Beyinde Kistik Lezyon Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Beyinde kistik lezyon omurilik ve beyin arasında bulunan zar üzerinde gelişen, bazen hiçbir belirti vermezken bazen belirtilerin oluştuğu rahatsızlıktır.

Beyinde Kistik Lezyon Nedenleri

Beyinde Kistik Lezyon Görüntüsü

Beyin ve omurilik arasında mikroskop ile bakıldığında örümcek ağına benzemekte olan bir zar bulunmaktadır. Bu bölge içerisinde doğuştan ya da daha sonradan sıvı birikmesi ile birlikte kist oluşmaktadır. Yeni doğan ve çocuklarda daha fazla görülmekte olmasına rağmen her yaşta ortaya çıkabilir. Beyinde kistik lezyon oluşmasının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Doğuştan gelen kusurlar;
 • Kafa travması sonucunda gelişmesi;
 • Menenjit;
 • Beyin iltihabı.

Beyinde oluşan kistik lezyonların iyi huylu olması sebebiyle diğer organlara sıçrama gibi durumlar oluşturmamaktadır. Birçok insanda gelişmesi durumunda herhangi belirti vermemesi sebebiyle yıllarca fark edilmeden hasta hayatını devam ettirebilir. Fakat bazı hastalarda kistin büyümesi ile birlikte beyne baskı yapması durumunda kafa içerisinde ki basıncın artması ile birlikte ciddi problemler oluşmasına neden oluşabilir.

Bu baskı sonucunda hastaların beyin kanaması geçirmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

Kistin daha çoğunlukla gelişmesi çocukluk çağında gelişmesi görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde oluşmasının nedenleri arasında bebeğin anne karnında gelişimi esnasında zarın ikiye bölünmesi ile birlikte içerisine sıvı birikecektir. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin omur ilik ve beyin arasındaki zarın ikiye ayrılması ile birlikte sıvının birikmesi 15. hafta itibari ile gelişecektir.

Beyinde Kistik Lezyon Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde gelişen kistik lezyon sonucunda bebeklerin hareketlerinin ciddi oranda yavaşlaması görülmektedir. Güçsüzlük çekeceği için emme sorunlar yaşanmaktadır. Bebeklerin hareketlerinde ciddi oranda kısıtlanma görülmektedir. Bebeklerde ortaya çıkacak sorunlar arasında elektriksel akım bozulması nedeniyle nöbet geçirmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Ciddi bir baş ağrısı;
 • Epilepsi nöbeti yaşanması;
 • Denge kaybı;
 • Yürüme bozuklukları;
 • Mide bulantısı;
 • Psikolojik sorunlar;
 • Başın orantısız büyümesi;
 • Gelişim bozukluğu.

Yeni doğan bebeklerde gelişimi sonucunda gelişiminde gerileme görülmektedir. Bebeklerin kafasında oluşan büyüme ile birlikte şekil bozukluğu ortaya çıkar. Yetişkinlerde kafa travması yaşaması ya da menenjit gibi beyin iltihabı sonucunda oluşması durumunda yürümesinde ciddi bir bozulma görülür. Erkeklerde daha sıklıkla görülen beyinde kistik lezyonun epilepsi krizine benzemekte olan krizleri ve nöbetleri oluşmaktadır. Beyinde gelişen kistlerin büyümesi ile birlikte basınç uygulayacak olduğundan kişilerde unutkanlık görülmektedir. Tedavisinin yapılmaması durumunda demans hastalığı ciddi oranda görülmektedir.

Beyinde kistik lezyon gelişmesi ile birlikte insanların görme ya da işitme gibi duyularında kayıp oluşmasına neden olur. Bu belirtilerin her zaman için kistik lezyonların büyüklüğüne bağlı olarak belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Beyinde Kistik Lezyon Tanısı

Beyinde oluşan kistik lezyonun belirtileri ortaya çıkması durumunda nöroloji uzmanına giderek muayene edilmesi gerekmektedir. Bebeklerde ya da çocuklarda gelişim bozukluğu ya da hareketlerinde yavaşlama görülmesi durumunda doktora götürülmelidir. Nöroloji uzmanı tarafından hastanın ilk olarak öyküsü dinlenmesinin ardından tanı konulabilmesi için şunlar yapılmalıdır:

 • Fiziksel muayene;
 • Kan tahlilleri;
 • MR görüntülemesi;
 • Bilgisayarlı tomografi.

Hastaların bilgisayarlı tomografi görüntülemesi sonucunda beyinde kist olup olmadığının tanısı kesin olarak konulmaktadır. Hastalar tarafından teşhis konulması için bazı durumlarda radyo aktif bir madde verilerek beyin görüntülemesi gerekmektedir.

Beyinde Kistik Lezyon Tedavisi

Beyin görüntülemesi sonucunda radyoloji doktorunun yazacak olduğu rapor ile birlikte beyin görüntülemesini isteyen doktora götürülmelidir. Doktor tarafından kistik lezyonun türü anlaşılacağı için uygun tedavi başlanacaktır. Bunun için hastaların beyin cerrahına yönlendirilmesi gerekmektedir. Kistik lezyonun içindeki sıvının boşaltılması sonucunda şant uygulaması ile birlikte sıvının tekrardan boşaltılması sağlanmaktadır. Şant uygulaması oldukça kısa ve basit bir işlem olmaktadır.

Beyinde gerçekleşen kistin duvarının açık ameliyat ile alınması da söz konusu olabilir. Bu işlem açık ameliyat yöntemi uygulanarak yapılmaktadır. Kafa tası üzerinde bir bölüm açılacaktır ve kistin olduğu bölgeden çıkartılması cerrahi yöntemle yapılmaktadır. Kistin çıkarılması ile birlikte tekrardan sıvının oluşma ihtimali azalacak olduğundan en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Beyin ve omurilik arasında bulunan zarda gelişen araknoid kistler için uygulanmakta olan tedavinin açık ameliyat uygulaması olmaktadır. Lezyon çıkartılması için açık ameliyat uygulanmaktadır. Bu sayede lezyonun etrafına bir şant takılacak ve kanal sistemi oluşturulmaktadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.