Beyincik Sarkması Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Beyincik sarkması ameliyatı olan kişilerin dikkat edeceği bir sürü nokta bulunur. Bunlar ile alakalı olarak uzman cerrahlar hastalarına detaylı şekilde bilgilendirme yapar.

Beyincik Sarkması Ameliyatı Öncesi

Ameliyat Sonrası

Beyinciğin omuriliğin kanalında sarkması ile beyincik ve beyin sapı kanal kısmında sıkışır. Bundan dolayı beyin sapı ve beyincik sıkışması ile alakalı olan bulgular ile her ikisinin tam olarak orta kısmından geçmekte olan kanalın tıkanması meydana gelir. Bu sorunların belirtileri de ortaya çıkmaya başlar. Bu sorunlar arasında en önemli olan kanal kısmının tıkanmasıdır. Bu soruna Arnold Chiari anomalisi adı verilir. Anomali üzerine operasyon öncesinde hasta ve ailesi ameliyat için endikasyonların uzun bir konuşma ve detaylandırma yapar. Bu süreç geleneksel olarak bilgilendirilmiş onay olarak adlandırılır. Belki de bilinçli karar verme olarak adlandırmak daha iyidir. Uzman cerrah, hastayı ameliyatın olası olumlu ve olumsuz sonuçları hakkında bilgilendirdiğinde hasta ile ailesi daha rahat olacaktır. Daha sonra hasta, ailesi ve arkadaşları tedavi yöntemlerine yine uzman cerrah ile birlikte karar verir.  İlk olarak bir anomali Arnold-Chiari varlığının kendi başlarına cerrahi tedavi için bir endikasyon olduğunu düşünmemek gerekmektedir. MR değişiklikler varsa siringomyeli, klinik semptomlar veya semptomların ilerlemesi ile kistin büyüklüğü sadece bir artış, ameliyat için göstergeler arasında yer alır. Tüm hastalar bu kavramı anlamalı ve cerrahlarına karar verme süreci hakkında sorular sormalıdır.

Operasyon Riskleri

Operasyonun, cerrahın hastayı uyaracağı bazı riskler içerdiğini anlamak gerekir. Muhtemel nörolojik komplikasyonlara ilave olarak, aynı zamanda yaradan beyin-omurilik sıvısı çıkış, saçlı deri altında serebrospinal sıvı birikmesi, kanama ve enfeksiyöz komplikasyonlar meydana gelebilme riskleri bulunur. Chiari anomali ve siringomiyeli ile ilgili hemen hemen tüm ünde ameliyatlar pronasyon (yüzüstü) veya oturma pozisyonunda gerçekleştirilme yapılır.  Cerrahların çoğu Chiari anomali için ameliyat sırasında özel bir kafatası fiksatörü kullanır. Beyincik sarkması anomalisi için ameliyat sırasındaki insizyon çoğu zaman oksipital bölgede ve ortanca hat boyunca boyunda gerçekleştirilme yapılır.  Siringomiyeli için cerrahi omuriliğin herhangi bir seviyesinde yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Bu dönemde hastaların ana şikâyeti çoğu zaman ağrıdır. Ağrıyı durdurmak adına narkotik analjezikler ve kas gevşeticiler sık şekilde kullanılır. Hasta ile ailesi üyeleri uzman doktorun ağrı kesiciler hakkında söylediklerini uygulamalıdır. Çünkü olası komplikasyon riskinin ağrı kesici ilaçlar çok sayıda atama olamayacağını anlamalıdır. Örneğin;

Yataktan kalkmayan ve yürümeyen yavaş hasta (ağrı kesici ilaçların aşırı dozu nedeniyle) pnömoni geliştirme riski altında kalır. Uzman cerrah hasta konforunu ve güvenliğini dengelemek adına ilaç dozajını dikkatlice reçete etmelidir.  Hastanın, aile üyelerinin ve arkadaşlarının bu konuda dikkatli olması da çok önemli sağlık detayı arasında yer alır.

Operasyondan Sonraki İlk Ay

Operasyondan sonraki ilk ay içinde hasta hala iyileşme aşamasındadır. Kural olarak, eğer operasyon başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse hastanın durumunda bir düzelme ve nörolojik semptomların gerilemesi söz konusu olur. Çoğu hasta, ameliyattan 1 ile 2 hafta sonra ağrı sendromuna sahiptir ama bazıları 1 ay veya daha uzun süredir devam edebilir. Bu tür hastalara çeşitli ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Ameliyattan sonraki ilk aylık süreçte hastalar düşük aktivite yaşam tarzını sürdürmesi gerekir. Fiziksel efordan kaçınmalı ve eğer mümkünse dışarıda vakit geçirmelidirler.

İlk bir aylık süre zarfında yukarıda tarif edilen komplikasyonların gelişimlerinin meydana gelmesi de mümkündür. Ağrı, kızarıklık, şişme veya sıvı birikmelerinin yanı sıra cerrahi yaralar, inflamasyon belirtileri insanlarda oluşabilir.

Uzak dönem

Birçok insan tedavi sürecini tekerlekli sandalye kullanımı ile bitirip bitiremeyeceği konusunda endişeler duyar. Arnold-Chiari anomalisi olan hastaların çoğu sadece tek bir operasyon işleminden sonra çok iyi hissedip sağlıklarına kavuşmaktadır. Bunun yanı sıra az sayıda hastada uzun süreli bir hastalık, farklı anomalilerden oluşan bir kombinasyon vb. durumlar meydana gelmektedir. Hastalık ilerlemeye devam eder ve durum sürekli olarak kötüleşme gösterir. Bu durumda, her zaman etkili olmayan işlemlerin tekrarlanması gerekebilir. Neyse ki, bu tür hastalarla çok nadir şekilde karşılaşılır. Arnold Chiari ameliyatı olan hastaların aşağıda bulunan aktivitelerden de uzak durması gerekmektedir.

  • Araç kullanmak
  • Paraşüt binmek
  • Aktif spor oyunları, futbol, ​​hokey tarzındaki aktivitelerden uzak kalmak
  • Zorlayarak sonuçlanan herhangi bir fiziksel aktiviteler yapmak
  • Hasta kişiler kabızlıktan kaçınmalı ve bunun için özellikle operasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde hafif laksatifler uzman görüşü ile birlikte almalıdır.
  • Ayrıca uzun süreli öksürükten kaçınmalı ve endikasyonlara göre anti-öksürük ilaçlarını uzman görüşü ile birlikte kullanmalıdır.

Tekrarlama Durumu

Beyincik sarkması sorunu tekrarlayan cinsten değilse sorun ortadan kalkmış demektir. Sorun tekrarlayan cinstense uzun dönem takip altında tutulmalıdır. Takip süresince oluşabilecek sorunlara göre uzman doktorlar kısa sürede tedavi ile alakalı planlamalar yapar.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.