Beyincik Sarkması Nedir? – Tedavi ve Bitkisel Destekler

Beyincikte oluşan sarkma sorunu oldukça ciddi bir durumdur. Bu sorun belirlendiği andan itibaren kısa sürede uzman doktor gözetiminde tedavi altına alınmalıdır.

Beyincik Sarkması

Beyincikte Oluşan Sarkma

Sorun anomali, beyincik, kafatası, omurga kanalına göre beyin sapının yapısının ve konumunun ihlalidir. Bu durum, yaşamın ilk günlerinden her zaman kendini göstermese de, konjenital malformasyonları ifade eder. Bazen ilk belirtiler 40 yıl sonra meydana gelir. Sorunun diğer adı Arnold-Chiari anomalisidir. Beyin hasarı, omurilik, beyin omurilik sıvısı dolaşım bozukluğu çeşitli belirtileri ile kendini gösterebilir. Tanıdaki nokta çoğu zaman manyetik rezonans görüntülemesi yapılmasıdır. Tedavi konservatif ve cerrahi olarak yapılır. Arnold-Chiari anomalisinin temel klinik bulguları beyin yapılarının sıkışması ile alakalıdır. Aynı zamanda beyni beslemekte olan kan damarları, meyan kökü yolları, bu bölgeden geçen kranial sinirlerin kökleri sıkılır. Arnold-Chiari anomalisi eşlik edebilecek 6 nörolojik sendromu ayırt etmek gerekir.

 • Hipertansif-hidrosefali
 • Serebellar
 • Bulber-piramidal
 • Sinir kökü
 • Vertebrobasil yetmezliği
 •  

Doğal olarak, altı sendromun hepsi her zaman meydana gelmez. Ciddiyetleri hangi yapılara ve ne kadar sıkışık olduğuna bağlı olarak bir dereceye kadar değişim gösterir.

Tedavisi

Arnold-Chiari anomalisi için tedavi yönteminin seçimi, hastalığın semptomlarının varlığına bağlı olarak değişir. Başka bir hastalık için manyetik rezonans görüntülemesi yapılma aşamasında yanlışlıkla (diğer bir deyişle, klinik belirtiler yoktur ve hasta kişiyi rahatsız etmemektedir) tespit edilirse, tedavi hiç yapılmaz. Hasta kişiyi beyin sıkışmasının ilk klinik semptomlarının ortaya çıkma anını kaçırmamak için dinamik uzman doktor gözlem altına alır. Eğer anomali kendini önemsiz bir şekilde ifade edilen hipertansif-hidrosefali sendromu şeklinde gösterirse, konservatif tedaviye girişim yapılır. Bunun için de;

 • Dehidrasyon ilaçları (diüretikler), basınç miktarını azaltır, ağrı sendromunun azalması konusunda katkıda bulunurlar.
 • Ağrı sendromunu azaltmak için steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanımı yapılır.
 • Servikal bölgede kas gerginliği varlığında kas gevşetici kullanımı uzman tarafından reçete edilir.

İlaç kullanımı yeterli ise, o zaman belli bir süre gözlem altında bu şekilde devam edilir. Hiçbir etkisi veya hasta için diğer nörolojik sendrom belirtileri varsa daha sonra bir cerrahi uygulama tercihi yapılır. Bu belirtiler;

 • Kas zayıflığı
 • Duyu kaybı
 • Kranyal sinirlerinin yetmezliği belirtileri
 • Bilinç kaybı
 • Tekrarlayan nöbetler ve benzeri şeklinde sayılabilir.

Cerrahi tedavi, arka kraniyal fossa trephination performans foramen Magnum serebellar tonsiller indi oksipital kemik rezeksiyonu bir kısmını ortadan kaldırılmasından meydana gelir. Beyin omurilik sıvısı dolaşımı engel olan ubaraknoid boşluk colliotomydir. Bazen bir şant operasyonu gerekli olabilir. Bunun amacı fazla beyin ile omurilik sıvısını geri çekmektir. Özel bir tüp (şant) yardımıyla ekstra sıvı torasik veya karın boşluğuna boşaltılması yapılır. Cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulduğu zaman anın belirlenmesi çok önemli bir görevdir. Hassasiyette uzun süreli değişiklikler, kas gücü kaybı, kraniyal sinirlerin defektleri ameliyattan sonra tamamen iyileşemeyebilir. Bu nedenle ameliyat olmadan gerçekten mümkün olan anı kaçırmamak önemlidir. Tip II’de önceki konservatif tedavi olmaksızın olguların neredeyse % 100’ünde cerrahi tedavi endikedir.

Arnold-Chiari anomali insani gelişimin kötülüklerinden bir tanesidir. Asemptomatik olabilir ve yaşamın ilk günlerinden kendini gösterebilir. Hastalığın klinik belirtileri çok çeşitli şekilde değişkenlik gösterir. Teşhis manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak yapılır. Tedavi yaklaşımları farklıdır, operasyonel yöntemlere herhangi bir müdahale olmadığından dolayı tedavinin hacmi bireysel olarak belirlenme ile ilerler.

Ameliyatın Amacı

Bu operasyonda, posterior kranial fossa hacmi ve oksipital foraminanın genişlemesi, sinir yapılarının sıkışması ve beyin omurilik sıvısı akışı durmasının normalleşmesi ile ilerleme yapılır. Eş zamanlı hidrosefali vakalarında, bir şant operasyonu gerçekleştirilmesi de uzman cerrah tarafından tercih edilebilir. Hastalara tedaviden sonra hasta kişilerin tam bir yaşam sürmesine izin veren koruyucu ve kaliteli tedavi önerilir. Arnold-Chiari sendromunun cerrahi tedavisi bir endoskop yardımı ile gerçekleştirilirken, cerrahi tedavinin travmatik etkisi en aza indirgenmiştir. Kliniklerde uygulanmakta olan minimal invaziv cerrahi tedavi yöntemi, Arnold-Chiari anomalisi olan hastaların ilaç desteği olmadan da gelecekte tam yaşam tarzına öncülük etmesini sağlanır.

Bitkisel Destek

Karabaş Otu

 • 1 tutam karabaş otu
 • 2 su bardağı kaynar su

2 bardak su kaynatılır ve içine karabaş otu eklenir. Üstü örtüldükten sonra 5 dakika kadar bekletilir. Demlenmesi sağlanan ot süzüldükten hemen sonra içine isteğe bağlı doğal bal ya da şeker ilavesi yapılabilir. Düzenli olarak günlük tüketilmelidir. Meydana gelen semptomların azalması konusunda destek olur. Çayın tüketiminde vücutta ve baş bölgesinde terleme meydana geldiğinde kesinlikle kişi üzerinde kurumamalıdır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.