Cinsel İlişki Sonrası Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Dünyadaki yetişkinlerin % 5’i cinsel ilişki sonrasında hafif ya da şiddetli baş ağrısı şikayetinden yakınmaktadır. Bu durumun temel nedeni ise birliktelik sırasında hızla yükselen kan basıncı olabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Baş Ağrısı Nedenleri 

Cinsel ilişkiden sonra baş ağrısı neden olur?

Her insan dönem dönem farklı nedenlerden kaynaklı olarak baş ağrısı şikayetine maruz kalmıştır. Fakat cinsel ilişki sonrası baş ağrısı şikayeti olan birçok hasta bu durumu doktoruna anlatmaktan utanarak, sormaktan çekinmektedir. Halbuki bu durum utanılacak bir şey değildir ve bazen kan dolaşım sisteminden kaynaklı olarak ortaya çıkan ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. 

Cinsel ilişki sonrası görülen baş ağrısı ilk olarak antik Yunan hekim Hipokrat tarafından literatüre geçirilmiş ve Uluslar Arası Baş Ağrısı Derneği (IHS) tarafından 2004 yılında ayrı bir form olarak sınıflandırılmıştır. 

Loyola Üniversitesi bilim adamları ise seks sonrası ortaya çıkan baş ağrısını 3 farklı kategori altında toplamıştır. Bunlar: 

Baş ve boyun bölgesinde orgazmdan hemen önce başlayan ağrılar: Bu ağrılar genellikle cinsel uyarılmanın artması ile ortaya çıkar, yavaş yavaş şiddeti artar. 

Cinsel ilişkisi sırasında aniden ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı: Orgazm sırasında aniden ortaya çıkar ve etkisi birkaç saat boyunca görülebilir. Ayağa kalkmak, yüksek ses ve ışık ağrının şiddetini arttırabilir. Kafatası içindeki basınç artışı ya da omurilik sıvısında azalma gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. 

Orgazm sonrası görülen hafif baş ağrısı: Kan dolaşımı yeniden düzene girene kadar devam edebilir. Hafif tatlı bir atıştırmalık ve 20 dakikalık dinlenme ile kendiliğinden düzelmektedir. 

Seksten sonra görülen bu ağrıların genel nedenleri ise şöyle sayılabilir: 

  • Yüksek kan basıncı ve heyecan 
  • Aniden değişen hormon seviyesi 
  • Düşük kan şekeri 
  • Magnezyum eksikliği 
  • Beyin damarlarında daralma ya da genişlemeye neden olan bazı hastalıklar, 
  • Beyin kanaması
  • Omurilik sıvısında azalma
  • Birliktelik öncesi alkol ve sigara kullanımı

Yapılan çalışmalar cinsel birliktelik sonrasında erkeklerin kadınlara oranla 3 kat daha fazla baş ağrısı şikayeti ile karşılaştığını ortaya koymaktadır. 

Tanı ve Tedavi Yöntemleri 

Heyecan ve yüksek kan basıncına bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları genellikle ilk 20 dakika sonunda yavaşça azalır ve kendiliğinden geçer. Diğer baş ağrılarında ise bir doktorla görüşerek altta yatan diğer nedenlerin incelenmesi istenmelidir. Bu süreçte doktorunuz tam kan sayımı, MR (manyetik rezonans görüntüleme), Bilgisayarlı Tomografi ve Anjiyografi gibi testlerden uygun gördüklerini isteyebilir. 

Nadiren ise omurilik sıvısının seviyesini ölçmek, kanama ve enfeksiyon ihtimalini elemek için Lumbar Fonksiyon adı verilen omurilikten sıvı alma testi istenir. 

Tedavi sürecinde ise yapılan testler değerlendirilerek anti- migren ilaçları ya da yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılan beta bloker türü ilaçlar reçete edilebilir. 

Hafif ağrılarda ılık su ile yapılacak bir duş, 20 dakikalık dinlenme süreci, ses ve ışıktan uzak durmak yeterlidir. 

Seksten sonra ortaya çıkan baş ağrılarında kişi evde kendi başına ağrı kesici bir ilaç almaktan kaçınmalıdır. Ağrı şiddeti gittikçe artar, kişi ayağa kalktığında durumu kötüleşir, bilinç bulanıklığı yaşar, mide bulantısı ya da kusma ağrı ile birlikte ortaya çıkar ise kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. 

Doğal Çözüm Yöntemleri 

Cinsel ilişki sonrası hafif baş ağrısı şikayetlerinde evde kendi hazırlayabileceğiniz bitkisel kürler ve doğal çözüm yöntemleri de bulunmaktadır. Bunun için öncelikle karanlık bir ortamda düz bir şekilde uzanın. Nefesinize odaklanarak hafif nefes egzersizleri ile kan dolaşımının yeniden normale dönmesini bekleyin. Eğer 10 dakika boyunca ağrınızda bir azalma olmaz ise ılık bir su ile duş alarak el bilekleri ve boyun bölgesine havluya sarılmış buz ile soğuk kompres yapmayı deneyin. Soğuk kompres kan dolaşımının yeniden düzenlenmesine yardımcı olacaktır. 

İçerisine bir çay kaşığı bal eklenmiş papatya, ıhlamur, melisa ya da adaçayı gibi dinlendirici ve sakinleştirici özellikleri olan bitkisel çaylar da ağrının azaltılması ve kan şekerinin düzenlenmesine iyi gelir. 

Seks sonrası ilk 20 dakika ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak, hızlı ve keskin hareketlerden uzak durmak önemlidir. 

Düzenli ve dengeli beslenme, günlük egzersizler ve doğru nefes tekniklerini öğrenmek cinsel aktivitelerden sonra ortaya çıkabilecek baş ağrısı ihtimalini azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

 

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.