomatikman baş ağrısı sorunu da yok olacaktır.

Kimyon

Kimyon baharatı birçok sorunun yok edilmesi adına insanlar tarafından kullanılmaktadır. Düzenli şekilde çayının tüketilmesi birçok sağlık sorunu için fayda sağlayan olumlu etkiler içerir.

 • 1 su bardağı kaynar suyun içine atılacak olan 2 çay kaşığı kimyon 10 dakika süresince bekletilir.
 • Ardından süzgeç yardımı ile süzülmelidir.
 • Günlük olarak 1 bardak içilmesi başta oluşan ağrıların rahatlatılması adına oldukça faydalı olur.

Isırgan Otu

Isırgan otu faydalı bileşenleri sayesinde öncelikli olarak demir eksiliği konusunda insanlara faydalı çözüm olanakları sunar. 2 su bardağı kaynar suyun içinde kaynatılacak olan 2 yemek kaşığı ısırgan 10 dakika boyunca bekletildiğinde faydaları suyun içine geçer. Süzülen karışım günde 4 defa içilmesi gerekir.

Tam beslenme, egzersiz, açık hava yürüyüşleri migren, baş ağrılarının sıklığını ve yoğunluğunu önemli ölçüde azaltabilir. Stresi azaltmak ve sakinleştirmek için aromaterapi yardımcı olacaktır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.