Beyinciğin Görevleri ve Vücada Sağladığı Faydalar

Beyincik insan vücudunun denge ve koordinasyonu sağlama konusunda fayda sağlar. Bundan dolayı sağlıklı olması genel durum için oldulça önemli bir detaydır.

Beyincik

Beyinciğin Görevleri

Beynin tabanında bulunan büyük bir beyin kitlesidir. İnsanlarda beyin ağırlığının % 10-15’ini beynin yüzey alanının % 40’ını oluşturur ve beynin nöronlarının (sinir hücreleri) % 50’sini tutan bir organdır. Beyincik nedir sorusuna da en güzel cevaptır. Beynin bu bölümünün ana rolü kişilerin yeni beceriler edinmesine ve bunları otomatik hale getirmeye yardımcı olmaktır. Bu edinim ve otomasyon sürecinin önemli bir örneği, serebellumun konuşma akıcılığının artmasına katkıda bulunduğu şekilde görülmektedir. Beyincik üzerine düşen görevler açısından az düzeyde fonksiyonlar içerse bile hayati anlamda önem taşır. Beyincik kendine düşen görevlerden herhangi bir tanesini yapamaz hale gelirse beyincik felci olarak isimlendirilirken hastalıklar meydana gelmeye başlar. Bu organ kendi görevlerini düzgün şekilde yerine getirmezse insanlarda denge kurma ile alakalı olan faktör ortadan kalkar. İnsanlar ayakta durması gerekirken duramaz hale gelir. Bu organın üstünde koruyucu bir zar bulunur. Ayrıca kafatası tarafından korunur. Beyincik ile beyinin ebatları kişilerin kafatası ebatlarına göre değişir. Bundan dolayı kafatası içerisinde sabit bir biçimde kalır ve kolay kolay hasar görmez. Beyincikler insanların öğrenmiş olduğu öğrendikleri hareketleri tekrardan yapmak istediklerinde beyne gerek kalmadan yapılmasını ve icra edilmesini sağlamaktadır. Beyine ihtiyaç duyularak yapılan belli başlı hareketlerde daha sonrasında beyinciğe devir edilmektedir. Bu hareketler içinde yürüme, tenis oynama ve dans etme tarzında faaliyetler bulunur.

Beyincik hareket dışında motor ve bilişsel becerilerin otomasyonu gibi diğer görevlerde de yer almaktadır.

Görevleri

Okuma Yazma

Beyincik, beynin nöral (sinir) görsel yollarında bulunan büyük hücrelerden, magnokelllerden bilgi alır ve işler. Bu bilgi, okuma sırasında göz hareketlerinin kontrolü için çok önemlidir. Sözlere sabitlenildiğinde gözlerin bakışının kaymasını engelleyen bu bilgidir. Beyincikler okuma ve yazma gibi okuryazarlık becerilerinin otomatik hale gelmesine neden olan önemli bir ortak olarak görülür.

Hareketler

Hareketin zamanlama yönlerini dikte etmek için ana saat gibi davranma özelliği bulunur. Çalışmalar sonucunda beyinciğin karmaşık hareketlerin sensori- motor zamanlamasını entegre etmede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Gözler düzgün bir şekilde ilerler ama kısa bir süre için kelimeler üzerinde durur. Beyincik bu göz hareketlerinin zamanlamasını yönlendirir. Beyincik hareketin zamanlama yönlerini dikte etmek için ana saat gibi davranma özelliği bulunur. Vücuda ve göz hareketlerine sıvı zamanlaması vermesi için görsel magnosellüler akış yoluyla sinirsel hareket bilgilerini alması gerekir. Magnocells (büyük hücreler) beynin görsel sinir yollarını sıralar. Magnokomlar hızlı hareket eden veya hızlı titreşen ışık uyaranlarına tepki gösterdiğinde, hareket bilgilerini beyinciğe yönlendirir ve sinyal verir. Beyincikte bulunan hücreler daha sonra  göz hareketi ile ilgili okülomotor sinir hücrelerine zamanlama ve motor koordinasyon bilgisi gönderir. Her iki göze bağlı kaslar aracılığıyla okülomotor nöronlar, bu bilgiyi istemsiz göz hareketleri nihayet kontrol etmek için kullanır.

Beceriler

Bu organ öğrenilmiş olan hareketlerin tekrardan kullanılması işleyişi ile bilgisayara benzetilebilir. Bilgisayarda da kullanılmak istenilen programlar daha önceden kurulur. Bu durum beyindeki öğrenme sürecine benzetilmektedir. Kurulan programları kişi kullanmak istediği zaman baştan kurmasına gerek yoktur. Sadece bunu açması yeterli olur. Bu durumda beyincik isimli organın hareketler ile alakalı kalıpları öğrenmiş olması ve tekrar edilmesinde beyne gereken ihtiyaçları duymamasını temsil etmektedir. Öğrenilmiş olan hareketler kişi tarafından unutulduğu zamanlarda ise kişilerin beyni tekrardan bunun için devreye gerekecektir.

Diğer Görevleri

  • Vücudun koordinasyonunu sağlamakta olan kasların vücuttaki hareketleriyle uyumu yakalamaktadır.
  • Vücutta bulunan koordinasyonu ayakta tutmaya yarar.
  • Omurilik ve omurilik soğanı üzerinde koruma sağlar.

Alkol tarzında zararlı maddeler beyinciğin ciddi düzeyde etki altına alır. Zarar meydana getiren alkol beyinci etki altına aldığı zamanlar insanların hareketlerinde bozulmalar başlar. İnsanlar kendi dengelerini ve kas hareketlerini düzenli şekilde kontrol edemeyecek duruma gelir. Bundan kaynaklı olarakda sarhoş kişilerde meydana gelmekte olan denge sorunları ve yürüme sorunları görülür.

Doğum esnasında meydana gelen travmalar, beyinde kanama, beyincikte oluşan enfeksiyon türlerinden kaynaklı sorunlar meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda beyincikte hareketleri yapamama veya hareketlerin bir kısmını yapamama meydana gelir. Sinir sisteminin oldukça önemli olan organlarından bir tanesi beyincik birçok sıvı salgılar. Görevleri açısından bu sıvıların salgılanması da çok önemlidir. Salgılanmaz hale geldiği zaman görevlerde yapılamaz hale gelir. Bu duruma düşmemek adına insanlar yeterli düzeyde ve düzenli olarak uyumalıdır. Düzenli egzersiz yapılması da sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.