Beyincik Hastalıkları Nelerdir, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Beyincijkte meydana gelen hastalık türlerinin oluşmasında birçok etken bulunur. Tedavisi ise konusunda uzman olan doktorlar tarafından en kısa sürede yapılmalıdır.

Beyincik Hastalıkları Nedenleri

İnsan vücudunda bulunan denge organlarından bir tanesidir. Beyin sapının arka kısmında serebral hemisfer alt bölgesinde bulunan erik boyutunda olan beyincik 150 gramdır. Boyutu insan beyninin % 10 kadarı olsa bile beyin nöron kısmının yarısını içerdiği düşünülmektedir. Çünkü beyinciğin ana içeriği granül olan hücreleridir. Hareketlerin koordinasyonu ve kasların çalışmasından sorumludur. Beyincik lezyonları ile belirtiler, motor bozukluklar, konuşmadaki değişiklikler, erkeğin el yazısı, yürüyüş, kas tonusu kaybı ile kendini gösterir. Beyincik hastalıklarının oluşmasının nedenleri arasında;

 • Serebellum travma hastalıkları
 • Yapının konjenital hipoplazi
 • Zayıf kan dolaşımı,
 • Uyuşturucu bağımlılığı
 • Ataksi mari denen genetik patolojiden kaynaklanan doğuştan bir kusur ile daha birçok etken bulunur.

Hastalıklar

Kanser ve Tümör

Beyincik kanseri sorunun neden olduğu kesin olarak bilinmez. Bazı şartlara bağlı olarak meydana gelir. Beyincik kanseri etkenleri arasında;

 • Aile öyküsü
 • Erkek cinsiyet
 • Yaş
 • Irk
 • İş yerlerinde belli başlı zararlı kimyasal maddelere maruz kalmak yer alır.

 Damar Sorunları

Yaşlılarda damarlar elastik değildir, aterosklerozdan etkilenirler ve kalsifiye kolesterol plakları ile kaplanırlar. Bu nedenle yüksek basınca ve duvar kırıklarına dayanmazlar. Kanamanın sonucu, rüptüre bir damardan beslenen dokuların, aynı zamanda hemosiderin beynin hücre içi maddesinde birikmesi ve hematom oluşumu iskemisidir. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile birlikte damar tıkanıklıkları da oluşabilir. Beyinciği doğrudan besleyen damarların aterosklerozu ve kaosis arterlerin sklerotik lezyonları, vazospazm ile kombinasyon halinde geçici hipoksiye neden olabilir. İskemik strok bir kural olarak, bir trombüs veya çeşitli orijinli  embolisi ile damarın tıkanmasıyla oluşur. Ayriyeten kendini serebellumun işlevinin ihlali olarak göstermektedir.

Beyincik Travmaları

Kafa tabanının kırıkları, başın oksipital bölümünün yaralanmaları ile gözlenir. Serebellumun dolaşım bozuklukları aterosiklerotik vasküler lezyonların yanı sıra iskemik ve hemorajik inmeden kaynaklı meydana gelir.

Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi

Bebeklerde oluşan bu sorunu çevresel etkenler, genetik durumlar ve travmalardan kaynaklı olarak meydana gelir. Bu durumun ortadan kaldırılması adına bebeğin hareket ettirilmesi ve uzmanın tedavi sürecinde söylediklerinin yapılması çok önemlidir.

Beyincik Erimesi

NCL beyinciğin erimesi sorunu bebeklik döneminde meydana gelebildiği gibi ilerleyen çocukluk döneminde de oluşabilir. Bu hastalıkta bebeklerde aşağıdaki belirtiler meydana gelir.

 • Otistik davranış sorunları
 • Ataksi
 • Koreatetoz ile mikrosefali belirgin şekildedir.
 • Ellerde sık şekilde sterotipik hareketleri bulunur ve rett sendromu sorunu ile karıştırılabilir.

Beyinciğin Hemorajik İnme

Damarın bütünlüğünün ihlaline bağlı kanama, gözlerin hareketleri, konuşma ve semptomlarının koordinasyonunun bozulmasının yaygın bir nedenleri arasında yer alır. Beyincik özündeki kanamalar artmış kan basıncı ve hipertansif krizler ile ortaya çıkar.

Onkolojik Hastalıklar

Doğrudan beyincik veya metastazlarla ilişkili onkolojik hastalıklar da bu yapının bir kısmında bozukluklara neden olur. Bazen serebellum lezyonlarına, serebral sıvının dışarı akışının ihlali neden olur.

Beyincik Sapı Damar Tıkanıklığı

Beyin ile beyinciği beslemekte olan boyun bölgesinde ve kafatasının iç kısmında bulunan damarların tıkanması şeklinde meydana gelir. Oluşan tıkanıkların hepsi vücudun dengesinde bozman meydana gelerek inme hatta insanların ölümüne bile neden olur.

Tanı ve Tedavi

Nörolog yüzey ve derin refleksleri inceler ve test eder. Elektronastagmografi ve vestibulometri yapılmaktadır. Genel kan testi yapılmaktadır. Gerçekleştirilen manyetik rezonans görüntüleme işlemleri de yapılmaktadır. Serebellum hastalıklarının iskemik inme ile tedavisi, kan pıhtılarının parçalanmasıyla gerçekleştirilir. Yeni trombüs oluşumunu önlemek adına antiagreganlar (aspirin, klopidogrel) kullanılır. iskemik ve hemorajik inme, metabolik ilaçlar (mexidol Cerebrolysin, cytoflavin) içinde beyin dokusu metabolizmasını iyileştirmek adına gereklidir. Tekrarlanan inmelerin önlenmesi için kandaki kolesterolü azaltan ilaçlar ve hemorajik hemoraji, antihipertansif ilaçlarda kullanılabilir. Nöroenfeksiyonlar (ensefalit, menenjit) antibiyotik tedavisi gerektirir. Zehirlenmenin neden olduğu serebellumun patolojileri, zehirlerin niteliğine bağlı olarak detoksifikasyon tedavisini gerektirir. Zorla diürez, periton diyalizi ve hemodiyaliz vardır. Serebellumun onkolojik lezyonları ile tedavi, patoloji tipine uygun olarak gerçekleştirilir. Kemo ve radyoterapi veya cerrahi tedavi önerilmektedir. Serebellar sendroma neden olan serebrospinal sıvının dışarı akışı ihlal edilirse, kafatasının trepanasyonu ve beyin omurilik sıvısının dışarı akışı için yolları atlayarak bir operasyon gerçekleştirilir.

Tümör Kanser Tedavisi

Tümörü tedavi etmenin ana yöntemi cerrahi müdahaledir. Bu arzu edilen radikal, yani tümör dokusunun tamamen çıkarılmasıdır ama bu her zaman teknik olarak mümkün değildir. Eğer tümör çevreleyen dokuyu filizliyorsa, ventrikülü, elbette, onu tamamen ortadan kaldırmak imkânsızdır. Bu durumda mümkün olduğunca çok tümör dokusunu çıkarmaya çalışın. Her halükarda beyin cerrahı, rahatsız edici dolaşımını düzeltmek için her şeyi yapar. Bu amaçla oksipital kemiğin bir kısmı ve ilk servikal vertebranın bir kısmı çıkarılabilir. Cerrahi tedaviden sonra serebellumun (histolojik olarak yerleşmiş olan) habis tümörlerinde, hastalara muhtemelen kalan tümör hücrelerini yok etme hedefi olan radyasyon terapisi gösterilir. Kemoterapi de mümkündür.

Tedavinin tipi ve hacmi serebellum tümörünün histolojik varyantı tarafından belirlenir. Tümör tamamen çıkarılmazsa, bir süre sonra tekrar büyüyeceği ve tekrar klinik semptomlar vereceği anlaşılmalıdır. Ayrıca serebellar tümörlerin tedavisinde, semptomatik tedaviyi gerçekleştirmek için ilaçlar kullanılır. Antiemetik, diüretik, anestetik, hormon ve benzeri olabilir. Tabii ki tümörün kendisini hiçbir şekilde etkilemez ama hastanın durumunun iyileşmesine katkıda bulunurlar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.