Kan Pıhtısına Bağlı Meydana Gelen Konuşma Bozuklukları 

Beyinde herhangi bir nedene bağlı oluşan kan pıhtılaşması etkilemekte olduğu organlara bağlı olarak çoğu zaman konuşma bozuklukları gibi önemli sorunlara sebep olabilmektedir.

Beyinde Kan Pıhtısı ve Konuşma Üzerine Etkileri 

Beyin çok karmaşık bir yapıya sahip olmaktadır.  İki yarım küreyi temsil eder. Bu yarı kürelere corpus ve callosum ismi verilir. Kapsamında bulunan beyincik, kök yapılar, alt kortek, beyazı ve gri madde substratı gibi birçok ince ve önemi oluşumlar bulunmaktadır- tepede ince bir film – yaşam boyunca oluşan korteks. Beyin ile bağlanır. Çok sayıda kan damarı, beyinde yer alan doku e hücrelerin tamamı  corpus ve callosuma bağlı olarak görevlerine devam etmektedir.

Beynin normal çalışması için büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Besin ve oksijen, dolaşım sistemi ile sinir dokusunun hücrelerine iletilir. Vücut mekanizması beynin ihtiyaç duyduğu besinleri, vitaminleri, mineralleri kan dolaşımı vasıtasıyla iletmek için gerekli olan düzenlemeyi yapmaktadır. Kafatası içinde yer alan bütün aktiviteler dört ana arter aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar:

  • İki adet somnolent arter
  • İki adet vertebral arter.

Beynin sol yarım küresinde, konuşma merkezi olan Broca bölgesi olarak bilinen özel bir alan bulunmaktadır. Beyinde meydana gelen kan pıhtılarının en önemli belirtilerinden biri de hastanın ciddi boyutta konuşma sorunu yaşamaya başlamasıdır.

Broca Konuşma Merkezi

Beynin Sol yarımküresinde yer alan çeşitli alanları konuşma fonksiyonuna katılmaktadır. Yüzün, dilin, farenksin, çenelerin kaslarını kontrol eden korteksin bu alanı, beyinin alt frontal lobunda, alt frontal girusun posterior kısmında  motor korteksin yüz temsili yakınında yer alır . lt frontal girusun posterior kısmı ve prefrontal bölgenin bitişik kısmının yanı sıra Broca’nın merkezi anahtarları. Ana işlevi, sinirsel kelime kodlarının bir dizi eklemlemeye dönüştürülmesidir. Motor konuşma merkezi aynı zamanda doğru kelime sıralarını ve bunların izin verilen kombinasyonlarını (yani, sözlerin sözdizimini (veya gramerini) sağlar. Temporal lobun üst-posterior bölümünde, konuşmayı anlamaktan sorumlu olan Wernicke bölgesi vardır Yay şeklindeki demet, Broca bölgesini ve Wernicke bölgesini birleştirerek, konuşmadan sorumlu sistemi oluşturur

Broca Konuşma Merkezi

Beyinde ortaya çıkan kan pıhtılarına bağlı olarak konuşma becerisini ve konuşmayı anlamada ifade edilen iletişim konusunda becerilerini temsil eden bozukluklar genellikle kan damarlarında kanın pıhtılaşması sonucunda meydana gelmektedir. Broca konuşulan dili etkiler. Beyinde oluşan kan pıhtılşmasının karakteristik özelliği, bir kişinin tüm cümleleri ifade etmesinin yanı sıra akıcı konuşma ve düşüncelerini özgürce ifade edememesidir. İnsan ayrıca eklemlenme problemleri var. Aynı zamanda, konuşmayı anlama yeteneği çok daha az korunur veya kırılır. 

Komplikasyonları 

Beyinde yer alan parçalardan herhangi biri hasar görürse, çok sayıda hayati fonksiyon engellenir. Etkilenmemesi durumundaysa yaşam kalitesi büyük ölçüde azalmaya başlar. Bilhassa farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan pıhtı atımlarına bağlı olarak ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır.  Kan damarlarında pıhtılaşma olan hasta ilk olarak konuşmayı keser, elleri ve kolları hareket yeteneğini kaybeder. Ciddi hafıza bozuklukları aşlar. Bilincini geçici veya kalıcı olarak kaybeder.  Kan pıhtılaşmasının oluşma nedenine ve etkilediği bölgeye bağlı olarak hasta inme ismi de verilen felç durumuyla karşı karşıya bulunmaktadır.

Bu nedenle, akut olarak gelişen serebral dolaşım bozukluğuna doku zedelenmesi  ve işlev bozukluğu eşlik eder. Bu sürecin oluşmasını hızla engellemek çoğu zaman hayati önem taşımaktadır. Pıhtılaşmaya bağlı olarak kalp rahatsızlıkları da ortaya çıktığında, beynin dolaşımı olumsuz etkilenecek birçok önemli işlev fonksiyonunu kaybedecektir.

Anevrizmanın beyin yüzeyinde yer almakta olan kan damarlarının duvarlarında oluşması durumunda, beyni çevreleyen araknoid altında yer alır. İntraserebral ve subaraknoid diğer adıyla subarahno ve idalnogo kanama gelişimine yol açar. Subaraknoid kanama doğrudan fokal nörolojik semptomların (parezi, konuşma bozuklukları, vb) gelişmesine yol açmaz, ancak serebral semptomları işaretlenmiş: ani keskin, bıçak batması tarzında baş ağrılarına neden olmaktadır. Bu durumu genellikle bilinç kaybı izlemektedir.

Broca bölgesi gerekli olan kelimelerin hafızaya eklemlenmesi için yoğun kas aktivitesinin rahat bir şekilde görevini tamamlaması konusunda önemli yer kaplamaktadır. Beyinde meydana gelen kan pıhtıları pek çok ciddi sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.  Yüz, gözler, konuşma ve anlama, denge, gibi işlevlerin yanında aynı zamanda kalp ve diğer oranlarla olan etkileşimi de olumsuz etkilemektedir. Broca merkezi etkilendiğinde, motor (motor) afazi gözlenir . Hastalar okuyamıyor ve yazamıyor, ama konuşmayı anlıyorlar.

Tam ya da toplam afazi, dominant hemisferin konuşma bölgelerinin önemli alanlarına zarar verir, bu da çok az iyileşme şansı ile maksimum konuşma bozukluğuna yol açar. En sık bu semptomlar ağızda sol iç veya orta serebral arter tıkanması, aynı zamanda geniş bir kanama, tümör, travma ile ortaya çıkan serebral enfarktüsü görünür. Konuşma kurtarma yeterince hızlı gerçekleşir Nadir durumlarda, ana nedeni konuşma bozuklukları epileptik nöbet sonrası ortaya çıkan, hızlı pıhtı lizis ile emboli nedeniyle geçici iskemi ve travma sonrası ödem veya felç bulunmaktadır. Bazen, mevcut eski lezyonla birlikte, hipertermiyle geçici bir afazi relapsı oluşabilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.