Beyindeki Kistlerin Zararları, Riskleri ve Tedavi Yöntemleri

Beyinde gerçekleşecek olan kist patolojik bir durum olup içi sıvı ya da deri ile dolu olan ve beyinde gerçekleşen kist doğumsal olarak ortaya çıkacağı gibi daha sonradan da gelişebilir.

Beyinde Kistin Zararları

Beyin Kisti

Beyinde kist büyümesi ile insanların hayatlarında ciddi tehlike oluşturacak riskleri çok fazla olan patolojik içerisi sıvı dolu olan balon görünümündedir. Doğuştan olup ya da kafa travması gibi nedenlerden daha sonradan da gelişebilir. İnsanlarda beynin hangi bölümünde bulunduğu ve büyüklüğü risklerin olmasına neden olur. Bazı beyin kistlerinin küçük olması durumunda herhangi bir tehlikesi olmamaktadır. Zamanla büyümesi halinde insan hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Beyinde oluşan kistin zararları şunlardır:

 • Halüsinasyonlar;
 • Konvülsiyonlar;
 • Sık sık mide bulantısı ve kusma;
 • Kolların ve bacakların uyuşması;
 • Çift görme ilerleyen zamanlarda körlük;
 • Ruhsal hastalıklar;
 • Ellerde ve ayaklarda titreme;
 • Ciddi işitme kaybı;
 • Denge kaybı;
 • İstemsiz hareketler;
 • Kafa basıncının artması;
 • Yüksek nabız;
 • Sık sık bilinç kaybı;
 • Epilepsi nöbetleri;
 • Uyku problemleri.

Kistin büyük boyutlara ulaşması durumunda omurilik sıvısının tıkanmasına ve akışının normal olmamasına neden olacaktır. Bu durumda hastalarda yeterli miktarda omurilik sıvısı dolaşımı olmayacağı için hidrosefali oluşmasına neden olacaktır. Hastaların beyin dokusuna baskı uygulaması nedeniyle zaman içerisinde epilepsi nöbetleri başlayacaktır.

Kistin gelişiminin ile oluşacak zararlar oldukça farklı olabilir. Bunun daha çoğunlukla hastaların beyninin hangi bölümünde olduğu ile sonuçlanmaktadır. Frontal lobda kist varsa insanların ciddi sorunlarla karşılaşacaktır. Zeka problemleri görüleceği gibi aynı zamanda da konuşmasında zorluklar görülecektir.

Yüz ve dudaklarında istemsiz bir şekilde hareketler görülecek ve hastanın yürüyüşünde sorunlar gelişir. Denge kaybının yaşayacak olması sebebiyle sık sık düşme, tökezleme görülecektir.

İnsanların temporal lobunda kist gelişimi ile birlikte görme problemlerinin olmasına yol açar. Çoğu kişilerin ilerleyen evrelerde ciddi görme problemlerinin olmasına ve körlük gibi bir durumun gelişmesi de oluşmaktadır. Ayrıca konuşma problemleri de görülecek olduğundan insanların karşısında ki kişinin konuştuğu cümleleri algılamasında problemler görülecektir.

Doğumsal olarak gelişecek olan kistin bebeklerin gelişim problemlerinin olmasına neden olacaktır. Kist nedeniyle çocuklarda kafasında şekil bozukluğu da görülmektedir. Kafalarının ciddi bir şekilde orantısız olarak büyümesi görülebilir. Ayrıca ciddi bir baskı ve basınç oluşması nedeniyle yaşayacağı şiddetli baş ağrısı sebebiyle bebekler huzursuz olacaktır.

Beyin Kisti Tedavisi

Hastaların beyninde bulunan kistin ciddi olarak hayatını etkilememesi ve büyük boyutlarda olmaması durumunda hastaların herhangi bir semptom yaşamayacak olduğundan teşhis edilmesi rutin kontroller sırasında oluşur. Hastalara herhangi farklı bir nedenle beyin tomografisi ya da MR çekimi ile birlikte kistin olduğu anlaşılacaktır. Fakat beyin insanın en önemli organlarından bir tanesi olması sebebiyle, kistin hastanın hayatını olumsuz olarak etkilememesi durumunda hastalara bir tedavi uygulanmayacaktır. Tedavi uygulanmamasına rağmen hastanın mutlaka gözetim altında kalması ve kistin zaman içerisinde büyüyüp büyümediği gözlenmesi gerekiyor.

Bu nedenle de mutlaka doktor tarafından belirtilen aralıklarla muayene olarak bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntülemesi yapılmalıdır.

İlaç Tedavisi

Gözlem altına alınması sırasında bazı kimyasal ilaçların hastaya reçete edilerek kistlerin büyümesinin önlenmesi sağlanacaktır. Ayrıca bazı hastalarda baş ağrıması gibi problemler gelişmesine de neden olacaktır. Bu nedenle de hastaların doktor gözetimi altında ilaçları kullanması önemlidir. Bir hastanın kullanması gereken ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Antibakteriyel ilaçlar;
 • Ağrı kesiciler;
 • Antiviral ilaçlar;
 • İmmünomodülatörler;
 • Kan akışının düzelmesini sağlayacak ilaçlar.

Kistin oluşmasına neden olan hastalığın da anlaşılması ile birlikte reçete edilecek ilaçlar sayesinde birçok hastanın kistinin iyileştiği gözlemlenmektedir.

Şant Ameliyatı

Kistin çıkartılması amacıyla en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Şant ameliyatının komplikasyonu neredeyse hiç olmaması sayesinde tercih ediliyor. Hastaların şant iki uçlu olmaktadır. Bunun için bir ucu karın bölgesinde cilt altına yerleştirilirken diğer ucu ise kistin içine konulacaktır. Bu sayede cilt altında olan tüpün içerisine kistin içinde oluşan sıvının boşalması ile birlikte tedavisi gerçekleştirilecektir.

Cerrahi Yöntem

Açık cerrahi yöntemi çok fazla tercih edilen bir yöntem olmamaktadır. Mikro cerrahi yöntemiyle yapılıyor olsa bile en ufak bir hata hastalarda ciddi sorunların olmasına neden olabilir. Bu nedenle de uzman hekimin çok profesyonel olması gerekmektedir. Ayrıca doktorun tecrübeli olması da önemlidir. Genel anestezi altında yapılacak ve hastanın kafatasının açılması ile birlikte kistin dikkatli şekilde patlatılmadan ve beyin dokusunda herhangi bir zarar olmadan çıkartılması çok önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.