Beyincik Sarkması Ameliyatı Teşhisi ve Uygulaması

Beyincik sarkması sorunu olan kişiler için birçok uzman öncelikli olarak cerrahi uygulama yapılmasını tavsiye eder. Uygulama kesinlikle uzman ellerde yapılmalıdır.

Beyincik Sarkması

Beyincikte Sarkma

Beynin gelişimindeki anormalliklerle karakterize bir konjenital hastalıktır. Bu patolojilerin ana ihlalleri serebellum ve medulla oblongata’nın fonksiyonları ile alakalıdır. Bu hastalığa sahip olan pek çok hastanın hastalığın hiçbir belirtisi ya da semptomu yoktur. Hastalık sadece diğer hastalıklarla bağlantılı olarak teşhis edilir. Bunun yanı sıra şiddet derecesinin türüne hastalık  hastalarda bir takım sorunların yaşanmasına neden olabilir. Beyincik sarkması sorununa Arnold-Chiari sendromu adı da verilmiştir.

Beyincik sarkması hastanın tüm hayatı boyunca asemptomatik kalabilir. Beyincik sarkması sorunları içinde bulunan III anomalisi çoğu vakada ölümcül bir sonuca yol açar. Chiari II nörolojik belirtiler anomali Chiari I yanı sıra anomaliler büyük önem zamanında cerrahi tedavi olduğu zaman gibi nörolojik açığı kötü bile başarılı bir ameliyattan sonra restore ortaya çıkmıştır.

Teşhisi

Arnold-Chiari sendromunun tanısının ve tipinin teşhis edilmesi adına;

 • Bir nörolog ve bir beyin cerrahının incelenme yapması gerekir.
 • Anamnezin toplanması ( ihlallerin ortaya çıkma zamanı, doğum sırasında yaralanmalar olup olmadığı ) gerekir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme uygulaması yapılır.
 • Hidrosefali varlığında bazen bilgisayarlı tomografi gerekli olabilmektedir.

 Ameliyatı

Sorunun türüne bakıldığı zaman komplikasyonların varlığı, doğası, konservatif veya cerrahi tedavi uygulamaları seçilir. Semptomların yokluğunda takip ve periyodik muayenelerin yapılması gerekir. Küçük, ilerleyici olmayan nörolojik semptomlarla birlikte ciddi bir baş ağrısı medikal tedavi uygulaması gerektirmez. Genellikle bu taktik ilk tür anomaliler için kullanılan uygulamalardır. Solunum bozuklukları veya yutulan bir cisim varsa acil endikasyonlar için cerrahi uygulama yapılır. Diğer durumlarda tedavinin başarısızlığı, şiddetli baş ağrıları ve açılmamış fokal nörolojik semptomların varlığı sebebiyle cerrahi tedavi endikedir. Operasyonlar, brüt ihlallerin gelişmesinden önce yapılmalıdır. Çünkü iyileşme tamamlanmamıştır ya da hiç oluşmamaktadır.

Cerrahi tedavi posterior fossa hacmi, sıvı geri kazanımı ve hidrosefali ortadan kaldırılması, beyin durdurma bozulması çıkarılması kord sıkıştırma elemanları arttırmak için tasarlanmıştır. Çoğu uzman doktorlar Arnold-Chiari anomalisini cerrahi olarak tedavi etmeyi tercih ederler. Ameliyatın amacı beyin ve omurganın yapısında bulunan değişikliklerin ilerlemesi halini durdurmak ve aynı zamanda semptomları kontrol altına almaktır. Operasyon işleminin başarılı şekilde bir sonucu ile beyincik ile omurilik üstündekii basınçta azalmalar meydana gelir. Beyin omurilik sıvısının normal çıkışında geri yüklenme oluşur.

Posterior kranial fossa kraniyektomi veya posterior kranial fossa dekompresyonu olarak adlandırılan Arnold-Chiari anomalisi ile en yaygın ameliyat sırasında uzman cerrahlar;

Kafatasının arkasına küçük şekilde kemik parçası çıkaracaktir. Böylelikle basıncı azaltır ve beyin adına çok alan oluşmasını sağlayacaktır. Operasyon tekniği farklı şekillerde olabilir. Hidrosefali varlığına veya yokluğuna bağlı olarak değişir. Zaman olarak cerrahi operasyon 1 ile 2 saat aralığında sürer. Hastanın iyileşmesi ise çoğu zaman 5 ile 7 gün sürer.

Riskleri

Ameliyat uzman cerrahların elinde yapıldığı zaman risk oranı düşüktür. Her ameliyat uygulamasında olduğu gibi riskler içerir. Oluşabilecek olan komplikasyonlar içinde;

 • Hidrosefali, beyindeki aşırı sıvı birikimi, esnek bir tüpün (şant) akmasını ve beyin omurilik sıvısının vücudun başka bir bölümüne akmasını gerektirebilir.
 • Felç, ameliyat yapılmazsa omuriliğin sıkışması nedeniyle gelişebilir. Felç ameliyattan sonra bile devam edebilme özelliğine sahiptir.
 • Arnold Chiari sendromu şikâyetçi bazı hastalar, omurga boşluğu veya kist (beyin ya da spinal kord anormal kavite) oluşturulduğu siringomiyeli’dir adı verilen bir hastalığı geliştirir. Ssiringomiyelinin mekanizmasına bağlı Chiari sendromu açık olmamasına rağmen bu omurilik sinir liflerinin travma veya yer değiştirme ile ilişkili olabilir. Boşluk oluştuğu zaman sıvı ile doldurulur ve omuriliğin çalışmasını bozabilir.

Bilinmesi Gerekenler

 • Arnold-Chiari’nin anomalisi, serebellumun amigdalalarının büyük oksipital açıklığa verilmemesi ile karakterize konjenital bir patolojidir.
 • Beyincik sarkması anomalisinde dört derece vardır; daha sık I ve II derece meydana gelir.
 • Semptomlar (frekansın azaltılması), ekstremite ağrısı ense alanında, bulanık görme, otoneurological semptomlar, ataksi, baş dönmesi, zayıflık ve uyuşma şeklinde gelişim gösterir.
 • Tanı nörogörüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılır. MRG uygulaması tercih edilir.
 • Hem bölgesel hem de genel anestezi, dekompresyon sonrası ve onsuz Arnold-Chiari anomalisi olan hastalarda başarıyla kullanılabilmektedir.
 • Cerrahi dekompresyon yapıldıktan sonra, herniasyon riski daha düşük hale gelir.
 • Dura mater delikten sonra yüksek intrakranial basınçta cerrahi dekompresyon gerçekleştirilmesi yapılmaz. Bazı hastalarda foramen magnum ve nörolojik semptomların şiddetlenmesine yol ileri ihmal serebellar bademcikler mümkün hale gelebilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.