Beyin Sapı Kanaması ve Kanamadan Oluşan Etkiler

Beyin sapı kanaması nedir, nasıl bir rahatsızlıktır, neden meydana gelir, ne tür etkileri gösterir, vücutta hangi sonuçlara yol açar, kendisini nasıl gösterir hakkında makale.

Beyin Sapı Kanaması

Beyin sapı kanaması beyin içi kanama anlamına gelen intraserebral kanamanın bir türüdür. Bu tür kanamalar içerisinde diğer çeşit kanamalara göre daha düşük bir oranda yer tutmaktadır. Beyin sapı kanaması beyin içi kanamaların diğer türlerine kıyasla onların içerisinde en az görülen kanama türüdür. 

Bu kanama türünün kendisine ait bir takım özellikleri ve belirtileri vardır. Bunların bilinmesi beyin sapı kanamasının farkına varılması ve gerekli tıbbi müdahale için en hızlı şekilde hastaneye gitme ve tedavi olma bilinci oluşturması açısından oldukça önemli bir konudur. Bu özellikler ve belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Kanama başladıktan sonra dakikalarca sürebileceği gibi, oldukça yavaş bir şekilde saatlerce de sürebilmektedir. Zamana yayılıp, saatlerce devam eden kanama bu tür kanamanın en belirgin özelliklerindendir.
 • Kanama esnasında hissedilen çok şiddetli baş ağrısı. Bu baş ağrısı kanamaya işaret eden en güçlü ve en sık deneyimlenen bir durumdur. Ağrı birden bire ortaya çıkar ve oldukça şiddetli bir şekilde hissedilir.
 • Sebepsiz yere kusma. Baş ağrısıyla birlikte ortaya sebepsiz bir şekilde kusma durumu da çıkabilmektedir.
 • Bilinç durumu değişiklikleri. Uzun süren kanamalarda bir süre sonra bilinç durumunda bozukluklar meydana gelmeye başlar. Kişinin bilinç düzeyi değişebilir.

Kişilerde bu durumları görülmesi akla beyin sapı kanamasını getireceği için dikkatli olunmalı ve vakit kaybetmeksizin tedavi için gerekli işlemlere başlanmalıdır. Bu belirtilerin dışında bu kanama türünün görülme sıklığını ve ihtimalini artıran bir takım risk faktörleri de bulunmaktadır. Bu risk faktörlerine dahil olan kişlerde kanama olma ihtimali daha yüksektir. Bu risk faktörleri:

 • Erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazla görülmektedir.
 • Doğu toplumlarında batı toplumlarına oranla genel nüfusa göre görülme sıklığı daha yüksektir.
 • Sık ve yoğun miktarda alkol kullanımı da kanama riskini artıran bir faktördür.
 • Uyuşturucu madde kullanımı.

Bu risk faktörleri her sene yüz bin kişide üç ile beş kişi arasında görülen bu kanama türü açısından görülme sıklığını artıran birer etkendir.

Meydana Getirdiği Etkiler

Oldukça ciddi bir durum olan beyin sapı kanaması, insan sağlığı açısından birçok tehlikeli sonuç doğurabilmektedir. Hastalığın görülme ihtimali yaşla birlikte artmaktadır. Özellikle 55 yaşından sonra meydana gelme ihtimali oldukça yükselmektedir. Bu yaştan sonra 80 yaşına gelinceye kadar kanama olma riski her on yılda bir iki katı olacak şekilde artmaktadır. Seksen yaşında ise bu ihtimal 25 katına çıkmaktadır.

Bu kanama türünün neden olduğu ve ortaya çıkardığı sonuçlar ve rahatsızlar şunlardır:

 • İnme: Kişilerde meydana gelen inmenin yüzde 25 – 30 gibi bir oranını oluştursa da, tüm inme sebepleri içerisinde en çok hayat kaybına neden olan durumdur. Bu tür kanama sonucu meydana gelen inmelerde diğer sebeplere kıyasla daha fazla ölüm görülmektedir.
 • Kol ve bacaklarda güçsüzlük: Bu tür kanamalarda kişilerde kol ve bacaklarda hissedilen güçsüzlük durumu da gelişebilir. Bu güçsüzlük hissi haftalar boyunca devam edebilir.
 • Epilepsi: Bilişsel durum bozukluklarından biris olan epilepsi hastalığı bu türde oldukça sık görülmektedir. Hemen hemen vakaları yarısında daha önceden epilepsi hastalığı olmayan kişilerde epilepsi gelişebilmektedir.
 • Kanama neticesinde kafatası içine dolan kanın yapmış olduğu baskı ile beyin sapının etrafındaki beyin yapılarında sıkışma meydana gelir. Bu sıkışma neticesi oluşan basınç ile bu bölgeler iş yapamaz duruma gelir ve bunun neticesinde bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar.
 • Bu bölgedeki kanama doğrudan beyin sapını etkiler ise vücudun solunum işlevi yürüten bu bölgedeki sıkışma neticesi kişinin bilinci kaybolur ve şahıs koma haline girer. Koma halindeyken şahıslar nefes alıp verebilseler bile baskı devam ederse solunumu kontrol eden bölge de etkilenir ve kişi kendi başına nefes alıp veremez. Böyle bir durumda solunum cihazına bağlı olarak koma halinde kalır.

Beyin sapı solunumu düzenler ve kontrol eder

Bu açıdan bakıldığı zaman beyin sapı kanamaları oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen, büyük olası etkileri bulunan durumlardır. Bu nedenle belirtileri görüldüğü takdirde hiçbir şekilde ihmal edilmeden hızlı bir şekilde gerekli muayene ve tedavi için hastaneye gidilmelidir. Hızlı ve erken bir şekilde tespit edilebilen kanamalar rahat ve başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği, kanamanın fazlalaşması ve yayılması engellenebildiği için bu konuda kesinlikle ihmalkar olunmamalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.