Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri, Belirtileri ve Çözümleri

Çocuklarda meydana gelen baş dönmesi sorunu birçok etkenden kaynaklı meydana gelebilmektedir. Bu etkenlerden kurtulmak adına öncelikli olarak uzman hekime başvurmak gerekir.

Çocuklarda Başta Dönme

Bir kişinin etrafında dönen bir nesne hissinin yaratıldığı çok hoş olmayan bir duyguyu deneyimlenmesine baş dönmesi adı verilir. Bu koşullar altında, zemin altındaki tabanın hareket ettiği görülür. Baş dönmesi hem yeterince ciddi hastalığın hem de tehlikeli olmayan koşullarının belirtilerinden biridir. Çocuklarda oluşan başta dönme sorununun sebepleri arasında;

 • En baş sırada başın travması yer alır. Geçmişte kafanın dokuları ve kemikleri ile ilgili zedelenmeler ve hasarlar, hafif bir baş dönmesi, hafif bir baş dönmesi, hafif yaralanmaların neden olduğu baş dönmesi hissini hatırlatır.
 • Vertigonun yani başta oluşan dönemlerin ortaya çıkmasının sık nedenlerinden biri, viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve ilaçlardır.
 • Beyinde dolaşım ve kan akış bozuklukları olan kişilerde denge kaybı ile baş dönmesi olabilir. Bu da baygınlığa neden olabilir.
 • Epilepsi ve Meniere hastalığından kaynaklanabilir.

Belirtileri

Baş dönmesinin ana belirtileri aşağıdaki gibi durumlar ile karakterizedir:

 • Denge kaybı
 •  Kulak çınlaması

Buna ek olarak, çoğu çocukta baş dönmesi kusmanın yanı sıra etrafındaki nesnelerin etrafında dönme duygusu veya uzayda kendi vücudunun hareket etmesi ile ilgili olduğunu belirtmektedir. Bu yanılsama hareketleri, yatay bir pozisyon almaya çalışırken veya başı yana çevirirken özellikle akuttur.

Çocuklarda Vertigo

Erişkinlerde ve çocuklarda vertigo tanısı arasındaki en önemli fark, küçük hastaların durumlarını tanımlayamamalarıdır. Bir yetişkinin duygularını anlatması zor olmaz. Çocuklar, özellikle genç yaşlarda, fiziksel yetenekler nedeniyle bunu yapamazlar. Çocuklarda yetişkinlerin yanı sıra başta ağrı ve migren nedeniyle baş dönmesi olabilir. Hoş olmayan bir duygunun ortaya çıkmasının bir başka nedeni, temporal loblarda akut ağrılı duyular sırasında ortaya çıkan karmaşık kısmi nöbetler olabilir. Çocukların benign paroksismal baş dönmesi (DPG) tanısı aldığı vakalar vardır. Başka bir anlatımla tıbbi ortamda kolay bir paroksismal baş dönmesi olarak da adlandırılır. Küçük yaştaki çocuklarda, bir yıldan üç yaşına kadar, denge kaybına uğrayan ve bu tür tanılarda şaşırtıcı olan saldırılar ortaya çıkar.  Ayrıca, bu tür nöbetlerin tam olarak neyin tetikleyebileceğini belirlemek mümkün değildir. Aktarılabilir kataral hastalıklar olabilir ve bunlara eşlik edebilir ve bunların diğer ailesine zarar veren migrenlere otitis ve genetik lokasyonları eşlik eder.

 Taşıma ile seyahat etmek de baş dönmesine neden olabilir. En sık görülen hastalıklar arasında uçak ve deniz yolculuklarında uçuşlar da yer alır. Antibiyotik alımı, güçlü ilaçlar, baş ve spinal yaralanmalar da baş dönmesinin sık nedenlerinden bir tanesidir.

Şiddetli Dönme

Şiddetli vertigo akut atağa neden olabilir, ki bu da vestibülopati sendromunun bir kanıtıdır. Vestibülopatiden kaynaklanan ihlaller ile ilişkisi bulunur.

 • Ön-dejeneratif sinir kökünün lezyonları,
 • İç kulak bölgesinde ve medulla oblongata bölgesinde vestibüler aparatın sistematik olmayan çalışma
 • Veto vasküler distoni tanısı

Çoğu zaman şiddetli düzeyde başta dönme bu tür krizleri yaşayan bir kişinin yaşamı için tehlike oluşturmaz. Acı verici rahatsızlığa neden olur ve zorunlu tıbbi dikkat gerektirir.  Baş dönmesi kusma ve bulantıya eşlik etmektir. Uzman baş dönmesi olan bir sonuç olarak, bu durumun soğuktan olup olmadığını, geçmişte meydana gelen yaralanmaların veya orta kulak iltihabının bir tezahürü olup olmadığını belirleyecektir. Baş dönmesinin nedenini doğruladıktan sonra hasta tedavi edilir.

Nasıl Geçer?

 • Dış uyaranları kaldırmak gerekir. Parlak ışığı, yüksek sesle müziği kapatmak uygundur. Iletişimi sınırlamakta önemlidir.
 • Aracın hareketi sırasında başta dönme meydana gelirse çocuk bazı sabit nesnelere odaklanma yapabilir.
 • Mümkün olursa bebeğe yatay bir pozisyon verilmelidir.
 • Isıtıcıyı ayaklarına ve boynuna ve omuzları tutmak soğuk algınlığı konusunda fayda sağlar. Soğuk algınlığı için bitkisel tedavilerde kullanılabilir.
 • Çocuk yemek isterse onu beslemek gerekir. Tuz ve sıvıyı sınırlandırmak gerekebilir.
 • Baş dönmesi aşırı düzeyde devam ederse uzman hekime başvurmak gerekir.

Bazı durumlarda özellikle de hastalık sorunlarında bir kişinin başta dönmesini ortadan kaldırabilir. Bu durumda tedavi yöntemleri ilaçla yapılacaktır. Uzman baş dönmesinin altında yatan nedeni belirledikten sonra buna göre tedavi planı hazırlar. Etkili terapi sadece nöbet ve hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Aynı zamanda gelecekte bu tür durumlardan kaçınmaya da yardımcı olacaktır. Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.