Çocuğun Başında Terleme Sorunu Neden Meydana Gelir?

Çocuklarda baş ve boyun bölgesinde oluşan terlemeler bazı hastalık türlerinden ya da genel durumlardan kaynaklı oluşabilir. Bu konuda öncelikli olarak uzmana başvurmak gerekir.

Çocuklarda Baş Terlemesi

Terleme Sorunu

Aşırı terleme sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da sık sık yaşanan bir problemdir. Anne ve babalar baş terlemesi sorunun kokusu olmadığı için bu durum konusunda aniden panik yaparlar. Çünkü her anne ve baba çocuklarının sağlıklı şekilde yaşam sürmesini ister. terleme sorunu ile baş başa kalan çocuklarda bu sorun aşağıdaki nedenlerden kaynaklı meydana gelebilir.

Kardiyovasküler Hastalıklar

Hemen hemen tüm bu hastalıklara aşırı terleme eşlik eder. çoğu zaman geceleri olur ve sabahları ebeveynler yastık üzerindeki yastık kılıfının ıslak olduğunu görür. Her durumda böyle terlemeyi yok saymak mümkün değildir. Anne ile babanın çocuğu mümkün olan en kısa sürede doktora göstermesi gerekir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği ve hatta daha fazla raşitizm ile bol terleme neredeyse patolojinin ilk belirtisidir.

Tiroid Bezinin Hiperfonksiyonu

Tiroid bezinde problem olması durumunda, çocukta mutlak olarak dinlendiğinde bile çocukta aşırı terleme görülebilir.

Soğuk Algınlığı

Çocuğun nadir soğukluğu vücut ısısında artışa neden olmaz. Arka planında güçlü bir terleme oldukça doğaldır. ilk olarak vücut ısısını düzenler ve ikincisi toksinlerle serbest kalır. Bunun yanı sıra çocuğun iyileşmesinden sonra bile terleme bir süre daha gözlemlenebilir. Tamamen normal, vücudun alışkanlık yoluna geri dönmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Kural olarak, üç ile yedi gün boyunca sürer.

Ortam Sıcaklığı

Dışlanacak ilk neden aşırı yüksek hava sıcaklığıdır. açık havada veya kapalı alanda meydana gelebilir. Çocuğun sıcaklığı, yetişkinlerden biraz farklı algıladığını unutmamak gerekir. Örneğin; bir bebek için en uygun sıcaklık 18 ile 20 derecedir.

Bebek Giysileri

Birçok anne baba her daim çocuğun soğuk alınacağından korkar. Sonuç olarak sürekli olarak kalın giysiler giydirmeye çalışırlar. oda ya da dışarısı yeterince serin olsa bile terlemeyi arttırır. Bu nedenle öncelikle çocuğun çok sıcak giymediğini kontrol etmek gerekir. Özellikle de yeterince aktif olan çocuklar çok daha fazla terler. Ayrıca giysilerin hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmek gereksiz değildir. Çocuk için sentetik malzemeler, normal ısı alışverişini bozar. hava geçişine izin vermedikleri için son derece kötü şekilde terlemeyi ortaya çıkarır. tüm kıyafetler doğal malzemelerden yapılmalıdır. Özellikle pamuk veya keten tercih edilmelidir.

Duygusal Arka Plan

Bazen anne babalar çocuklarının cildindeki ter damlaları duygusal bir patlamanın ardından ortaya çıkar. olumlu duygular ya da olumsuz sonuçlardan kaynaklı olarak meydana terleme gelebilir. Uzman doktorlar bunun endişelenecek bir sebep olmadığını söyler. Bunun tek istisnası, terlemeye ek olarak çocuğun mavi dudaklara veya tırnaklara sahip olmasıdır. Bu semptomlar, kalp veya sinir sistemi hastalıklarının varlığına işaret eder.

Nasıl Geçer?

Çocuğun aşırı terlemesinin nedeni tıbbi bir sorunda tedavisi kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. kesinlikle bu süreçte çocuğa anne ile babanın kendine göre ilaç vermemesi gerekir. Tıbbi anlamda ilaç tedavisi dışında aşağıda bulunan detaylara da dikkat edilmelidir.

Çocuğu Giydirme

Çocuk terlediği zaman hemen değiştirmek gerekir.  İlk olarak, çocuk ıslak kıyafetlerde çok rahat değildir ve ikinci olarak çocuk soğuk algınlığı yakalanabilir. Hijyen açısından çocuğun giysisi temiz olmalıdır.

Hijyeni Koruyun

Kuşkusuz, çocuğun terlemesi olup olmadığına bakılmaksızın hijyen her durumda dikkatli bir şekilde izlenmelidir. Aşırı terlemeye eğilimli bir çocuk için biraz daha fazla zaman alacaktır. İlk önce, çok terlediğinde bebeğin kafa, boyun ve sırt kısmı yıkanmalıdır.

 Terapötik Banyolar

Terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilecek iyi bir ilaçtır. Düzenli olarak yapılması terlemelerin azalması konusunda destek sağlar.

Meşe Kabuğu

  • 1 litre su kaynatılır ve içine bir avuç meşe kabuğu eklenir.
  • Bu şekilde 15 dakika kadar kaynatılmaya devam edilir.
  • Ardından ocağın altı kapatıldıktan sonra tencere bir havlu ile sarılarak 3 saat kadar bekletilir.
  • Bekleme süresi bittikten sonra süzülen karışım çocuğun banyo suyunun içine katılır.
  • Çocuklara ve bebeklere faydalı olan bu karışımda 10 dakika boyunca kalması sağlanmalıdır.

Adaçayı

  • 1 litre su kaynatılmak için ocağa alınır ve içine bir avuç kadar adaçayı koyulur.
  • Hazırlanan karışım 15 dakika kadar kaynatılmak için ocak üzerinde bekletilir.
  • Ardından ocağın altı kapatıldıktan sonra bekletilmeden süzgeç yardımı ile süzülmesi gerekir.
  • süzülen karışım çocuğun banyo suyunun içine katılır. Ilık suyun içine katılması gerekmektedir.
  • Çocuklara ve bebeklere faydalı olan banyo içinde 10 dakika boyunca kalınması sağlanmalıdır.

Alerjik reaksiyon durumundan kaynaklı olarak terleme varsa ortadan kaldırmak için bebeğin ve çocuğun cildinin reaksiyonunu yakından izlemek gerekir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.