Beyin Kistlerinde Tedavi Seçenekleri ve Ölüm Riski

Beyindeki kistler sonucu ölüm riski var mıdır, bu hastalık neticesinde meydana gelen ölümlerin oranı nedir, hastalık için uygulanan tedaviler nelerdir ve bu tedavilerin komplikasyonları nedir.

Beyin Kisti

Beyin kisti beyin içerisinde yer alan lezyonlara verilen bir addır. Çoğunlukla herhangi bir semptom göstermediği için herhangi bir sebeple tomografi çekilmesi sonrasında tesadüfen tespit edilirler. Büyük bir çoğunlukla iyi huyludurlar ve sağlık açısından bir sıkıntı oluşturmazlar.

Doğuştan gelebilen bir rahatsızlık olduğu gibi daha sonradan travma ve enfeksiyonlar neticesinde de oluşabilirler. Bu hastalık yüzde 75 oranında erken çocukluk döneminde görülen bir hastalıktır. 

Beyin kistlerinin semptomları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Nöbet geçirme
 • Baş dönmesi

Bu belirtiler kistin bulunduğu yere ve boyutuna göre ortaya çıkar ve değişiklik gösterirler. Tabii bunların yanında çoğu beyin kistinin herhangi bir belirti göstermeden uzun yıllar boyunca kalabilirler.

Beyin kistinin tam olarak bulunduğu yeri ve boyutunu görüntülemek için günümüzde çeşitli görüntüleme imkanları vardır. Özellikle teknolojinin oldukça ilerlemesi nedeniyle sayısı artan bu görüntüleme teknikleri şunlardır:

 • Bilgisayarlı tomografi
 • Kontrast MRG
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)
 • Radyoizotop sintgrafi

Kistler genellikle iyi huylu olmakla birlikte sebebiyet verebileceği hastalık epilepsidir. Aynı zamanda beyin içindeki konumuna göre etrafındaki beyin dokusuna baskı yaparak beynin o bölgesinin yerine getirdiği işlevin kaybolmasına da neden olabilirler. Aynı zamanda kistin zaman içerisinde büyümesi neticesinde meydana gelebilecek olan yırtılma sonu oluşan kanama hayat kaybına neden olabilir.

Uygulanan Tedaviler

Hastalığın tedavisinde kullanılacak olan tedavi yöntemini belirlemede en önemli unsur kistin bulunmuş olduğu bölgedir. Bunun yanında hastanın yaşı ve anatomik özellikleri de hastalığın tedavisinde kullanılacak olan yöntemi belirlemede dikkate alınan unsurlardandır.

Hastalığın tedavisi için uygulanabilecek olan yöntemler cerrahi metotlar ve endovasküler yöntemler olarak ikiye ayrılırlar:

 • Şant tedavisi
 • Fenestrasyon tedavisi
 • Mikroşirurjikal eksizyon

Bu tedavi yöntemlerinin herbirisinin kendisine özgü olan bir takım avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu bakımdan hangi tedavi yönteminin uygulanacağı belirtmiş olduğumuz kriterler göz önüne alınarak uzman doktor tarafından belirlenir.

Şant tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir ve kistin tekrarlanma olasılığını oldukça düşük bir seviyeye indirger. Fakat bu tedavinin kistin bulunmuş olduğu bölgeye bağlı olarak uygulanmasının her zaman mümkün olmaması ve hayat boyu şant bağımlılığı oluşturması olumsuz yönlerinden birkaçıdır. 

Günümüzde en sık ve yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemi, kistin şant yardımıyla tedavi edilmesidir.

Şnat tedavisi dışındaki tedaviler hayat boyu şant bağımlılığı gerektirmemesi açısından avantajlı olurlarken, hastalığın tekrarlanma riskinin yüksek olması ise olumsuz tarafını oluşturur.

Beyin Kistinde ve Tedavisinde Ölüm Riski

Beyin kistleri çoğunlukla iyi huylu olduklarından ötürü, bir belirti göstermedikleri sürece hayat boyu farkında olunmadan durabilirler. Semptomların ortaya çıktığı durumlarda ise tedavi aşamasına gelinmiş demektir. Bu hastalık neticesinde, doğrudan hastalığın kendisiyle ilgili olarak ölüm riski bulunmamaktadır.

Eğer kist tedavi edilmezse bile ya epilepsi gibi hastalıklar, ya da işlev bozuklukları şeklinde netice vermektedir. Kimi durumlarda da kist olağandan çok daha fazla büyüyerek yırtılı ve kanama meydana gelir. Bu da sonu can kaybıyla neticelenebilecek olan ciddi bir komplikasyondur.

Beyin kistinin görünümü

 

Aynı şekilde hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerin her birisinin kendisine has çeşitli komplikasyonları bulunmaktadır. Her bir tedavi yöntemi için farklı farklı komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonlar:

 • Menenjit
 • Nöbet
 • Epilepsi
 • Kanama
 • Hayat kaybı

Kist zaman içerisinde normalden çok daha fazla büyüyüp, irileşmesiyle birlikte kanama neticesi hayat kaybına sebebiyet verebileceği gibi, beraberinde getirmiş olduğu diğer semptomlar açısından tedaviye gereksinim duyulduğu durumlarda da, tedavi neticesinde hayat kaybı riski bulunmaktadır. 

Elbetteki ölüm riski açısından kistin kanaması durumu oldukça seyrek olarak görülen bir durumdur. Aynı şekilde tedavi yöntemleri içerisinde şant tedavisinin herhangi bir ölüm riski bulunmasa da diğer tedavi yöntemleri içeriğinde maalesef ölüm riskini barındırmaktadır. Bu tür tedavilerde de aynı şekilde hayat kaybı oldukça düşük oranda bir risk olarak kabul edilse de, her zaman için bu tedavi yöntemlerinde böyle bir riskin bulunduğu unutulmamalıdır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.