Beyinde Meydana Gelen Yorgunluk Nedir, Nedenleri ve Çözümleri

İnsanlar karşı karşıya kaldıkları beyin yorgunluğubirçok kişide günlük stresin artmasından kaynaklı ortaya çıkar. Bunun düzelmesi için insanların yaşamlarını düzene sokması şarttır.

Beyinde Yorgunluk Nedenleri

Beyin yorgunluğu vücuttaki canlılık durumunun azalması ve önemli bir sinir yorgunluğu anlamına da gelir. Bu sorun düzinelerce semptomla karakterizedir ama çoğu başka bozukluklarla ilişkilidir.  Çoğu insan yeterli canlılığa sahip olmadıklarından kaynaklı olarak şikâyet eder.  Bu durumun ortada çıkmasının nedenleri arasında;

Besin Eksikliği

Günlük olarak beslenme düzeninin çoğunluğu diğer önemli mikro elementlerin yanı sıra vitamin ve minerallerden yoksun kalmak zorlu süreçleri başlatır. Beslenmenin temeli, yaklaşık %36 oranında net kaloridir. Stres ile beslenme bozuklukları bir araya geldiği zaman ortaya çıkar.

Uyku Eksikliği

İnsanların çoğunluğu günde 8 saatten fazla uyur. Özellikle gece uykusunun ortalama süresi 6 saat 45 dakika olması gerekmektedir.

Bağışıklık

Bağışıklık sisteminin zaman içinde çökmesi ve kötü durumda olması sorunun ortaya çıkmasındaki en büyük etkendir.

Aktivite

Fiziksel aktivite ve güneş ışığının tüketiminde azalma ve bu D vitamini eksikliği nedeniyle meydana gelir.

Stres

Tiroit bezinin ve adrenal bezlerin bozulmasına bağlı hormonal dengesizlik yüksek düzeyde stres ile ilişkilidir. Günlük stresin artması ve yaşamın hızlandırılmış bir ritmi ve iş yaşamı özellikle bu konuda etken maddeler içinde bulunur.

Bunlar dışında diğer nedenler arasında;

 • Elektronik cihazlar
 • Çalışma alanı içindeki konforsuz durum
 • Aileye yeterli düzeyde zaman ayıramama
 • Metabolizma hastalıkları

Belirtileri

Dayanılmaz yorgunluk hissi

Beyinde yorgunluk durumu ile karşı karşıya kalan kişiler kırık ve bitkin uyanırlar ve tüm günleri benzer bir durumda geçer.

Fiziksel stres

Spor için gerekli olan enerji üretiminin azalması nedeniyle hastalarının durumunu kötüleştirebilir. Sonuç olarak, artan fiziksel aktivite ve spor, vücudu tüketir ve enerji rezervlerini tahrip eder.

Bilişsel işlev bozukluğu

Bu durumdan mustarip olanlar genellikle kısa süreli bellekle, doğru kelimeleri ve ifadeleri seçerek veya eş anlamlı kelimeler ararken sorun yaşıyor.

 Acı verici duygular

Kaslar ve eklemlerdeki ağrı, bazen nevraljiye dönüşür, bu sorunun semptomlarından biridir. Ayrıca, vücudun pozisyonunda bir değişiklikle, ağrı vücudun diğer kısımlarına hareket edebilir. 

Güçlü susuzluk

Kişilerde hormonal problemler nedeniyle, vücuttaki tuzların ve sıvıların tutulması ihlal edilmeye başlar. Bu sık idrara çıkmaya yol açacaktır.

Sık enfeksiyonlar

 • Düzenli olarak tekrarlayan bademcik iltihabı
 • Kronik sinüzit, burun tıkanıklığı, postnatal sendrom, en sık Candida türünün mantarları neden olur.
 • Sindirim bozuklukları
 • İnfluenza tezahürüne benzer belirtiler

Bunlar dışında oluşan belirtiler arasında;

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Terleme
 • Panik belirtileriyle birlikte endişeli ve depresif durumlar 
 • Kilo alımı
 • Azalmış libido

 Tedavisi ve Çözümleri

Beyin yorgunluğu yaşayan kişiler yukarıdaki belirtiler ile karşı karşıya kaldığı zaman en kısa sürede doktora gitmelidir. Uzman doktorlar gerekli klinik muayeneyi aksatmadan yapar. Özellikle beyin elektrosu bu tarz sorunlarda uygulanması gerekir. Sağlıklı şekilde işleyen beyinlerde görülen beta ve alfa dalgaları istatikleri bu anlamda detay verecektir. Özellikle EEG uygulamasında beta dalgalarının yoğunlaşması incelenir. Alfa dalgaları da ne kadar yoğun düzeydeyse sağlıklı bir tablo uzman tarafından belirlenir. Beyin yorgunluğu herhangi bir hastalıktan kaynaklı meydana gelirse uzman altta yatan nedenin detayı dahilinde ilaçları reçete eder. Özellikle günlük yaşam stresi ve diğer etkenlerden kaynaklıysa ilaç kullanımı istenmez.

Genel Çözümler

Canlılığı yeniden tesis etmek için, vücut tarafından enerji üretiminin seviyesini arttırmak ve sızıntısını hariç tutmak önemlidir.  Bunu yapmak için yaşam alanında dengeyi yeniden kurmak büyük önem taşır.

Uyku Kalitesi

Uyku, vücudun enerjisini ve bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Uyku stres sonrası da dahil olmak üzere doku rejenerasyonunda ve iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

Hormonlar

Hormonal kontrol, sağlıklı bir diyet gibi yeterli enerji ve tonlama üretmede de önemlidir.

Enfeksiyonlar 

Bu sorundan mustarip birçok insan, çeşitli eş zamanlı enfeksiyonları gözlemler. Vücudun mikro florasının dengesini geri kazanmak bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bazı problemlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Beslenme

Çok miktarda şeker ve kontrolsüz antibiyotik kullanımı, bağırsak mikro florasının ihlaline neden olan Candida mantarlarının aşırı çoğalmasına yol açar.  Mantar popülasyonunun azaltılması sadece kronik yorgunluktan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda sinüzit veya mukoza koliti gibi kronik hastalıklardan kurtulmaya da yardımcı olur.

Alıştırmalar

Sağlık için çok yararlı olmakla birlikte, yanlış seçilen egzersizler ya da yüksek stres durumun bozulmasına neden olabilir.

Beyinde yorgunluk yaşayan kişiler her bölgedeki davranışlarını biraz düzeltmek zorunda kalacaklar.  İyi haber, hastalığın tüm tezahürlerinin tedaviye uygun olmasıdır. Ana şeyler her insan için en acil sorunları tanımlamaktır. Yaşamın işlevlerinin yeniden yapılandırılmasına dayanarak, kendisini hedef haline getiren ve bedenin kurtarılmasında rol oynayan çoğu insanda iyileşme kısa sürede ortaya çıkar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.