Beyinde Uyku Merkezi Nerdedir, Görevleri Nelerdir?

Beyinde bulunan uyku merkezi konumunda görev yapan ve bunu destekleyen birkaç alan vardır. Bunların sağlıklı şekilde çalışması kaliteli uyku ile yaşam için gereklidir.

Uyku Merkezleri

Beyinde Uykunun Merkezi

Uyku, günlük rutinin önemli düzeyde bir parçasıdır. Uyku için zamanın yaklaşık üçte biri harcanır. Kaliteli uykuyu doğru zamanda yeterli miktarda almak, yiyecek ile su gibi yaşamda kalmak kadar gereklidir. Uyumak beyinde yeni anıları öğrenmeye ve oluşturmaya izin veren yolların hepsini oluşturur. Uyumayan kişilerde hızlı bir şekilde konsantre olmak ile tepki vermek oldukça zordur. Uyku, sinir hücrelerinin (nöronlar) birbirleri ile nasıl iletişim kurdukları da dahil bir dizi beyin fonksiyonu için de çok önemlidir. Uyuma esnasında beyin ve vücut dikkat çekici derecede aktif kalmaktadır. Son zamanlardaki bulgular uykuda uyanıkken beyindeki toksinleri temizleyen bir temizlik rolünün oynadığını göstermektedir.  Her insanın uykuya ihtiyacı vardır ama biyolojik amacı bir gizem olmaya devam eder. 

Uykular beyin, kalp ve akciğerlerden metabolizmaya, bağışıklık fonksiyonuna, ruh haline ve hastalık direncine kadar vücuttaki hemen her doku ile sistemi etki altına alır. Araştırmalar, kronik şekilde eksikliğinin ya da kalitesiz uykunun yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, depresyonlar ve obezite tarzında hastalık riskini artırdığını gösterir. Uyku, bilim adamlarının şimdi anlamaya başladığı şekillerde nasıl çalıştığını etkilemekte olan karmaşık, dinamik düzeyde bir süreçtir. 

Beyinde bulunan çeşitli yapılar uykular ile ilgilidir.

  • Beynin derinliklerinde yer alan fıstık boyutunda olan hipotalamus , uyku ile uyarılmayı etki altına alan kontrol merkezleri olarak görev yapan sinir hücreleri gruplarını içermektedir.  Hipotalamus içinde, doğrudan gözlerin ışığa maruz kalması hakkında bilgi almakta olan ve davranışsal şekilde ritmi kontrol eden binlerce hücrenin suprakiazmatik çekirdeği (SCN) kümeleri bulunur. SCN’de hasara uğrayan bazı kişiler gün boyunca düzensiz uyumaktadırlar. Çünkü sirkadiyen ritimleri açık-karanlık döngüsü ile eşleştirememektedir. Çoğu kör insan, ışığı algılama yeteneği koruması yapar. Uyku / uyanma döngüsünü değiştirebilmektedir.
  • Beyin sapı, beynin tabanında ve uykuların arasında bulunan geçişleri kontrol altına almak hipotalamusla iletişim kurmaktadır. Hipotalamus ile beyin sapındaki uykuyu destekleyen hücreler, hipotalamus ile beyin sapındaki uyarılma merkezlerinin aktivitesini azaltmaya yarayan beyin kimyasalı üretir. 
  • Talamus için duyu ile ilgili bilgiler için bir röle olarak işlev görmektedir. Uykunun çoğu aşamasında, talamus sessizleşir ve dış dünyayı ayarlamaya izin verir. Fakat REM uykusu esnasında talamus aktiftir, korteks görüntüleri, sesler ve hayalleri dolduran diğer hisleri göndermektedir.
  • Epifiz bezi beynin iki hemisfer içinde yer alan, SCN gelen sinyalleri almakla görevlidi ve hormon üretimini artırır. Doğal ışığı kullanarak doğal uyanıklık döngüsünü koordine etmekte zorlanan ve görüşlerini kaybedenler, her gün aynı anda az miktarlarda melatonin alma işlemi ile uyku düzenlerini stabilize edebilir. 
  • Bazal ön beyin, beyinin ön ve altına yakın zamanda, uyku ile uyanıklık teşvik parçası olarak orta beyinde uyarılma sistemi olarak görev yapmaktadır. Bazal ön beyin ve diğer bölgelerdeki hücrelerden adenosin  salınımı, uykunun kişide sürücüsünü destekler.
  • Amigdala, badem şekilli yapıdır. REM uykusu esnasında giderek daha etkin hale gelmektedir.

Uyku Aşamaları

İki temel uyku çeşidi vardır, hızlı göz hareketi (REM) uyku ve REM uykusu (üç farklı aşamaya sahiptir). Her biri belli beyin dalgaları ile nöronal aktiviteye bağlı şekildedir.  Diğer aşamalar;

  • REM uykusunun uyanıklıktan uykuya geçiş durumudur. Kısa süre boyunca hafif uyku, kalp atışları, nefes alma ve göz hareketlerinde yavaşlama ve kaslardaki seğirmeler ile rahatlar.
  • REM uykusu derin uykuya başlamadan önce hafif uyku periyodudur. Kalp atışları ile nefes almaları yavaşlar ve kaslar daha da rahatlar. Vücut ısısında düşüş meydana gelmektedir ve göz hareketleri durma olur.
  • REM uykusu zamanı, sabahları yenilenmiş hissetmeyi sağlayan derin uykunun periyodudur. Gecenin ilk yarısında ve uzun dönemlerde ortaya çıkar. Kalp atışları ile nefes alma, uyku esnasında en düşük seviyelere kadar yavaşlar. Kaslar rahatlar ve kişiyi uyandırmak zor olabilir. 
  • REM uykusu, öncelikli olarak uykuya daldıktan yaklaşık olarak 90 dakika sonrasında gerçekleşmektedir. Gözler kapalı göz kapaklarının arkasından hızlıca yanlara doğru hareket eder. Karışık frekanslı beyin dalgası aktivitesi uyanıklıkta görülenlere daha yakın hale gelir. Solunum daha hızlı, düzensiz hale gelir, kalp atış hızı ve kan basıncı uyanma düzeylerine yaklaşır. REM uykusu esnasında rüya görmenin çoğu, REM uykusuzlukta olduğu zaman görülebilir. Kol ve bacak kasları geçici olarak felç olur, bu da rüyaları etkilemeyi engeller. Yaş ilerledikçe REM uykusunda zamanından daha az uyunur. Bellek birleştirme büyük olasılıkla REM uyumu gerektirmez.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.