Beyinde Hangi Kistler Oluşur? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Beyinde oluşan kist çoğunlukla doğuştan oluşacağı gibi daha sonrasında travma gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Beyin kisti nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri.

Beyin Kisti Nedenleri ve İsimleri

Beyinde Kist

Beyin ve omurilik etrafını saracak olan araknoid isimli zar vardır. Mikroskop ile incelenmesi halinde bu zarın örümcek ağını andırmaktadır. Araknoid zarının BOS ismi verilen bir sıvı ile dolu olmaktadır. Çoğunlukla bebeklerin anne karnında gelişimi sırasında anormal durumlar nedeniyle sıvı akışı olmaması nedeniyle, sıvının birikmesi sonucunda kist oluşmaktadır. Oluşan kistlerin nedenleri şunlardır:

 • Sıkışan hücrelerin toplanması;
 • Anormal doku oluşumu;
 • Beyin parazitleri;
 • Menenjit gibi hastalıklar;
 • Kafa travması;
 • Beyin kanaması;
 • Bakteriler;
 • Beyin ameliyatları.

Epidermoid Kist

Hem doğumsal olarak hem de kafa travması sonucunda da gerçekleşebilmektedir. Beyinde kist oluşumu ile birlikte içi sıvı dolu olan kistlerden farklı olan epidermoid beyin kistinin içerisinde deri döküntüsü bulunmaktadır. oluşumu ile birlikte insanlarda ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden olur. Beyinde oluştuğu bölgeye bağlı olarak görme ya da işitme problemleri, kas kuvvetsizliği ya da felç gibi çok kalıcı bir durum oluşması görülmektedir.

Dermoid kistlerinin iyi huylu olmasına rağmen belirtilerin insan hayatını etkilememesi için cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir.

Hipodens Kist

Hipodens lezyonun gelişmesi daha düşük görülmekte olan bazı hastalıkların belirtisi olarak oluşmaktadır. Beynin hangi bölümünde geliştiği ve izlenmesi sonucunda büyümesi takip altına alınmalıdır.

Koroid Kisti

Omurilik sıvısının salgılanmasında önemli bir yeri olan Koroid pleksus içerisinde oluşmaktadır. Milimetrik boyutlarda görülecek olan ve anne karnında gelişen bebeğin 15. haftaya ulaşması ile birlikte oluşmaktadır. Gebelik çoğunlukla 26. haftaya gelindiğinde bu kistler kendiliğinden kaybolacaktır.

Pineal Kist

Penial bezi bir hormon bezi olmaktadır. Beynin arka bölümünde oluşmakta ve çok küçük boyutlarında olan bu bezin üzerinde kist oluşması ile birlikte Pineal kist meydana gelmektedir. Hidrosefali oluşmaması durumunda hastanın ameliyat edilmesine gerek kalmayacaktır. Oluşması durumunda ise ciddi sağlık sorunlarının gelişmemesi için hastanın cerrahi yöntemle tedavi edilmesi önemlidir. 

Hidatik Kist

İnsanların yediği sebzelerin ya da kirli sularda bululan bir parazit nedeniyle oluşmaktadır. Karaciğer, dalak, böbrek ya da beyinde kist olarak görülmektedir. Kistin zaman içerisinde büyümesiyle beyne baskı uygulaması ile birlikte tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Kolloid Kisti

Fındık büyüklüğünde olan ve kapsül kılıfı ile etrafının çevrili olan ve içerisinde BOS sıvısı bulunmaktadır. Büyümemesi durumunda herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır. Büyüdüğü zaman ise kistin beyin dokusuna çok ciddi baskı uygulayacak olduğundan kişilerde başta şiddetli bir baş ağrısı ve daha sonrasında ise hafıza kayıplarının oluşmasına neden olacaktır. İyi huylu bir kist türü olması nedeniyle komplikasyonların olması görülmediğinde doktor takibi önemlidir.

Hastanın hayatını olumsuz yönde etkilemesi durumunda cerrahi tedavi yöntemi ile kistin çıkartılması önemlidir.

Beyinde Kist Belirtileri

İyi huylu olması nedeniyle kistlerin kanser kadar ölümcül sebep olmayacaktır. Beyinde kist gelişimi retansiyon gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Farklı belirtileri olacağından ve insanların hayatını olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır. Fakat bu durumun oluşması beyinde hangi bölgede oluştuğu ve büyüklüğü çok önemli olmaktadır. Bazı insanlarda oluşan kistin herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca kaldığı ve büyümemesi nedeniyle de kişilerin rutin kontrolleri sırasında tespit edilebilir. Kistin büyümesi ile birlikte şu belirtiler oluşacaktır:

 • Şiddetli ve uzun süren baş ağrıları;
 • Epilepsi nöbetleri;
 • Mide bulantıları;
 • Davranış bozuklukları;
 • Hafıza sorunları;
 • Güçsüzlük;
 • Baş dönmesi;
 • Denge problemleri;
 • İşitme ve görme problemleri;
 • İstemsiz hareketlet.

Anne karnında gelişimi sırasında bebeklerde oluşan araknoid kistlerin olması ile birlikte bebeklerde gelişim bozukluğu olmasına neden olur. Çoğunlukla bebeklerin kafasında şekil bozukluğunun olmasına neden olur. Ayrıca bebeklerde gerçekleşecek kist sebebiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle huzursuzluk yaşanmasına neden olur.

Beyinde oluşan kistin omurilik sıvısının akışının tıkanması ile birlikte insanlarda ciddi bir baş ağrısı ve basınç hissi gelişecektir.

Beyin Kistinin Tedavisi

Bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi sonucunda tespit edilen kistin tedavisi beyin ve sinir cerrahları tarafından gerçekleştirilecektir. Beynin insanların hayatlarını olumsuz yönde etkilememesi durumunda tedaviye gerek duyulmayacaktır. Bu durumda hastaların belirli aralıklarla gözlem altında kalması ve kistin büyüyüp büyümediği izlenmesi gerekmektedir.

İnsanların hayatlarını ciddi oranda etkilemesi durumunda, bebeklerde gelişim bozukluğu ve kafa şeklinde bozulmalar oluyorsa cerrahi tedavi yapılmalıdır. Özellikle de hastalarda 5 duyusunda problemler gelişmesi ve epilepsi nöbetleri yaşanması ile birlikte cerrahi tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Beyin cerrahları tarafından iki farklı yöntem uygulanarak kistin tedavisi gerçekleştirilmektedir. Şant ameliyatının çok az riski olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Şantın bir ucunun beyinde oluşan kistin içine yerleştirilmelidir. Daha sonrasında ise şantın diğer ucunun karın içerisinden geçerek cildin alt kısmına bir tüpün yerleştirilmesi sonucunda gerçekleşecektir. Bu yöntem sayesinde beyinde oluşan kistin içinde bulunan sıvı şant yöntemiyle cilt altına yerleştirilen tüp içerisine yerleştirilerek sıvının boşalması sağlanacaktır.

İkinci yöntem olarak ise beyin cerrahları tarafından yapılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Beyin çok hassas bölge olması sebebiyle mikro cerrahi yöntemi uygulanarak çok dikkatli bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile kistin tipi, büyüklüğü, yeri belirlenmelidir. Daha sonrasında bulunan bölge açılarak kistin bulunduğu bölgeden, beyin dokusuna zarar vermeden ve kist patlatılmadan çıkartılmalıdır.

Kist cerrahi tedavi yöntemi ile bulunduğu bölgeden çıkartıldığı zaman bir süre sonra tekrarlama riski olmaktadır. Hasta belirli aralıklarla bilgisayarlı tomografi gibi beyin görüntüleme yöntemi ile izlenmelidir.

Beyin Kistinin Zararları

Beyin kistinin bulunduğu bölgeye göre beynin etkilenmesi ile birlikte insanlarda ciddi komplikasyonların gelişmesi görülmektedir. Bazı insanların bayılma gibi semptomları gelişmesi ile birlikte başını çarpması ile birlikte kistin patlaması gibi bir durum oluştuğunda hastanın hayatını etkileyecek ciddi bir sorun gelişebilir.

İnsanların yaşamakta olduğu en büyük riskler arasında beyin kanaması oluşmaktadır. Felç geçimesi ya da hastanın hayatını kaybetmesi gibi bir durum gelişebilir.

Beyninde diğer organlar gibi beslenmesi için kist oluşması ile birlikte beyin beslenemeyecektir. Beyne daha fazla baskının yapılması ile birlikte kist sebebiyle insanların algılama problemlerinin olması, denge kayıplarının yaşanması ve ilk başlarda hafif başlayan görme problemleri ve ilerlemesi durumunda körlük gelişebilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.