Beyin Yorgunluğu Sorununa Nasıl Çözüm Bulunur?

Beyin yorgunluğu yaşayan kişiler öncelikli olarak yaşamlarından stresi çıkartmalıdır. Ardından yaşamlarının en doğru şekilde düzene sokmaları gerekir.

Beyin Yorgunluğu

Vücuttaki metabolizma hormon üreten hormonlar tarafından düzenlenir. Hormonların yönetimi hipotalamus tarafından kontrol edilen hipofiz bezine aittir. Hipotalamus, vücudun koruyucu bir sistemidir, sigortasıdır ve sıklıkla enerji eksikliğinden dolayı kapanır.  Artan stres düzeyi sayesinde hormonal problemler günümüzde yaygın durumdadır. Sürekli acele ve zaman yetersizliğinden dolayı, çoğu zaman vücudumuzun sinyallerini, artan yorgunluk ve sinirlilik gibi durumlar görülmez. Hormonal sistemdeki işlerinde ve başarısızlıklarında bir ihlal olduğunu gösterebilirler. 

Beyin yorgunluğu modern tıp için gerçek bir sorundur. Bu durumun semptomları sadece şiddetli halsizlik ve yorgunluk şeklinde meydana gelmez. Aynı zamanda diğer birçok belirtileri de içerebilir. Bunlar;

 • Kas ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı, bazı gıdalara karşı intolerans
 • Sindirim problemlerinin yaşanması
 • Boğazda ağrı oluşumları
 • Kan basıncında ve kalp hızında değişimlerin meydana gelmesi
 • ışığa ve seslere karşı artan duyarlılığı içerebilir.

Bu durumdan kurtulmak adına uzman desteğinin yanında kişilerin kendi yaşamlarını düzene sokmaları ve stresten kurtulmaları da çok önemlidir.

Bitkisel Çay Çözümleri

Saraçoğlu Kürü

 • 1 bardak taze kaynar çay
 • 10 ile 12 adet karanfil

Gün içinde taze demlenen sıcak çayın içine 10 ya da 12 adet karanfil eklenmelidir. Bu şekilde 4 dakika kadar bekletilir ve ardından yudumlayarak içilmelidir. Beyin yorgunluğu tedavi edilmesi için şeker kullanılmamalıdır. Bu çay haftada 4 kez ve günde 2 defa içilmelidir. Özellikle stresten kaynaklı oluşan sorunları ortadan kaldırır.

Biberiye

 • 1 tutam kuru biberiye
 • 1 bardak kaynar içme suyu

Kaynar su içinde biberiye 10 dakika demlenir. Ardından süzülen içecek gece yatmadan önce içilmelidir. Sabahları beyinde var olan yorgunluğun silinmesini sağlar. Bu sayede güne daha dinç başlanır.

Ada çayı

Bu çayın beyin için oldukça önemli koruyucu özellikleri bulunur. Bundan dolayı yemeklerde kullanılabilir. Yahut 1 yemek kaşığı ada çayı sıcak suda demlenerek çay haline getirilebilir. Gün içinde 1 bardak içilmesi yeterlidir. İçme suyu ile hazırlanmalıdır.

İyi Gelen Besinler ve Uygulamalar

Elektronikten Uzak Kalma

Uykudan en az 2-3 saat önce tüm elektronik cihazları kapatılmalıdır. En azından haftada bir gün doğa ile baş başa kalınması gerekir.

Enerji Noktalarını Devreye Sokulur

Refleks terapi, yorgunluğu rahatlatmak için harika bir yoldur ve enerji hareketini geri kazandıran ünlü shiatsu masajı gerekebilir. Özellikle işten sonra yorgunluğu gidermek adına insanlara ayak masajı gibi bir amonyak masajı yardımcı olacaktır. En basit canlandırıcı kendi kendine masajdır. Küçük parmağın tırnak yatağının her iki tarafındaki noktaları, tırnak deliğinin yakınına her iki elle 2-3 dakika boyunca, başparmak veya işaret parmağıyla noktalara bastırarak masaj yapılabilir. Tercihen akupunktur elemanları ile herhangi bir anti-stres masajı yararlı olacaktır.

Vitaminler

Sürekli yorgunluk ve zayıflık hissi, özellikle vitamin A, B ve E vitaminleri, demir, iyot, çinko, selenyum ve magnezyum eksikliğiyse vitamin-mineral açlığından kaynaklanabilir. Bunun için düzenli alınmalıdır.

İnsülin 

Kandaki şeker seviyesinde keskin bir artış, aktif bir insülin üretimine neden olur. Karbonhidratlar hızla emilir ve daha sonra şeker seviyesi keskin bir şekilde düşer ve onunla birlikte insanların kuvvetleri de düşer. Bu nedenle yavaş sindirilebilir karbonhidratlar tercih edilmelidir.

Esneme

Birçok bilim insanına göre esneme, vücudun iç stresi azaltmasına ve yorgunluğunu sarsmasına yardımcı olur. Kan, oksijen akışı ve soğutucu hava, hücrelerinin performansını artırır. Esneme vücut beyin hücrelerinin kendi kendini soğutma doğal fonksiyon içerir. Düzenli şekilde uygulanması sağlık açısından da faydalı olur.

Doğru Nefes

Sıklıkla, beyin hücrelerinin oksijen eksikliğinden mustarip olması nedeniyle yorgunluk ile baş etmek mümkün değildir. Özellikle büyük mega kentlerin sakinleri için kalıcı durumdadır.  Kan damarlarının sürekli daralması ve dokuların kan akışının bozulmasından dolayı, oksijen açlık problemi ağırlaşır. 

Egzersiz

Düzenli şekilde egzersiz yorgunluk, ılımlı yük, daha az az stres hormonu salgılanmasına olanak sağlar. Beyinde yorgunluk sendromu, aktif yaşam tarzı ve fitness ile semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, çok sık yorgunluk ve güçsüzlük hatta tamamen sağlıklı kişilerde duygu nedeniyle netrenirovannosti kardiyovasküler sistem oluşur. Bunun için düzenli olarak haftada 3 defa egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz uygulaması sadece beyin yorgunluğu değil beden yorgunluğu ve sağlıklı yaşam içinde gereklidir. Egzersizin yanında düzenli şekilde beslenmek ve gerekli vitaminleri almak da çok önemli bir detaydır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.