Beyinde Oluşan Kistler Nasıl Tedavi Altına Alınır?

Beyinde oluşan kistlerin tedavi altına alınması için öncelikli olarak uzmanlar altında yatan nedeni belirler. Bundan sonra gerekli tedavi planlaması yapılır.

Beyin Kisti

Beyinde meydana gelen kistler, sıvı veya yumuşak doku parçaları içeren iyi huylu neoplazmlardır. Beyin kistlerinin invaziv büyüme ile karakterize edilmemesine rağmen, boyutlarında önemli düzeyde artış belirgin serebral ile fokal semptomlara sebep olabilir. Kistlerin nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Belli başlı durumlarda prenatal gelişim döneminde gelişen konjenital malformasyonlardan bahsedilir. Beyin kisti, bir enfeksiyöz, enflamatuar süreç, kanama, travmadan sonra ve aynı zamanda katı bir tümör süreci ile birlikte gelişebilir. Ayrıca epidermoid şeklinde iyi huylu olarak da gelişebilmektedir. Küçük boylarda beyin kisti belirtileri genellikle kendini belli etmez. Tehlike, ilerici büyümeye yatkın bir süreci olanlarda vardır. Çevreleyen dokularda basınç ve BOS çıkışının bozulması sonucunda aşağıda bulunan belirtiler meydana gelir.

 • Baş ağrısı
 • Bulanık görüş
 • Baş dönmesi
 • Bozulmuş yürüyüş ve denge
 • Mide bulantısı ve kusma (özellikle sabahları)
 • Klonik ve tonik konvülsiyonların atakları
 • Çocuğun psikomotor gelişiminin bozulması

Hastalığın bazı formlarında herhangi bir yaşta önemli bir tehlike olan yüksek intraserebral hemoraji riski içerir. Sekonder hidrosefali, geri dönüşümsüz değişimlere ve ciddi sakatlığa yol açabilmektedir.

Beyinde Kist Tedavileri

Beyinde omurilik sıvısı kisti tedavileri 

İnme sonrasında beyin kabuklarındaki kanama sonucu meydana gelen formasyon tipi veya cerrahi girişim beyin ile omurilik sıvısı kistidir. Konvulsif nöbetlerin varlığı oluştuğunda beyinde omurilik sıvısı dolaşım bozukluğu, diğer bazı göstergeler için ameliyat önerilmektedir. Diğer durumlarda ise ilaç tedavisi gerekir.

Lacunar kistlerinin tedavisi

Lacunar kist formasyonunun sebepleri yaralanmalar, hormonal bozukluk durumu, genetik yatkınlık ve yaşa bağlı değişikliklerdir. Bu sorunun tedavileri hem cerrahi müdahale hem de ilaç tedavisi de dâhil olmak üzere uzun bir süreçten meydana gelir.

Epipizinin kistlerinin tedavisi

Epifiz, endokrin işlevi yerine getiren beynin bir parçasıdır. Epifiz bezinin kistik formasyonu oldukça nadir bir durumdur ve bir kural olarak, bezin kendisinin ve komşunun beyin yapılarının işleyişi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu kiste sahip olan kişilerde erken dönemde ilaç tedavisi mümkün haldedir. Filizlenmenin büyüklüğü büyük olduğu zaman beyin üzerinde bir operasyon gerçekleştirilmesi uzman tarafından yapılır.

Serebellar kistlerinin tedavisi

Araknoid kistin ana nedenleri (serebellar) yaralanmalar ve serebral dolaşım bozukluklarıdır. Yapıların ölümü ve serebellum dokularının yer değiştirmesinin sonucu olarak, intraserebral boşluklar oluşur. Araknoid kist beyinde sıkma yapmıyorsa nozotropikler reçete edilir. Kan basıncı ve anti-inflamatuar ilaçları normalleştiren ilaçların yanı sıra glikoz ile oksijen arzı sağlayan ilaçların kullanımı yapılır. Nöbetlerin varlığı olduğu zaman bozulmuş koordinasyon belirtileri, hidrosefali vb. sorunlarda cerrahi hariç tutulmamaktadır.

Porentsefalik kist tedavisi

Ağır ve travmatik beyin hasarı veya inme sonucu sonucunda oluşur. Etki altinda kalan doku bölgesinin erimesi sebebiyle beyinde meydana gelen pankreatik kisttir. Bu sorunun ortadan kaldırılması adına ilaç kullanımı yapılır. Cerrahi uygulamalar uzmanların detaylı şekilde tetkikler yapmasından sonra uygulanabilir.

Pineal kistin tedavileri

Hormansal sorunlar ile kistin ilerlemesi meydana gelebilir. Öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulaması yapılır. İlerlemiş ve hidroselfi meydana gelmişse hasta beyin cerrahisi bölümüne yönlendirilir. Bu bölümde hastanın durumuna göre gland bezinin üstündeki kistin çıkartılması sağlanır.

İlaçlar

Beynin kistinin geleneksel tedavi işlemi kistin ortaya çıkma nedenini ortadan kaldırmak olan bazı spesifik ilaçların kullanılmasını içermektedir. Uzmanlar hastalarına adhezyonların emilimine (longidase, caripain) katkıda bulunan tedaviyi reçete edecektir. Çoğunluklar sorunun tedavisi ilaç kullanımıdır. Normal kan dolaşımını düzeltmek adına, doktor kandaki kötü kolesterol konsantrasyonunu azaltmak, kan basıncını normal şekline döndürmek, normal ile kan pıhtılaşmasına yol açmak adına kullanılacak ilaçları reçete eder. Genelde ilaç kist tedavisi, yılda iki ile üç kez tekrarı ile üç ay süren tarzında uygulanır. Bir dinamik (gelişen kist) tanımlandığı zaman hastaya hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmak adına ilaç reçete edilmektedir. Bu ilaçlar arasında;

 •  Adezyonları eriten preparatlar
 • Karipain
 • İmmünomodülatör ilaçların bazıları
 • Antioksidan
 • Ponstan Forte Film Tablet
 • Cyclo-Progynova Draje

Bitkisel Çözümler

Asemptomatik, gelişme göstermeyen beyin kisti ile halk ilaçları kullanılarak tedavi mümkündür. Bundan dolayı beynin damarlarını genişleten ve temizleyen ve kafa içi basıncını azaltan otların kullanılması gerekir. Bu otların içinde;

 • Menekşe otu 
 • Kuşkonmaz otu 
 • Kereviz siyah mürver
 • Papatya bulunur.

Bunlar özellikle basıncı azaltmak için tavsiye edilir.  Kullanılacak olan otların hepsi düzenli ve uzman doktor bilgisi dâhilinde kullanılmalıdır. Ayrıca solunum egzersizleri de fayda sağlar. Bunun içinde yoga oldukça etkili bir tedavi olarak uzmanlar tarafından da kabul edilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.